Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az utóbbi száz évben végig a...

Az utóbbi száz évben végig a magyar társadalom mintegy 30-40%-a számított szegénynek?

Figyelt kérdés

A Horthy-korszakban is a "hárommillió koldus országának" hívták Magyarországot, mert akkoris voltak azok az egyszerű napszámosok vagy kisgazdák, gyári munkások, cigányok, akik napról napra éltek és nem tudtak polgárosodni. A nemesek vagy az üzletemberek persze nagylábon élhettek akkoriban, nagyon nagy volt a szakadék.

A szocializmusban talán kevésbé látszódott ez a réteg, de akkoris ők végezték a legalacsonyabb presztízsű munkákat,de tény, hogy akkoriban többek gyereke is eltudott jutni továbbtanulásig. Ma meg szintén van egy nagyon lecsúszott szegmens a társadalomban, akik hátrányos helyzetűek és csúcsgazdagok is, szóval ilyen szempontból visszajött a háború előtti világ.



dec. 7. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

Az "alapfelállás" mindig is megvolt és meglesz. Aki ma mélyszegénységben él az valószínűleg 20-30-40 éve is pontosan úgy abban élt.

A szocializmusban pedig mesterséges volt minden. Példaként a kenyér árát szokták emlegetni, hogy "3.60". De az már rég dupla annyiba került, csak leegyszerűsítve árstop volt rajta és a kormány fizette a többit amíg bele nem roppant.

Meg "látványmunka" volt, mindenkinek volt munkája. 5 ember csinálta egyetlen ember munkáját, csak hogy legyen mit csinálnia és ne írják bele a személyibe, hogy KMK.

dec. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
87%

A probléma gyökere a XX. században rejlik, amelynek elnyomó rezsimjei alatt nem nagyon tudott létrejönni egy stabil értelmiségi polgári réteg. Mivel egyrészt a nemzeti szocializmus kiirtotta/elüldözte a polgárság egyik jelentős részét (pl. zsidóságot). Aztán a szocializmus pedig a polgárság egy másik jelentős részét irtotta ki/üldözte el. Így nem csoda, hogy nem jutott egyről a kettőre az ország. Ellentétben a XIX. századdal,ahol a dualizmus alatt soha nem látott fejlődés volt megfigyelhető, valamint polgárosodás. Jelenleg a rendszerváltás óta van némi próbálkozás, de még nagyon kevés idő telt el ahhoz, hogy valódi polgárság létrejöjjön,és azóta is elég terhelt viszonyok uralkodnak, a 90-es években minden politikai oldalról,akár a korábbi elnyomó rendszer képviselői között zajlott egy hatalmas szabad rablás, majd a 2000-es években az egyik ,a 2010-es években a másik magát jól megszedő politikai elit további garázdálkodása, ez a 30 év még így is sokkal jobb volt, mint akár a nemzetiszocializmus,akár a szocializmus évei(mivel ott totális visszafejlődése zajlott a társadalomnak, látszat jólétben valójában magatehetetlen államatyuska által pelenkázott életképtelen emberek tömegei képződtek ki,akik a szabadságtól is félnek).

Most egy nagyon lassú, kínkeserves viszonyok között zajló fejlődés tapasztalható, talán évtizedek múlva kitermelődik egyfajta polgári réteg,aki minden szemét politikai rendszertől függetlenül túlél,és megőrzi a szabadságát, de hogy ezen emberek többségbe kerülnek e valaha,azt nagyon nehéz megmondani.

dec. 7. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
36%

Igen, de 2010 óta sokat javult a helyzet.


[link]

dec. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
31%

Inkább 90% volt az :) Különösen a 19. század második fele züllesztette le az egykori jobbágyságot. A huszadik század első felének növekedési szakaszait meg derékba törte az első világháború, a nagy gazdasági világválság, a második világháború, a kommunista diktatúra első szakasza.


Az 1960-1970-es években indult be a tartós fellendülés, most már csak 10% körül van a szegények aránya.

dec. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Itt a kivétel a szocializmus időszaka volt, amikor ez a szegénységi ráta valóban jóval alacsonyabb lehetett.

Valójában mennyi volt arra nem volt adat, illetve nem volt publikus.

Tény hogy az a szocialista tipusú rendszer társadalmi szinten többet adott az embereknek, és az alacsonyabb osztályokat is jobban támogatta.

Igaz a magasabb végzettségűeket sem fizették jobban, mint a segédmunkásokat. Kiegyenlitett volt ezért a társadalom, az anyagi lét minden szintjén. Mindenkinek mindenből ugyanolyan volt....de volt! Itt a különbség. El lehet azon gondolkodni, hogy ez jó,vagy nem jó.(?)

Az biztosan állítható, hogy ez a ráta nem 30-40% volt, talán 10% körüli lehetett.

jan. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!