Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Reálisan nézve mennyire...

Reálisan nézve mennyire maradnak meg a határon túli magyar közösségek?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez elég megosztó kérdés és sokan érzelmi alapon közelítik meg, főleg a jobboldaliak, de racionálisan nézve azért az tény, hogy az utóbbi 40 évben a népességfogyás lényegesen magasabb volt, mint az anyaországban. Kárpátalján a háború előtt kb százezer magyar élt és azoknak a jelentős része azóta átjött, Vajdaságban 50 évvel ezelőtt 430 ezer magyar élt, a tavaly már csak 180. Ez óriási csökkenés, a fiatalok jelentős része már Magyarországon tanul tovább és ott is marad vagy kimegy nyugatra.

Szlovákiában még viszonylag mérsékeltebb a csökkenés, de az ottani magyaroknak nincs olyan erős nemzeti öntudatuk, nagyon gyakori a vegyes házasság, identitásvesztés, kinti ismerősöm mondta, hogy sokszor csak a romák járatják magyar tannyelvű iskolába a gyerekeiket, az etnikai magyarok meg szlovákba. Erdélyben is a nyolcvanas években közel 2 millió magyar volt, most kb a fele. Székelyföldön aránylag még erős a közösség, de onnan is sokan elvándorolnak, mert sokkal alacsonyabbak a bérek, mint Erdély más részein. Ahol meg aránylag erősebb a gazadaság, pl Kolozsváron alig maradtak magyarok és akik vannak is egyre inkább asszimilálódnak, max egyetemisták vannak ott átmenetileg.

Ha így nézzük csak Székelyföld, Partium és a Felvidék magyar határhoz közel eső térségeiben maradnak magyarok, de ott is egyre csökken a lakosság, néhány évtizeden belül már csak százezres nagyságrendről beszélhetünk.



dec. 28. 15:33
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

Sajnos pártunk és vallásunk nagyszerűen teljesit, itthon és külhonban is. A népszámlálási adatok alapján, olyan 2050re már nem lehet teljes magyar népről beszélni ebben az országban és a magyarság olyan 5-7 milla közt lesz világszerte.


Elfogyunk.

dec. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
21%
20-30 évig. A teljes magyar nemzet pedig olyan 50-100 év múlva fog kihalni.
dec. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
70%

Pedig annyira jó magyarnak lenni.

Nem is értem, hogy miért történik ez? Rejtély.

dec. 28. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Maradnak még, de gyorsan fogynak. Ahogy te is utaltál rá, a kevés születés, kialakult természetes fogyás, elvándorlás, asszimiláció miatt jellemzó lehet az évi 1 vagy akár 2%-os csökkenés.

Ahol egy tömbben él a magyarság (pl. Székelyföld), ott megmarad a magyar identitás, de ott is fogy a lakosság.

dec. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Hosszú távon valószínű, hogy megszűnnek a mai fogalmaink szerinti nemzeti közösségek, egyrész a lakóhelyváltás, másrész a vegyesházasságok nyomán. Egyes jóslatok szerint az országhatárok is eltűnnek, bár jelen helyzetben nem arra haladunk.
dec. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
82%

A Vajdasági magyarság azért csökkent 10 év alatt 253 ezer főről 184 ezerre, mert mikor megkapták a kettős (immár EU-s) állampolgárságot, mindenki elhúzott Ausztriába, és Németországba dolgozni. Szerbia az egyik legszegényebb ország Európában, szóval nem csodálom.


Székelyföldön hiába van egy arányaiban stabil magyar tömb, mert Erdélyen belül ott a legalacsonyabbak a fizetések. Románul általában rosszul beszélnek, tehát átjönnek Magyarországra.


Szlovákiában és a Partiumban (+ Kolozsvár) az a probléma, hogy ha magyar nyelvű iskolába adják a gyereket, akkor ugyan megmarad a magyar identitása, viszont nem fogja jól beszélni az államnyelvet, nem kap helyben munkát, ezért kézenfekvő, hogy átköltözik. Sokan már egyetemre is ide jönnek. Ha szlovák/román nyelvű iskolába mennek, akkor talán maradnak, de barátokat, párt is ebből a közegből fognak választani, így a gyermekük már az anyaországhoz fog jobban húzni, és a család asszimilálódik.


Jó példa erre, két szlovákiai lány, akiket ismerek. Az egyikük magyar nyelvű gimnáziumba járt, de ide járt egyetemre, aztán ment tovább Nyugatra. A másik lány (egy barátnője) szlovák gimnáziumba ment, ő inkább maradt Szlovákiában, de szlovák a párja, és már a közösségi oldalain is csak szlovákul kommunikál.


Összességében katasztrofális a helyzet.

dec. 29. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Az egyetlen igazán életképes határon túli közösség az erdélyi, de ennek nagyon mély történelmi, szociokulturális és politikai okai vannak.


Meg matematikai okai is: az erdélyi magyarság egyedül elég népes ahhoz, hogy saját intézményrendszert és a parlamentbe önállóan bejutni képes politikai erőt fenntartson, ráadásul akkora a lélekszáma, hogy akár veszélyként is tekinthetik, tarthatnak tőlünk a románok adott esetben (a marosvásárhelyi verekedést pl. elég jól "megnyerték" a székelyek - pogromnak indult, de megverődés lett a vége!).


Erdélyben ma is több magyar él mint ahány észt lakik egész Észtországban - olyan mennyiségű emberről beszélünk, amennyi akár önmagában is államalkotó nemzet lehetne egy kisebb országban.


Ehhez hozzáadódik Erdély történelmi különállósága, autonómiája a Magyar királyságon belül, 150 évnyi önálló államisága, mint történelmi örökség. Az erdélyi magyarságnak van abban történelmi "rutinja", hogy adott esetben fenntartsa önmagát.


Arányait tekintve a szlovákiai magyarságnak is hasonlóan erősnek kellene lennie (még nagyobb is az arány) - de a lélekszáma jóval kisebb, túlzottan is közel van a határ (a magyar főváros is), könnyű átlépni, ingázni, ott ragadni - és történelmi autonómiája, saját, erős lokális közösségtudata sincs a felvidéki magyarságnak. "Felvidékiség" nincs abban a mély történelmi-kulturális értelemben, ahogyan "erdélyiség" viszont létezik!


Az egyetlen dolgot, ami pótolhatná ezt a hiányosságot, mégpedig a számosságból adódó potenciális politikai erőt sajnos tönkretette Orbán Viktor és a Fidesz, amikor beleavatkozott a felvidéki magyar politikába és ketté tépte a magyar politikai pártot, méghozzá két olyan egyforma darabra sikerült, hogy mostmár egyik sem jut be a szlovák törvényhozásba!


De ezt is azért tudta megtenni Orbán, mert a szlovákiai magyarságnak nincs belső autonómiája történelmileg.


Erdélyben is megpróbálta, két szatellitpártot is létrehozott (MPP, EMNP) és Tőkés Lászlóval karöltve személyesen kampányolta végig Erdélyt 2010 előtt rendszeresen, a saját pártunk, az RMDSZ ellen, hogy inkább a mini-fideszekre szavazzunk - csak itt NEM SIKERÜLT.


Erdélyben Orbánt meghallgatják, megtapsolják, szeretik is sokan, de azért az erdélyi emberben a legerősebb ösztön, hogy "Mi tudjuk a magunkét, nekünk te ne mondd meg, mit csináljunk!" - Istennek hála!


Orbánnak is Erdélybe tört bele a foga, tanult is belőle, és belátta, hogy az RMDSZ-szel ki kell egyeznie (ezután váltott át a "pénz beszél, kutya ugat" elve mentén az RMDSZ "megvásárlása", pénzzel való fidelizálása taktikára, és végül elárulta a saját szatellit-pártjait, reálpolitikusként teljesen elengedte azok kezét, akiket az RMDSZ ellenében hozott létre annó).


Demográfusok is ugyanezt mondják: ha békeidő marad (nem kerül sor fegyveres konfliktusra Erdélyben), a jelenlegi demográfiai trendek mellett az erdélyi magyarság fogyása folyamatos, de olyannyira lassú a többségi nemzet fogyásához képest, hogy 100 év múlva még mindig 5% fölött leszünk a teljes lakosságon belül (azaz kb másfél százalékos fogyás következik be, ennyivel rohamosabb a magyarság elvándorlása a románság elvándorlásához képest).


És még ezen is lehetne javítani, ha egy másik magyarországi kormány lecserélné a "nemzetstratégiát" és a határon túli magyar közösségek beszippantása helyett a szülőföldön való megmaradásukra helyezné át a hangsúlyt!

febr. 16. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
69%

"a határon túli magyar közösségek beszippantása helyett a szülőföldön való megmaradásukra helyezné át a hangsúlyt!"


Teljes mértékben egyetértek veled. Szerintem a Fidesznek azt kéne támogatnia (tanárok képzése, az adott ország kormányának nyomás alá helyezése, hogy megreformálják az oktatást), hogy a határon túli magyarok megtanulják az állam nyelvét, ahol élnek.

Jelenleg a tömbmagyarság (Székelyföld, Csallóköz pl) magyar nyelvű iskoláiban szinte lehetetlen közel anyanyelvi szinten elsajátítani az államnyelvet, így nem nagyon marad más választásuk, mint átköltözni Magyarországra.

Nyilván ez a Fidesznek nem érdeke, hiszen ideig-óráig lehet velük pótolni valamennyire a Nyugatra költöző magyarországi magyarokat.

febr. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#8 "Szerintem a Fidesznek azt kéne támogatnia (tanárok képzése, az adott ország kormányának nyomás alá helyezése, hogy megreformálják az oktatást), hogy a határon túli magyarok megtanulják az állam nyelvét, ahol élnek."


Bocsáss meg, hogy ilyen nyíltan és őszintén fogalmazok, de ez egy megveszekedett, infantilis marhaság.


A Fidesznek ahhoz semmi köze, hogy a környező országok állampolgárai milyen szinten beszélik az országuk nyelvét, akár magyarok az illetők, akár más nemzetiségűek - mint ahogy Magyarország állampolgárainak is vajmi kevés közük van ehhez.


Ez a terhes feladat az adott országok kormányaira, azokon belül is a tanügyminiszterekre tartozik, semmiképpen sem Magyarország állampártjára.



Egyébként - és erről örömmel tájékoztatlak - Romániában igen kedvező lépések történtek e tekintetben, érdemes lehet a többi országnak is követni a példát.


Annak ugyanis, hogy a romániai magyar gyermekek nem tanultak meg rendesen románul (miközben megtanultak például angolul és németül / franciául társalgási szinten) az az egyszerű oka volt, hogy a román állam nem volt hajlandó idegen nyelvként tanítani a románt a saját kisebbségeinek.


Ennek tragikomikus okai voltak: az az infantilis nacionalizmus, amit napjainkban a magyarországi kormány is gyakorta produkál: "Románia területén a román nem lehet idegen nyelv!" - ez szó szerinti fordítása a kilencvenes évek idióta érveléseit tömörítő szlogennek (lásd: "Magyarország a magyaroké", "Piros lett a paradicsom, nem sárga", stb.).


Ebből a nacionalista megfontolásból kifolyólag a román tanügyi rendszerben a magyar diákok ugyanabból a tankönyvből tanultak mint román anyanyelvű társaik - míg az angolt, németet, franciát, stb. idegen nyelvként tanulták. Ezért sikerült is elsajátítaniuk.


Egy idegen nyelv tanulása úgy kezdődik, hogy "This is RED" -azaz megtanulod, hogy mondják angolul, hogy piros!


A román nyelvet úgy tanították még az én generációmnak is, mintha románnak születtünk volna (vicc nélkül, a kilencvenes években kb. ott tartott intellektuálisan a romániai politika, mint a mai magyar kormány!) - azaz egy gyereknek nem volt más választása, mint értetlenül magolni.


Úgy tanulták a románt, mint azt, hogy "liber tutá liber má", azaz értelem nélkül, mintha telefonkönyvet magolnának.


Ennek lett az a következménye, hogy egész generációk nőttek fel úgy, hogy képesek voltak felmondani egy-másfél oldalas irodalmi elemzéseket (anélkül, hogy értenék, mit mondanak), de koherens mondatokban beszélve megvásárolni negyven deka marhahúst a piacon egy román eladótól már nem voltak képesek.


Szerencsére ez a probléma már lassan egy évtizede megoldódott, ma már úgy tanítják a romániai magyar gyerekeknek a románt, mint az angolt, németet, stb. - idegen nyelvként. És emiatt sokkal magasabb is a nyelvtudás.


Mindazonáltal nem gondolom, hogy a Fidesz dolga volna a romániai oktatásügy problémáin időzni - különösképpen addig, ameddid a magyarországi is igencsak romokban hever.


Azt gondolom, a Fidesznek (és szavazóinak) első körben talán Magyarország problémáira volna érdemes fókuszálnia. És ugyanez volna üdvös az ellenzékének is, amennyiben valaha is választást szeretne nyerni. :)

febr. 17. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!