Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Elmagyarázná valaki, hogy...

Elmagyarázná valaki, hogy most mi van a manyuppal?

Figyelt kérdés

Pályakezdő vagyok és nagyon érdekelne. Egyébként a manyup miért biztos, hogy öregkoromra nem tudja kifizetni a nyugdíjamat? Olyanokat hallottam, hogy akkora kevesebb lesz az eltartó és több a nyugdíjas, ezért nem biztos, hogy kifizetik. De most hogy jön ez ide? Azt hittem, hogy ha fizetem a nyugdíjjárulékot (vagy a nyugdíjpénztárnak a tagdíjat) a saját pénzemből, akkor én azt kapom majd meg. Mi köze van, ahhoz a kevés eltartónak? Mindenki a saját nyugdíját fizeti, nem? A különbség az állami és a magán között pedig csak annyi, hogy a magán az be is fekteti. És mellesleg az állam mivel garantálja nekem a nyugdíjat? Az állam a családom vagyonát is garantálta '45 előtt, a kommunizmus alatt mégis elvették! Így fogják garantálni a nyugdíjamat is? Pártállástól független válaszokat kérek és létszíves ne legyen belőle aktuálpolitikai vita, ugyanis nem a politikai aspektusa érdekel a dolognak. A jövömről van szó és minden pályakezdő jövőjéről.

Előre is köszönöm.


2010. dec. 29. 22:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
60%
Ez egy hazárdjáték. Most épp azt az időszakot éljük mikor semmiben sem lehetsz biztos. Lehet hogy Orbánék dacból kicsesznek a mnyp akkal is hogy szívjon aki nem lép az államiba. És nagyon meglehet hogy az államiból sem lesz nyugdíjunk a herdálásaik miatt. Bárhogy döntesz, jól biztos nem fogsz járni.
2010. dec. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Jó, de mi köze van az eltartóknak a nyugdíjasokhoz? Nem az eltartók fizetik a nyugdíjasokat ki, mindenki magának fizeti!
2010. dec. 29. 22:14
 3/12 anonim ***** válasza:

Nagyon tévedsz! Amit te ma az államnak fizetsz,azt elkölti az állam. Abból fizeti a mai nyugdíjakat. Ha te leszel nyugdíjas,akkor az akkori járulékfizetők pénzéből kapod te a nyugdíjat. Ha kevés lesz a járulékfizető (már ma sem elég),akkor nem lesz állami nyugdíjad.

A magánpénztári befizetésed viszont csak a tiéd lesz.

2010. dec. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Tökéletesen az a lényeg, hogy sehogy sem jársz jól! Ha átlépsz, akkor vszínű lóf@sz nyugdíjad lesz (elnézve a demográfiai dolgokat).

Ha maradsz OK...de mivan, ha 5-10-15 év múlva lerokkansz??? Akkor lesz ám nemulass :)

2010. dec. 29. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Amit te ma az államnak fizetsz,azt elkölti az állam. Abból fizeti a mai nyugdíjakat. Ha te leszel nyugdíjas,akkor az akkori járulékfizetők pénzéből kapod te a nyugdíjat."

Jó, OK. De akkor ennek mi az értelme? Sokkal jobban jönne ki mindenki, ha tényleg arról szólna amiről beszéltem: befizeted mindegy, hogy magán vagy állami és azt kapod vissza. Ennyi. Illetve magánnál még melléjön a hozam.

2010. dec. 29. 22:38
 6/12 A kérdező kommentje:
"Ha maradsz OK" Hol, magánnál? Még nem álltam munkába. Eddig csak gyakorlaton voltam. De most januárban már kezdenék és nem akarom elszúrni.
2010. dec. 29. 22:40
 7/12 anonim ***** válasza:

A pénzt ne úgy képzeld el mint az aranyat, vagy földet. A pénz az nem létezik. Az állam (röviden) ha kell nyom még ki, és növeli az inflációt. A gazdaság folyton forgatja a pénzt.


Abban az esetben, ha kevesebb a munkavállaló mint a nyugdíjas az azt jelenti hogy a munkavállalók, vagy a gazdaságból máshonnan az állam (bank) arányaiban több pénzt von el a nyugdíjakra. Ekkor majd az állam nyugdijkorhatárt fog emelni, hogy kihaljanak a nyugdijasok (szám szerint kevesebb legyen).

Mindkét rendszerben valójában a gazdaság teljesítőképességétől függ. Ugyanis mindkét esetben abba fordítódik vissza a pénz, illetve abból lehet kivenni.

Ez egy relative zárt rendszer.

Szerintem ez egy lelkiismereti, vagy szabadsági, vagy önérzeti kérdés is. Hagyjuk-e hogy a nyugdíj reformnak nevezett eddigi politikát a gazdaság rossz teljesítőképessége miatt most visszacsinálják. Ha vissza is csinálják, ha nem is, akkor is majd az akkori gazdaságtól fogsz függeni.

Én személy szerint elkezdtem más módon is takarékoskodni.

2010. dec. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"A pénzt ne úgy képzeld el mint az aranyat, vagy földet. A pénz az nem létezik. Az állam (röviden) ha kell nyom még ki, és növeli az inflációt. A gazdaság folyton forgatja a pénzt."

Ezt tudom, kaptam gazdasági képzést. Csak éppen a nyugdíjakkal nem voltam tisztában. Lehet nem figyeltem, akkor épp ott oda (talán ÁHT?), de lehet hogy csak a szokásos mondókát fújták.

2010. dec. 29. 23:04
 9/12 A kérdező kommentje:

"Én személy szerint elkezdtem más módon is takarékoskodni."

Én is gondoltam erre. Az igazi "öngondoskodás".

2010. dec. 29. 23:05
 10/12 anonim ***** válasza:

"Egyébként a manyup miért biztos, hogy öregkoromra nem tudja kifizetni a nyugdíjamat?"


Nem biztos. Ha nem jön közbe hiperinfláció, háború, katasztrófa vagy egyszerű pénztárcsőd, akkor ki tudja fizetni.


"Olyanokat hallottam, hogy akkora kevesebb lesz az eltartó és több a nyugdíjas, ezért nem biztos, hogy kifizetik. De most hogy jön ez ide?"


Úgy jön ide, hogy nyugdíj = inaktívak eltartása az aktívak gazdasági teljesítményének köszönhetően.


Függetlenül attól, hogy állami vagy magán, a nyugdíj nyugdíj. A pénzt nem lehet megenni, hanem termékeket kell vásárolni érte. A magánpénztár ugyanúgy csak pénzt tud adni, ahogy az állami is. A pénzt pedig akkor tudod elégséges mennyiségű árura elcserélni, ha ehhez megfelelő szintű termelés van. Ha kevés lesz az eltartó és sok lesz az eltartott, akkor a nyugdíjad reálértéke alacsony lesz, függetlenül attól, hogy magán vagy állami a pénztár, amiben ezek a zsetonok vannak.


"A különbség az állami és a magán között pedig csak annyi, hogy a magán az be is fekteti."


Nem. A különbség magán és állami között a tulajdonosban van. Az, hogy "befekteti-e vagy sem", nem a magán és állami, hanem a várományfedezeti és a felosztó-kirovó rendszer közötti különbség (nagyjából).


"És mellesleg az állam mivel garantálja nekem a nyugdíjat?"


Azzal, hogy az államnak hatalma van. Az állam szedi be az adókat, az állam fegyveres erővel rendelkezik, az állam törvényeket hoz és hajt végre. Az állam akár új pénzt is bevezethet.


Pl. 1946-ban mennyit ért egy pengő? Mennyit értek a '45 előtt keletkezett magánmegtakarítások? Hogy teljesítettek a magánpénztárak? Nos, sehogy. Ekkor jött az állam és bevezette az állami nyugdíjrendszert. Az állam ugyanis egy csomó olyan beavatkozásra képes, amire önmagában egy cég vagy a piac nem.

2010. dec. 30. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!