Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mitől gyűlt fel a rengeteg...

Mitől gyűlt fel a rengeteg adósság? Itt az 1995 előtere gondolok. A kommunizmusban miért kelet ennyit felvenni?

Figyelt kérdés
[link]
2011. máj. 13. 15:37
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
79%
Simon Patrik Jól leírta a lényeget, az meg egy mítosz, hogy a Kádár-rendszerben az életszínvonal javítására mentek volna a hitelek, vagy hogy akkor adósodott volna el az ország. A rendszerváltás UTÁN indult el meredeken felfelé az adósság, egyrészt mert felbomlott a keleti blokk, tehát a biztos felvevő piacunk, ráadásul nem is próbáltuk megtartani a pozícióinkat ott, hanem szakítva az addigi "világnézettel" helyette próbáltunk a nyugat felé nyitni (magyarán hülye ideológiai szempontok alapján szépen hagytuk a francba a keleti piacaink nagy részét.). Emellett az elszúrt privatizáció, amiből ahogy Simon Patrik is leírt, az lett, hogy csomó gyárat felvásárolt a külföldi konkurencia, és leépített.
2011. máj. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
38%

A 70-es években vettek fel nagyon kevés hitelt azért, hogy olyan beruházásokat valósítsanak meg ebből, ami utána megtérült volna.


A kalkuláció hibás volt, nem térültek meg a beruházások, de megmaradt az adósság. Ennek kamatait az olajválság után már csak úgy lehetett fizetni, ha újabb hiteleket vettek fel, így a kamatteher tovább nőtt, ezért újabb hiteleket kellett felvenni. Gyakorlatilag a 80-as években végig úgy nőtt egyre meredekebben az adósságállomány, hogy ebből semmiféle haszna nem volt az országnak, se beruházás, se életszínvonal.


Azt, hogy ilyen módon "önmagától" nő az adósság, hívják adósságspirálnak vagy adósságcsapdának.


A rendszerváltás után a gazdaság szerkezetének átalakulása idején átmenetileg csökkent a gazdaság teljesítménye, tovább romlott a fizetési mérleg, és csökkent a GDP. Ezért további hitelfelvételre kényszerült az ország, miközben a GDP zsugorodása miatt a GDP-hez mért adósság meredeken nőtt.


A Kádár-rendszer által felvett hiteleknek csak egy töredékét fordították beruházásokra, Simon Patrik a szokásos módján mosdatja Kádárékat.

2011. máj. 14. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
0%

20:38


"az meg egy mítosz, hogy a Kádár-rendszerben az életszínvonal javítására mentek volna a hitelek"


Nem mítosz. Ugyanis meg lehetett volna állítani az eladósodást az életszínvonal visszafogásával, tehát olyan intézkedéssel, mint a Bokros-csomag.


A kormány azért tűrte el az adósságspirált egészen az államcsődig, mert félt megtenni egy ilyen intézkedést. Tehát nagyon is igaz, hogy az életszínvonal-politikával függött össze az eladósodás, csak nem úgy, ahogy egyesek leegyszerűsítő módon előadják.


"A rendszerváltás UTÁN indult el meredeken felfelé az adósság"


Nem akkor indult el meredeken felfelé. 1990-ben kb. a GDP 60%-ára rúgott az eladósodás mértéke, pedig 1980 körül még valahol 20-30% körül lehetett, 1970 körül meg majdnem nullán. Elég vicces azt állítani, hogy 1990 után indult el fölfelé. És nem a nominális összegeket kell nézni.

2011. máj. 14. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!