Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek az LMP...

Mi a véleményetek az LMP választási rendszer javaslatáról?

Figyelt kérdés

[link]



Szerintem vannak benne jó elemek. Ami mindenképp támogatandó szerintem:

-Bejutási küszöb csökkentése

-Preferenciális szavazás(Listán belül is ki lehet valakit választani, és előre tolni. Például én szavazok a Jobbikra/MSZP-re, és eldöntöm, hogy azon be...lül Dúró Dóra, vagy inkább Zagyva György Gyula/Szanyi Tibor, vagy inkább Lendvai Ildikó, aki különösen szimpatikus, és ha a Jobbik/MSZP szavazókon belül sokan az adott személyt választják ki, akkor a lista elejére kerül, akkor is, ha eredetileg a párt hátulra tette.)

-Kizárólag magyarországi lakcímmel lehet szavazni.

-Az egyéni körzetek határait nem a kormány, hanem egy erre a célra létrehozott külön testület rajzolná.


Ami nem tetszik:

-Arányosságban már átesik a ló túloldalára. Nehéz lenne kormánytöbbséget szerezni, kétharmadot meg matematikailag is lehetetlen.Nem tudom nekik hogy jött ki, hogy 60%-al lehetne, az LMP honlapján ez van, lehet én vagyok hülye, de ha jól számolom konkrétan 90%-os népszerűséggel se lehetne.Ezért a közvetlenül választott országos listás mandátumokat kellene növelni, és a kompenzációsakat csökkenteni, mondjuk 85 kompenzációs és 25 közvetlen helyett 45 kompenzációs, és 70 közvetlen.

-Az ajánlószelvény rendszer sem jó ebben a formában,ahogy most van,az tuti, azonban a javaslat szerint csupán némi vállalkozó szellemmel gyakorlatilag bárki nyilvántartásba vetetheti magát, ami azzal járna, hogy az első fordulóban akár több tucat független, vagy tényleg törpepártokhoz köthető jelölt szerepelne a szavazólapon. Ez nem lenne szerencsés.

-A nők nagyobb mértékű közéleti szerepvállalása valóban kívánatos, azonban semmi esetre sem ez a legfontosabb kérdés. Ennek érdekében sem a választás szabadságának korlátozása, sem a férfiak nemük miatti hátrányos megkülönböztetése nem fogadható el. A javaslat gyakorlatilag a Numerus Clausus 21. századi, light verziójára tesz javaslatot. Én speciel férfi létemre is nőt emelnék ki a preferenciális szavazáson, a párton belül, amire szavaznék, ahogy egyébként ezt a női választók is megtehetik. Illetve minden párt dönthet úgy, hogy sok nőt jelöl, a női szavazatok reményében. De akár elindulhat egy feminista párt is, csupa női jelölttel. A lehetőség egyébként is minden nő előtt nyitva áll, nem hiszek abban, hogy kifejezetten a női nemhez tartozásuk miatt ki akarná bárki is rekeszteni a nőket. A döntést pedig a választóknak kell meghozniuk, nem pedig egy mesterséges kvótának.

-A kisebbségek pozitív diszkriminációja pusztán azért mert egy kisebbséghez tartoznak, sérti a választás egyenlőségét. Ugyanakkor a kisebbségekhez tartozó személyeknek nem is lenne érdemi választásuk, hiszen nem több kisebbségi jelölő szervezetre szavazhatnának, hanem csak az egyetlen országos kisebbségi önkormányzatra.


2011. aug. 9. 16:14
 1/9 anonim ***** válasza:

" hogy azon be...lül Dúró Dóra, vagy inkább Zagyva György Gyula/Szanyi Tibor, vagy inkább Lendvai Ildikó, aki különösen szimpatikus"


ezt nem egészen értem...

2011. aug. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"Az egyéni körzetek határait nem a kormány, hanem egy erre a célra létrehozott külön testület rajzolná. "


a testületet ki választja?


A bejutási küszöb csökkentésével sem értek egyet... azért minimum legyen 5%


"A javaslat gyakorlatilag a Numerus Clausus 21. századi, light verziójára tesz javaslatot"

mi? te hülye vagy? a férfiak így is többségben vannak a politikusok között, ez mitől hátrányos megkülönböztetés? ja és így sincs rá garancia, hogy több nő indul el...

2011. aug. 9. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 escrogar ***** válasza:
jól írja a kérdező, a pozitív diszkrimináció is elfogadhatatlan. sőt sokszor gusztustalanabb.
2011. aug. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

16. 42: Mit nem értesz? Szavazol egy párt listájára, de a párton belül egymással is versenyeznek az egyes emberek.


16.46: A KSH elnökéből, az OVB elnökéből, és három az MTA által odaküldött elismert földrajztudósból állna a testület.


Azért diszkrimináció, mert KÖTELEZŐ egyharmad nőt tenni a listára, akkor is, ha a nők eleve sokkal kevésbé is aktívak politikailag, és maguktól nem lenne még egyharmada sem. Szerintem egyáltalán ne vegyék figyelembe a lista összeállításánál, hogy ki milyen nemű.

2011. aug. 9. 17:30
 5/9 anonim ***** válasza:

"Szavazol egy párt listájára, de a párton belül egymással is versenyeznek az egyes emberek. "


Ja hogy akkor csak a példa kedvéért állítottad így össze..

az más

Amúgy remélem, hogy Lendvaival kapcsolatban csak vicceltél..

2011. aug. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"A KSH elnökéből, az OVB elnökéből, és három az MTA által odaküldött elismert földrajztudósból állna a testület.

"


elárulom neked, hogy ezeket az embereket is pártok delegálják a posztukra...

2011. aug. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Azért diszkrimináció, mert KÖTELEZŐ egyharmad nőt tenni a listára, akkor is, ha a nők eleve sokkal kevésbé is aktívak politikailag,"


Jaaa, akkor viszont ebben a formában nem támogatnám.

2011. aug. 9. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

amúgy most ezzel az LMP nagyot zuhant a szememben


úgy látszik, még mindig nem tudták levetni a gyerekes, álmodozó mozgalmi jellegüket és elképzeléseiket.

Racionalizmus is kénre ebbe a javaslatba.

2011. aug. 9. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem csak egyéni körzetek kellenének, viszont azok kisebbek lennének a jelenleginél. És akkor minden képviselő képviselhetné a saját kis területecskéjét, az emberek pedig megtanulnának nem pártokra, hanem személyekre szavazni.
2011. aug. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!