Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jó-e nekünk az MNB függetlensé...

Saveme kérdése:

Jó-e nekünk az MNB függetlensége az államtól, illetve alá van-e vetve Magyarországon kívüli érdekeknek az MNB?

Figyelt kérdés

Nem vagyok közgazdász, de valahogy gyanús nekem az a sok hókuszpókusz, ami a pénzvilágban folyik. Több összeesküvés elméletes cikket olvastam már a témában, de örülnék, ha valaki szakértő hozzászólna. Persze olyanok véleményére lennék kíváncsi, akik tovább mernek gondolkodni annál, mint amit tanítanak nekik az egyetemeken, vagyis nem a mundér becsülete, vagy egyéb alantas érdek vezeti a gondolkodásukat. Apropó az válságnak mondott helyzet, pedig nekem az a gyanúm, hogy valakik csendben most is nagyon jól járnak a tömegek kárán, akár elősegítve is, hogy így alakuljanak a dolgok. Konkrét kérdésem, hogy cáfolja meg valaki az alábbi linken olvasott állításait az illetőnek, főleg a bankok és Nemzeti bankok működésének hátterét illetően.

[link]


2011. aug. 16. 17:42
 1/8 anonim ***** válasza:
A főiskolás dolgokra most nem emlékszem, de máshol láttam már ennek a magyarázatát. Vagyis azt, hogy régebben a központi bankok az állam hatókörébe tartoztak és azért került ki onnan, mert az államok állandóan nyomatták a pénzt a választói ígéretek teljesítésére, elinflálva ezzel az adott fizetőeszközt. Ebből a szempontból logikus és érthető. Amúgy meg félreértés ne essék, az MNB most is felelősséggel tartozik a kormánynak és kutya kötelessége az elnöknek az intézmény feladatait(ami az ország érdeke) a legjobb tudása szerint ellátni. Külföldi befolyás alatt nem állnak ill. akkor fognak, ha tagjai leszünk az euró övezetnek.
2011. aug. 16. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Nem vagyok közgazdász, de valahogy gyanús nekem az a sok hókuszpókusz, ami a pénzvilágban folyik."


Nem "de", hanem "ezért" :)))


"Apropó az válságnak mondott helyzet, pedig nekem az a gyanúm, hogy valakik csendben most is nagyon jól járnak a tömegek kárán"


És hol itt az ellentmondás? Válság is van, meg egyesek jól is járnak.


"Konkrét kérdésem, hogy cáfolja meg valaki az alábbi linken olvasott állításait az illetőnek, főleg a bankok és Nemzeti bankok működésének hátterét illetően."


Az egy 1999-es cikk. Kb. annyit változott azóta a világ, hogy azt a cikket mintha egy másik bolygón írták volna. Ma már nincs se csúszó leértékelés, se '89 előtt felvett hitel, se a költségvetés negyedét elvivő kamatkiadás, szóval sok minden megváltozott azóta.


Különben meglepő, hogy 1999-ben Drábik, aki azóta teljesen megzakkant, milyen értelmesen tudott írni.


Amúgy gyakran elhangzik, hogy hibás Mo.-on a monetáris politika, meg túl magas az MNB kamatszintje. Ha viszont csökkenne a kamatszint, gyengülne a forint és sikítanának a frankhitelesek.

2011. aug. 16. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Első kollégától kérdezem, hogy nem ugyanúgy folyik-e most hivatalosan függetlenül a pénznyomtatás, magas kamatokkal és infláció gerjesztésével?


Második kolléga:

Elfogadom, hogy valószínűleg csökkenne a forint árfolyama az MNB kamat csökkentésére, de visszakérdezek, hogy nem lenne-e jobb egy olyan gazdaságpolitika, aminek nem az az elsődleges célja, hogy kifelé jó adósok legyünk, és ezt elsősorban magas kamattal érjük elHa elég sok kamatot ígérünk, akkor bármikor kapunk hitelt, de közben igazából hitelképtelenek maradunk és egy feneketlen zsákba dobáljuk bele a pénzt, utódaink adósságát növelve. Nem lenne jobb, ha munka és értékteremtés által szereznénk értéket a forintnak, nem pedig magas kamatokkal. Utóbbi következménye a sok spekuláció, amit a nagy tőkével játszók követnek el, nem foglalkozva azzal, hogy emberek milliók dőlnek romba utána, mivel úgyis mindig a leggyengébbek a sor végén állók viszik a hátukon a veszteségeket, ők izzadják ki a 40%-os THM-eket. Amíg tűrik...

Ha jól tudom, Széchenyiék a hitelbankokat azért hozták létre, hogy pénzt tudjanak pumpálni a gazdaságba, lehessen tőke a értékteremtő beruházásokra. A munka világához irreálisan magasak a hitelkamatok.


Az összeesküvés elméleteteket támasztja alá az az állítása is a Drábiknak, hogy a hetvenes években egyszer felvett 4 milliárd dollár hitelre a magyar állam és társadalom 25 év alatt kifizetett legalább 64 milliárd dollár adósságszolgálatot.

Igaz lehet ez?


Drábik leír egy olyan állapotot mely szerint a bankrendszer egy igazságtalan élősködő a gazdaság tetején ülve, a társadalmi haszna és munkájához képest az általa diktált magas kamatok révén aránytalanul nagy részt kihasítva az összes megtermelt értékből.


Erről vélemény?


Igaz-e továbbá, hogy ellenérdekű az állammal az MNB, mivel utóbbi a magas kamatból „él”.

2011. aug. 22. 12:38
 4/8 anonim ***** válasza:

"nem lenne-e jobb egy olyan gazdaságpolitika, aminek nem az az elsődleges célja, hogy kifelé jó adósok legyünk"


A gazdasáágpolitika egyik célja a fizetőképesség. És ez a cél nincs konfliktusban más fontos célokkal. Mondj egy országot, amelyik fizetésképtelen, és "cserébe" magas ott az életszínvonal vagy gyors a fejlődés.


"és ezt elsősorban magas kamattal érjük elHa elég sok kamatot ígérünk, akkor bármikor kapunk hitelt, de közben igazából hitelképtelenek maradunk és egy feneketlen zsákba dobáljuk bele a pénzt"


Nem. Csak ha az állam sok hitelt vesz fel. És kötelező sok hitelt felvennie? Pisztolyt nyomnak a politikusok halántékához, mondván, "csináljatok jó nagy deficitet"? Nem. A választók azok, akik ezt kikényszerítik. A magyar választó kizárólag a nyugdíjak és segélyek emelését érti "jó kormányzáson", és kikényszeríti, hogy a politika csakis jóléti ígéretekkel foglalkozzon. Így az ország egyik csődtől a másikig bukdácsol.


"Nem lenne jobb, ha munka és értékteremtés által szereznénk értéket a forintnak"


De jó lenne, csak ezt a választók sohasem fogják elfogadni. Ők AZONNALI alanyi jogú juttatásokért verik az asztalt.


"Az összeesküvés elméleteteket támasztja alá az az állítása is a Drábiknak, hogy a hetvenes években egyszer felvett 4 milliárd dollár hitelre a magyar állam és társadalom 25 év alatt kifizetett legalább 64 milliárd dollár adósságszolgálatot.

Igaz lehet ez?"


Ez semmiféle összeesküvéselméletet nem támaszt alá. És ez nem Drábik állítása, hanem a valóság. Úgy hívják a jelenséget, hogy adósságspirál, és konkrétan ebbe bukott bele 1989-ben a "szocializmus".


"Drábik leír egy olyan állapotot mely szerint a bankrendszer egy igazságtalan élősködő a gazdaság tetején ülve"


Egy frászt. A bankrendszer azokat zsákmányolja ki, akik elég hülyék hozzá, hogy meg lehessen csinálni velük.


Pl. a magyar állampolgár elég hülye hozzá.


Ha a magyar kormány csökkenti az eladósodottságot, ami megszorítást jelent a túlköltekezéshez képest, akkor a magyar választó elküldi a kormányt a sunyiba a következő választáson. A magyar választónak az kell, hogy 2 évig magasabb legyen a nyugdíja. Hogy ebbe hosszú távon belerokkan-e az ország, az nem érdekli a mélyen tisztelt magyar választót.


2002-ben és 2006-ban is fedezetlen béremelési ígéretekkel nyert választást az akkori győztes. Aztán ebből majdnem csőd lett. De 2-3 évig jó magasak voltak az állami juttatások! Most megint ott tartunk, hogy egyre többen sírják vissza a "szép időket", amikbe belerokkant az ország.


Nem a gonosz bankok esküdnek itt össze, hanem a drágalátos NÉP teszi tönkre önmagát. A bankok csak röhögve kihasználják a kínálkozó lehetőséget.


"Igaz-e továbbá, hogy ellenérdekű az állammal az MNB"


Nem. Mint mondtam, nem kötelező eladósodni.

2011. aug. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igazad van a válaszaidban, a te nézőpontodból. De visszakérdezek, hogy mi lenne, ha úgy terveznéd a családi költségvetésedet, hogy évről évre deficites lenne több %-al? Botrány kategória ez szerintem. És az nem botrányos, hogy 25 év alatt 4 milliárd dollárra 65-öt fizettünk vissza? Ez azt jelenti, hogy ha pl. első évben a 10-edét kezdtük el visszafizetni, akkor több mint évi 25 százalék volt a kamat dollárban! De javíts ki, ha tévedek! Aranybányája voltunk mi is az illető bankoknak! És még szeressük is őket ezért?

Személy szerint nem elég válasz nekem, hogy a hülye nép miatt van mindez. Kicsit off ez már, de szerintem eleve hülyeség a demokrácia, mármint olyanokra bízni a választást, akik totál alkalmatlanok erre, másrészt meg kamu az egész. A teljes nép nincs is képviselve. A választásokon csak szinészi produkciók és performancok vannak megversenyeztetve nagy költségvetéssel. Amelyik győz, annak a hátsó szándékai húzzák le utána 4 évig az országot.. Az elitnek, akik képesek látni a rossz döntések következményét (és ebbe bele tartoznak a bankok vezetői), kutya kötelességük lenne úgy irányítani, hogy az ne csak nekik legyen jó, hanem a buta népnek is, és nem csak 2 évig.


Te örülhetsz, hogy nem voltál elég hülye felvenni frank hitelt, de nem szép dolog azokba jól belerúgni, akik megtették, még ha szerényebbek is a képességeik.. Az, hogy a mai rendszerben szabadon megvezethet valakit egy bank, vagy akár egy országot is zsarolhat, az akkor már rendben is van? És ha téged kirabol egy rablóbanda, mert épp Londonban van egy boltod és arra jártak a fosztogatók, rendőr meg nem, biztosításod meg nincs, akkor is ilyen elnéző lennél és csak széttárnád a karjaid, hogy ezt dobta a gép, szegény huligánoknak is meg kell élniük, te meg hülye voltál nem kötni biztosítást erre az esetre?


Kicsit logikusabb választ is adhatnál arra, hogy nem ellenérdekű az állammal az MNB.

2011. aug. 23. 14:51
 6/8 anonim ***** válasza:

"mi lenne, ha úgy terveznéd a családi költségvetésedet, hogy évről évre deficites lenne több %-al? Botrány kategória ez szerintem."


Hát persze hogy az, de minden politikus tudja, hogy csak akkor nyerhet választást, ha nyugdíjat és segélyeket oszt, mégpedig többet, mint amennyire fedezet van. Amíg tart eddig a dáridó, addig a nép boldog, aztán az ország hirtelen a falnak ütközik. Akkor a nép pánikba esik, elkezd zsidózni és cigányozni meg alkoholizálni. Idővel kicsit javul a helyzet, és aztán megint jön egy politikus, aki megígéri a háromhatvanas kenyeret meg az álomnyugdíjat, akkor megint lesz 2-3 év paradicsom, aztán újabb pofáraesés.


A politikus csak végrehajtja, amit a tömeg követel tőle. Ez a demokrácia.


"És az nem botrányos, hogy 25 év alatt 4 milliárd dollárra 65-öt fizettünk vissza?"


Mondom, ez az adósságspirál. Botrányos ugyan, de a nép akarta. Ha a kormány ki akar lépni az adósságspirálból, akkor a nép fellázad, mondván, neki AZONNAL kell +1% nyugdíj, az, hogy 2 év múlva 10-szer akkora ára lesz ennek, az nem érdekel senkit.


A magyar ember nem tud 1 évnél előrébb gondolkodni. Makroméretekben ezt a választásokon lehet megfigyelni, mikroméretekben a svájci frankos cirkusz esetében.


"Aranybányája voltunk mi is az illető bankoknak! És még szeressük is őket ezért?"


Nem szeretni kell és nem gyűlölni. A bank egy vállalat. Nyereséget akar csinálni. Semmi személyes nincs ebben. Ha valaki annyira balek, mint egy átlag magyar, akkor arról akárhány bőrt le lehet nyúzni. És a bank lenyúzza, mert profitérdekelt vállalat. Van, akikről nem lehet lenyúzni, mert okosak. Ennyi. Nincs ebben semmi személyes. A bankok látják a lehetőséget és kihasználják.


Közben a magyar ember meg hisztizik, hogy neki segély kell, azonnal, fedezetlenül.


"Személy szerint nem elég válasz nekem, hogy a hülye nép miatt van mindez."


Demokrácia van. 1989-ig mondhatta bárki, hogy a népet elnyomják, és a nép nem akarja az eladósodást. 1989 után nem lehet ezzel takarózni, a végső döntés a nép kezében van, a választáskor.


"Kicsit off ez már, de szerintem eleve hülyeség a demokrácia"


Nem hülyeség. A leghatékonyabb rendszer.


"mármint olyanokra bízni a választást, akik totál alkalmatlanok erre"


Mire alkalmatlanok? A választójog gyakorlása állampolgári jog, nem pedig szakma.


A magyar embernek azonnali segélyosztogatósdi kell, aztán sok-sok szenvedés. A választáson meg is szavazza mindig azokat az erőket, amik megadják ezt neki.


"Az elitnek, akik képesek látni a rossz döntések következményét"


És akkor mi van? Az elit látja a rossz következményeket, de nem érinti őt ez. Egy milliárdosnak meg se kottyan egy államcsőd.


Egy vezető politikus tudja, hogy megígérhet 1-2 év megszorítást és 5-10 év szerényebb életet, amivel sok munkával 10-20 év múlva elérhetjük a nyugati színvonalat.


Vagy megígérheti, hogy jövőre 20%-kal felemeli a nyugdíjakat, meg 50%-kal a ka. béreket, és ugyan 3 év múlva csődbe megyünk, de addig is milyen jó lesz.


Melyikkel lehet választást nyerni? Mit mutat a 2002-es és 2006-os választás tapasztalata? A válasz egyértelmű.


A népnek csőd kell, szereti a csődpolitikát, odavan az adósságért. Amikor a mostani kormány alkotmányos adósságkorlátot akar bevezetni, akkor az ellenzék hisztizik, hogy ez támadás a demokrácia ellen, mert "megköti a következő kormány kezét", jaj, mi lesz velünk így. A magyar ember szeret rabszolga lenni, na, csak a mindennapi sörét, virslijét és hofigézáját kapja meg :))))


"Te örülhetsz, hogy nem voltál elég hülye felvenni frank hitelt, de nem szép dolog azokba jól belerúgni, akik megtették"


Belerúgtam valakibe? Nem. Ettől még tény marad, hogy egy csomóan hülye döntést hoztak. Nem érdem hülyének lenni.


"És ha téged kirabol egy rablóbanda, mert épp Londonban van egy boltod és arra jártak a fosztogatók, rendőr meg nem, biztosításod meg nincs"


1. Nem utazok külföldre biztosítás nélkül.


2. Ha boltom lenne, lenne rá biztosításom.


3. Ne legyél már olyan demagóg, hogy rablótámadáshoz hasonlítasz egy hitelszerződést. Állati primitív és hazug szöveg.

2011. aug. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Utóbbi válaszolónak egy személyes szubjektív megjegyzésem:

tippem szerint te vagy pénzügyekkel foglalkozol (és élvezed a rendszert), vagy komolyan érintett vagy a politikában, vagy mindkettő egyben.

Felháborító, hogy ilyen lekezelően beszélsz, és nincs egy csöpp felelősség érzeted sem a be nem avatottak iránt, akik szívnak az önző elit miatt. De magadnak magadnak ártasz ezzel a legtöbbet.

Hogy az alaptémához visszakanyarodjak, itt egy link Drábik Jánoshoz kötődően.

http://www.youtube.com/watch?v=1ul4ZoeJV_s

Kicsit fröcsög, az igaz, de nagyon nyomós érvek is elhangzanak tőle. Érdemi cáfolatok azért még mindig érdekelnének engem. Már ha vannak.

2011. dec. 27. 20:07
 8/8 A kérdező kommentje:
Ja, és elfelejtettem, hogy Pl. Róna Péter is ugyanezt képviseli, mármint a bankok tisztességtelenül jártak el az utóbbi években Magyarországon.
2011. dec. 27. 20:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!