Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha olyan nagy az igény az...

Ha olyan nagy az igény az oktatás/tanmenet megváltoztatására, miért nem történik semmi?

Figyelt kérdés

Tavaly voltam 12-es, szóval nagyjából frissek a tapasztalataim.

A magyar oktatással az a baj, hogy nem azért kell valamit megtanulni, mert hasznos, hanem azért, mert előírták. Külföldi tanulmányaim alatt rájöttem, hogy ez nem, hogy nem előnyös, hanem egyenes KÁROS a diákokra(és közvetetten a társadalomra) nézve.

Három országnak ismerem az oktatását: Ausztria, Dánia és USA.


Ausztriában 5. osztályban mindenkinek meghatározzák, hogy mi az, amiben jó és szívesen tanulja(schwerpunkt). Amerika is hasonló rendszerű, ott mindenből fakt van.

Az amcsi fizika "érettségi" például rohadt nehéz, de mégis megoldható, mert ott sokat kísérleteznek. A vizsga elején be kell jelölni, hogy mennyit kísérleteztünk(pl. 1x egy héten, minden nap). Nullát nem lehet bejelölni, pedig a magyar átlagot nagyjából ez tükrözné.


Azt vettem észre, hogy Magyarországon a szülők is azt mondják, hogy a tananyag nagy része hülyeség, a gyerekek pedig túl vannak terhelve. Az viszont érdekes, hogy a legtöbb tanár is ezt mondja, gyakran a saját tantárgyukkal kapcsolatban is. Ezt már sok helyről hallottam pártállástól függetlenül.

Maximum a kurucinfós kommentek között lehet olvasni ellenvéleményeket, bár ők valamiért mindig a drogra és az emósokra asszociálnak. Na, mindegy.

Szóval kijelenthető, hogy van igény a változtatásra.


Akkor miért nem történik semmi? Egyáltalán van olyan párt, amelyik hasonló dolgokat helyezett kilátásba? Abban a legtöbb diák/szülő egyetért, hogy az oktatás már a gimnáziumban vérzik, nemhogy a felsőoktatásban.(Bevallom, hogy a felsőoktatásból nincsenek magyar tapasztalataim, mert én leléptem otthonról, de a hallottak alapján az sem túl jó).


Tudom, hogy 2011-ben vérciki, és kicsit "cionista" dolog ilyet mondani, de szerintem eddig Magyar Bálint tett legtöbbet azért, hogy a magyar oktatás legalább egy kicsit hasonlítson a nyugatira.

Szerintetek várható előrelépés? Vagy még 20-25 év múlva is ugyanilyen lesz?


2011. nov. 13. 19:40
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

09:22- lehet, hogy te szorgalmas voltál, ezért neked nem volt bajod a rendszerrel, de ez teljesen egyénfüggő.


Éppen arra akartam kilyukadni, hogy ennyit tanulni/tanítani felesleges. Például én jó voltam idegen nyelvekből és fizikából. Nekem nem volt egy nagy dolog ezekből jó jegyet szerezni. Viszont mások meg vért izzadtak ezekből a tantárgyakból, és tudták, hogy ha az idegen nyelv nem is, de a fizika tanulása számukra teljesen hiábavaló, hiszen nem azzal fognak foglalkozni, mert nincs hozzá tehetségük/nem érdekli őket.

Nekem a kémiával gyűlt meg a bajom. Már általánosban sem érdekelt, nemhogy gimnáziumba. A tanárunk egy állat volt, nekem meg minden júniusom azzal telt, hogy imádkoztam a kegyelemkettesért.

Ráadásul nagyon gyakran előfordul, hogy valaki azért nem tud valami hasznosat tanulni, mert elveszi az idejét a sok hülyeség, amit ráerőszakolnak. Ezért engedte meg anyám, hogy utolsó két évben magántanuló legyek. Így volt időm nyelveket tanulni, más vizsgákra készülni stb., ahelyett, hogy ott alszom a padban.

Attól, hogy szar voltam kémiából a fontosabb dolgokat tudom, például nem valószínű, hogy valaha sósavba fogok nyúlni, és azt is tudom, hogy az aszpartám nem egészséges. Ennyi szerintem bőven elég, mivel azt pont leszarom, hogy mi az az alkil módosulat, és hogyan kell lerajzolni.

A gyerekek pedig túl vannak terhelve a nyugatiakhoz képest. Sok győri, soproni szülő nyilatkozta, hogy sokkal jobb, mióta a gyerek osztrák iskolába jár, mert nem adnak fel egy rakásnyi házit, a dolgozatokat pedig jó előre bejelentik, amire nem is kell olyan sokat magolni. A magyar diákok meg gyakran egész hétvégéket csesznek el arra, hogy megtanulják, mi is az idegeknek a nyugalmi potenciálja, meg hasonló hülyeségeket.


A másik a diákok nevelése. A magyar oktatásnak az az üzenete, hogy a tanár az atyaúristen, ha tegnap az ellenkezőjét állította a mainak, attól még ugyanúgy igaza volt tegnap is és ma is, stb...

Jól írta az egyik válaszoló, hogy Amerikában megtanítják őket vitázni, ami például a munkajogban igencsak visszaköszön.

A fakt ellen is sokan lázadoznak, mert szerintük a gyerekek nem vennék fel a tantárgyat, ha nem lenne kötelező. Érdekes, hogy nyugaton is felveszik, pedig ott még egy kőműves is jól keres. Majd pont Magyarországon nem fog a diák felvenni tantárgyakat, mikor itt diploma nélkül éhenhal?


Az a baj, hogy néhány csoport(főleg a kurucinfósok és a nyugdíjasok), akik a "diákjog", vagy bármilyen könnyítés hatására tanárverő cigányokat, ujjukon számoló drogosokat vizionálnak.

2011. nov. 14. 14:32
 12/18 anonim ***** válasza:
71%

"Szerintem nem ennyire egyértelmű a kérdés. Én jó tanuló voltam mindig, és emlékszem is a tanultakra. Ennek egyszerűen az az oka, hogy pofázás helyett általában figyeltem órán."


Hogyne, és akkor még mindig fel tudod sorolni, hogy Petőfi merre gyalogolt, tudsz idézni pontosan egy hexametert meg írni is tudsz egyet, semmi gondod a koordináta geometriával, meg a hasonlósági transzformációkkal, tudod mi az, hogy eukarióta, fel tudod sorolni a sejt részeit, tudod ki volt Asóka, és Csin Si Huang-ti és így tovább.


Azzal meg, hogy úgyis milyen csodálatos az agyunk a világ legnagyobb hülyesége kimagyarázni azt, hogy a haszontalan lexikális tudást választjuk a hasznos gyakorlati helyett.


Lehet, hogy a nyugati gyerekek közül nem mindnek kötelező a biológia, vagy az irodalom, de amelyik felveszi nem fog nézni mint a sült hal, ha lát egy mikroszkópot, vagy kaparék mintát kell venni, esetleg írnia kell magától egy 10 oldalas esszét arról, hogy egy bizonyos könyvben mit szimbolizál például a ház.

2011. nov. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
3%

Én is a 81%-os mellett állok. Nincs itt semmiféle túlterheltség. Sem a tanítási napok nem hosszúak, sem a tananyag nem értelmetlen. Sőt, itt-ott még hiányosnak is gondolom.


Az pedig, hogy a gyerek lusta, nem a tananyag hibája, hanem a szülőé, aki hagyta ellustulni, ha pedig nem figyel órán, az a tanáré, mert nem tud fegyelmet tartani. Bár az eszközei ezen a téren elég foghíjasok.

2011. nov. 14. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Nem általánosságban vannak túlterhelve, hanem hülyeséggel. Annyi idő alatt amennyit ott töltenek már gondolkodni képes gyakorlati tudással rendelkező kölyköket is ki lehetne nevelni de neeeeem. Legjobb példa a szakmunkás képzés, ahol az első években még szerszámhoz se nyúlhat, de jól megtanulja az irodalmat. Hogy aztán a maradék időben mikor már foghat szerszámot is egy hulladék szakembert képeznek belőle gyorsan, mert már alig van idő, az kit érdekel? De hetente négyszer a szinesztéziával foglalkozott legalább.
2011. nov. 15. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Ha csak a szakmájával foglalkozna, egyagyatlan, mindenki által befolyásolható droid lenne végül belőle. No para, a Fidesz mindent meg fog tenni, hogy így legyen a jövőben.

Értelmes, intelligens, gondolkodó embereket a közismereti tárgyakkal, ad abszurdum a szinesztéziával lehet kinevelni. Különben egy szakma bőven megtanulható egy-két év alatt, kevés kivétel van, talán a könyvelő ilyen. Minek négy évig tanulni a csiszolást? Tanulhatnák inkább a matekot, hogy ugyanúgy fogjon az a ceruza, bárkinek.

2011. nov. 15. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Gondolom te nem találod negyvenes fejjel nap mint nap szembe magad azzal, hogy a nem rég végzett szakmunkások olyan hülyék a szakmához, mint a s3gg és ha így halad a dolog, akkor egy szép napon infarktust fogsz kapni, ha még egy jön és meg kell próbálnod használhatóvá tenni, mert négy év alatt nem sikerült az iskolában.


Attól, hogy itt eléjük rakják a könyveket, amikben vastaggal kihúzva a lényeg, tessék megtanulni visszabüfögni nem lesz belőle gondolkodó ember. Pont nem. De szakember sem. Szóval kb. semmire sem lesz jó a szerencsétlen.

2011. nov. 15. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

El is fogadnám az érvelésed, ha legalább a hülyeséget megtanulnák. De az átlag szakmunkásképzős mindenhez hülye, nem csak a szakmájához. Már nincsenek szakmunkásképzők, mert akinek az IQ-ja kicsit is közelebb esik a 100-hoz, mint az 50-hez, az szakközépbe, gimnáziumba megy. Aki pedig csak szakmunkásba, az nem szakmát akar, hanem csak kitelelni, amíg kiöregszik az iskolakötelezett korból. A tanárok sem buktatnak, és mivel nem érettségivel zárul, végigrugdosnak mindenkit kettessel. Ez pedig már nem a tananyag hibája, hanem a követelményrendszeré.


Egyébként valóban gyakorlatibb képzésre volna szükségük, és csökkenteni a tölteléktárgyak óraszámát, végül is nem azért megy elvileg oda. De nem megszüntetni! Heti tíz óra forgácsolás és négy óra hegesztés mellett azért elférne még más is.


Vagy általánosban kellene úgy megtanítani azokat a dolgokat, hogy ne legyen szükség a további oktatásukra.

2011. nov. 15. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

"a nem rég végzett szakmunkások olyan hülyék a szakmához, mint a s3gg"

Ez nem a közismeret miatt van, hanem mert a legtöbb szakmunkás nem a szakma szeretete miatt választja azt, hanem mert másra nem volt jó. Vannak kivételek is, érdekes módon ők meg tudják tanulni a szakmát. Volt egy asztalos barátom, ő elment dolgozni, és vett magának munkaeszközöket és otthon magánszorgalomból csinálta, mert szerette. Feltételezem, jó szakmunkás lett belőle, bár rég nem láttam. De pl. én most egyetemre járok és a szakmai gyakorlatom töltöm, van utána még egy félévem, és azt tervezem, hogy akkor is vissza fogok járni segíteni, mert munka van, szívesen fogadnak, és én is tanulok a dologból. Ugyanaz a helyzet, mivel érdekel a dolog, ezért utánajárok és nem várom el, hogy a számba rágják az egészet.

(Előtte jártam szakmára is, amit szerettem, ott is felkeltem reggel és bementem hatra, amikor nyitott az iskola, gyakorolni. És sokan mások is. Szóval nem a korom miatt állok így hozzá.)


Az a lényeg, hogy azért a közismeretre fogni a szakma nem tudását, eléggé kimagyarázás-szagú. Biztos vagyok benne, hogy ha a munkásaid tanulni akartak volna az iskolában, nem csak átcsusszanni, akkor bőven megtanulták volna a szakmát.

2011. nov. 15. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!