Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Csak egy ötlet. Mit gondoltok...

Csak egy ötlet. Mit gondoltok róla?

Figyelt kérdés

Persze szinte biztosan nem lesz megvalósítva soha, de úgy eszembe jutott, mi lenne, ha lenne egy olyan lehetőség, hogy aki akarja, az rendelkezhessen úgy, hogy az ő adóforintjaiból egy fillért se költhessenek olyanoknak az orvosi ellátására, akik _BIZONYÍTHATÓAN_ alkoholizmus vagy _AKTÍV_ (tehát nem passzív, mert az nyilván nem tehet róla) dohányzás következtében alakultak ki ilyen vagy olyan súlyos nyavalyáik (gége-, tüdő-, májrák, stb.)...?


Én a magam részéről azt gondolom, hogy ha ezzel elég sokan élnének, úgy az folyamatosan csökkentené az erre fordítható keretet, megdrágítaná és még költségesebbé tenné a káros szenvedélyt az érintetteknek, közvetetten pedig talán (bár tény, hogy csak NAGYON _TALÁN_) esetleg elgondolkodtatná az érintetteket afelől, hogy tényleg jó-e, amit csinálnak...?


2009. máj. 24. 11:24
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
55%
Hát ez úgy, ahogy van sz@r ötlet. Arról nem is beszélve, hogy diszkrimináció. Oké, hogy rengeteg ember van, aki alkoholista, drogos vagy nikotinfüggő, de hogy jövünk mi ahhoz, hogy kiközösítsük, vagy kirekesszük őket a társadalomból? Mert ez egyenlő lenne vele. Arról nem is beszélve, hogy egyikünk sem tökéletes. Nagyon sokan vannak, akik azért lesznek alkoholisták, drogosok, mert mondjuk az anyjuk vagy a apjuk tönkretették az életüket, vagy egyéb más szörnyű tragédián mentek keresztül. Tudom, most sokan fognak azzal jönni, hogy de nagyon sokan pusztán butaságból lesznek káros szenvedély rabjává. Ezt alá is írom. De akkor sincs jogunk ilyen intézkedésekhez, mint amilyeneket leírtál, még ha csupán hasból született ötletek is. Hát hová lett az empátia a mai emberekből?
2009. máj. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim válasza:
87%

Hát.. nem is tudom.

Mindenképpen elgondolkodtató, viszont az igazságossága nagyon vitatható.

Kinek van joga eldönteni, hogy valaki miért vált alkoholfüggővé? Mert ugye, bár mindenki maga kezdi el, vannak, akiket problémák sodornak eddig. És mindenki tudja, hogy nem az a megoldás a gondokra, ha cigizek vagy iszok, de akkor is..

Szerintem szesz- és dohánytilalmat kellene bevezetni, akkor biztosan megcsappanna az ilyen betegek száma:D

2009. máj. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes felvetés, de tényleg diszkrimináció arról nem beszélve, hogy abszolút nem jogos, hisz ha a beteg fizet TB-t, akkor ő is jogosult kezelésre és nem a te adódból kezelik, hanem az övéből.
2009. máj. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
89%

Azokat is ki kellene rekeszteni, akik csokizabálók,ezért elhíztak,cukrosak lesznek, magasvérnyomással küszködnek?!

Minden ember saját maga dönt az egészségéről,fizeti a járulékokat=jogosult eü.ellátásra.Fel kell emelni a csillagos égig a cigi árát, így talán én is le tudok szokni.

2009. máj. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
67%
Az első vagyok. Még valami: 20 évvel ezelőtt anyám karjai között meghalt az akkor öt hónapos öcsém, apám pedig kénytelen volt végignézni, mert egyikük sem tudott rajta segíteni, olyan beteg volt szegény. Apám akkor már évek óta nem cigizett, de ez után a tragédia után visszaszokott rá, az idegeskedés miatt. Azóta sem bírta letenni, na most ha ne adja a jó Isten emiatt valami baja lenne, akkor csapjuk rá az ajtót, hogy na te hülye, miért cigiztél megérdemled a sorsod? Nem kapsz orvosi ellátást, mert kihalt az empátia az emberekből? Szerintem mindenkinek van egy-két olyan rokona, aki vagy alkoholista, vagy nikotinfüggő. Akkor ezen kéne elgondolkozni, hogy hogy esne, ha nem kapna emiatt megfelelő orvosi ellátást?
2009. máj. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 ceri ***** válasza:
100%

Nem tartom jó ötletnek. Mert mi bizonyítható? Hol lenne a határ? Egy ilyen törvény zűrzavart, korrupciót indukálna. Ki állapitaná meg? perek milliói lennének belőle.

Röviden ennyit a gyakorlati megvalósíthatóságról.


De elvi aggályaim is vannak. Csak a dohányzás és az alkohol? Hisz minden betegség a helytelen, egészségtelen életmód következménye.

Pl. : elhízás, egészségtelen étrend (szinte az összes szív és érrendszeri betegség okozója). De egyes orvosok szerint az összes betegség kiindulópontja az ember agyában, tudatában található. Tehát a rossz gondolkodásmód betegíti meg az embert testileg. Ilyen alapon egy ember sem lenne érdemes arra, hogy a TB támogassa a gyógyítását.

Nyilván egy ember sem azért dohányzik, eszik sokat és károsat, és nem sportol, mert ő szándékosan beteg akar lenni.

Te biztos nem dohányzol (én sajnos igen), de én is tudnék találni a te életviteledben olyan dolgot amiről tudható, hogy az nem egészséges. Ha túldolgozod magad az is egészségtelen.


És akkor még nem is beszéltem a társadalmi szolidalitásról.

Egy közlekedési baleset okozója aki maga is súlyosan megsérül azt hagyják ott az árokparton elpusztulni, ha nincsenek milliói egy több éves gyógyulásra, rehabilitácíóra?

2009. máj. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
67%

Én speciel dohányzok, iszok, de elvi szinten tökéletesen egyetértek veled. Gyakorlati szinten viszont a dolog teljességgel kivitelezhetetlen. Hiába dohányzik valaki egy életen keresztül, az csak az egyik faktor a tüdőrák kialakulásában. Innentől kezdve annak bizonyítása, hogy a betegség kialakulásában a dohányzás-faktor volt a mérvadó, jóval költségesebb mint a dohányosok ellátása.

De az tényleg botrány, hogy a rákbeteg gyermekek ellátására szánható pénzekből azokat az idiótákat kezeljük, akik szétbagózták a tüdejüket, elitták a májukat, és közben segélyen éltek, mert alkoholistákat nem ölel szívesen magához a munkaerőpiac ugyebár.

2009. máj. 24. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
97%

Amerikában, ahol nincs egységes állami TB, létezik a biztosítóknál egy olyan gyakorlat, hogy ha az ügyfelük kap egy szívinfarktust, túléli, megműtik stb., aztán rá egy-két évre megint kap egyet és bizonyítható - vérkép, vizsgálatok, stb. - hogy az életmódján nem változtatott, tovább dohányzott pl., akkor hiába fizette a legmagasabb szintű biztosítást, a kezelését ebben az esetben nem fogja vállalni a biztosítója.

Ugyanazzal a biztosítós logikával, mint a Casconál, hogy ha szándékosan falnak vezetem az autóm, akkor nem fizetnek.

Szóval maga a gondolat ebben a formában nem megvalósítható, de dolgozni kéne valamilyen hasonló dolgon, hogy az emberek a Társadalombiztosításból ne csak kivenni akarjanak, hanem fogják fel, hogy vannak szerződésbeli kötelezettségeik is a biztosítójukkal - ez esetben a társadalommal - szemben.

2009. máj. 24. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

Jókat írtok, és sok igazság van az elhangzottakban, köszönöm a meglátásokat.


Csak azért támadt ez az elgondolásom, mert tényleg iszonyatos pénzek mennek el olyan betegségek kezelésére, amiket tényleg meg lehetne előzni, és amibe tényleg pusztán felelőtlenségből szédülnek bele sokan (és igen, az egészségtelen táplálkozás is ilyen, köszönöm a kiegészítést!).


Írtatok olyan eseteket, hogy valaki nagy fájdalom vagy hasonló miatt lesz alkoholista vagy láncdohányos. Nos, ez egyfelől valamelyest persze még egy úgy-ahogy elfogadható mentség, másfelől viszont az értékét nagyban lerontja az, hogy ezzel csak rontanak a helyzeten.


Aki pedig pusztán "divatból" szédül bele egy káros szenvedélybe, arra meg tényleg nincs semmilyen mentség. Ha tudja mértékkel csinálni, hát tegye, de aki viszont tönkreteszi magát, az már tényleg az ő felelőssége.


Szóval mindezzel csak arra akartam kilyukadni, hogy valahogy tudatosítani kéne az emberekben, hogy ha gond van, akkor soha nem egy narkotikum fogja megoldani, hanem mindig csak ők maguk lehetnek képesek rá.


Az empátia pedig kezdődhetne pl. ott, hogy tényleg segítünk egymásnak, a saját környezetünkben is; egyebek mellett nem hagyjuk például káros szenvedélybe csúszni egymást. De miután ezt nagyon sokan még mindig nem teszik meg, akkor már a pénzbeli-orvosi szolidaritás se ér túl sokat, mert hiába állítják úgy-ahogy talpra az érintettet, ha az aztán éli tovább az életét úgy, mint addig, míg aztán újra kórházba nem kerül?


Ha a tényleges, életbeli szolidaritás már elég széleskörűen adott, akkor már a pénzbeli is hatásosabb, úgy még értelme is van, és kevésbé is van rá szükség. Ha viszont életbeli nincs, akkor veszett fejsze nyele az egész.


Nemde...?

2009. máj. 24. 15:18
 10/28 A kérdező kommentje:

Utolsó két válaszolóval különösképp egyetértek, valami ilyesmit kéne elérni, igen, ez a veleje az egésznek.


(Amúgy jelzem, én csak felfelé pontozok, tehát aki lepontozva találja magát, az valaki más volt.)

2009. máj. 24. 15:20
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!