Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen volt a kádár korszakban...

Milyen volt a kádár korszakban élni, tényleg jobb volt mint most?

Figyelt kérdés
25 éve... - 25 éve senki sem lehetett milliárdos, de a túlnyomó többségnek elfogadható élete, biztos jelene és kiszámítható jövője volt. Ma bizonytalan a jelened, kiszámíthatatlan a jövőd. - 25 éve az ország pénzét úgy osztották el a parlamentben, hogy jusson oktatásra, egészségügyre, a Te és a mi jólétünkre. Ma a gazdagok, a milliárdosok kapják az ország kenyerének javát. - 25 éve megbecsülték a tisztességes munkát, ma az ügyeskedőknek, a csalóknak áll a világ. - 25 éve a munkásembernek becsülete volt, ma másodosztályú polgár saját hazájában. - 25 éve mindenki dolgozhatott, aki akart. Ma hivatalosan 400 ezer embernek nincs munkája, nem hivatalosan egy milliónak. - 25 év alatt másfél millió munkahelyet tettek tönkre, de egyet se pótoltak. - 25 éve a mezőgazdaság egymillió embernek adott munkát. Ma alig százezren dolgoznak itt. - Húsz éve a pályakezdőket tárt karokkal várták a munkáltatók. Ma körülbelül 80 ezer pályakezdő fiatal indítja életét munkanélküliként. - 25éve napi 8 óra munkából elfogadhatóan meg lehetett élni. Ma sokszor 13-15 óra is kevés. - 25 éve miénk volt Magyarország, ma külföldiek szolgái vagyunk saját hazánkban. (Vásárhelyiek figyelmébe: Hódgép, Metripond, Hódiköt, Alföldi Porcelángyár, Majolikagyár... A termékekre az volt ráírva, hogy: Made in Hungary -pedig el voltunk nyomva...!) - 25 éve a gyárak, az üzemek, a bankok, minden-minden magyar volt. A magyar gyárakat bezárták vagy privatizálták, jellemzően a külföldi tőke számára. A legtöbb gyárat azért vették meg, hogy a konkurenciát felszámolják, így a hazai gyárak többségét szétzúzták, bezárták, dolgozóit az utcára tették. Ma az ipar, a kereskedelem, a szolgáltatások nagy része külföldiek kezében van. - 25 évvel ezelőtt volt nemzeti ipar, ma multik vannak. Húsz éve volt önálló nemzeti termelés, önálló tudományos háttérrel. Ma a külföldi cégek összeszerelő üzemei jelentik az ipart. - 25 éve volt magyar műszeripar, olyan nagyüzemekkel, mint a MOM. Volt önálló hadiparunk, olyan üzemekkel, mint a Diósgyőri Gépgyár, a Rába. - 25 éve volt magyar ruházati ipar olyan óriásokkal, mint a Május 1, a Vörös Október, a Zalaegerszeg. Mára a ruházati ipar gyakorlatilag megszűnt. Húsz éve volt magyar cipőipar, ma gyakorlatilag nem gyártunk magyar cipőt. - 25 éve a magyar Ikarus évente 13 ezer autóbuszt gyártott, és a világ élvonalában volt. Mára felszámol­ták, hogy helyébe a német, svéd és más buszok jöjjenek. Húsz éve a Ganz-MÁVAG vonatokat gyártott a világ számos országának, ma kínai piac van a helyén. A Csepel Művek 60 ezer embernek adott munkát, ma kis kft-k vannak a helyén. - 25 éve az ország vezetése a magyar gazdaságot támogatta. Ma a multikat, a külföldi tőkét szolgálja ki. Magyarországon - bármivel foglalkozik is - a multi támogatást és adókedvezményt kap.
2012. febr. 20. 16:05
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
70%

8. válaszolónak


A kommunizmusban tisztességes munkából szépen meg lehetett élni, akár még házat építhetett és családot is alapíthatott az ember. A mostani tőkés-kapitalista világban a többség rosszul keres, sokan vannak eladósodva is. Hatalmasak lettek a vagyonbeli különbségek. Az átlag magyar dolgozónak jobb volt a régi rendszer!

2012. febr. 20. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
86%

Nem volt kommunizmus.


A kommunizmus olyan társadalmi forma, amelyben minden tulajdont a közösség vagy az állam birtokol és valamennyi polgár egyenlően részesül igényeik szerint.

2012. febr. 20. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
30%
A mai szocialista szivárványszínű ömlengés is megvolt, köszönjük. Alig várom a holnapit is.
2012. febr. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
73%

"1970-1989 között 10Mrd dollárt vett fel az ország nyugati „befektetőktől” alacsony kamatozású hitel címén. Nos, ebből a 10Mrd dollárból valójában csak 1 Mrd dollár érkezett meg hozzánk. Ez az 1Mrd dollár akkori árfolyamon 74 Mrd forint volt. Ennyi volt az államadósság. Természetesen az életszínvonal nem javult, viszont már kétféle rossz minőségű virsliből választhattunk az addigi egy jó helyett, sumákban videókazettákat lehetett behozni az országban és kialakult a vetkőzős tollak kultusza.


A rendszerváltásig az 1, valójában megkapott Mrd dollár után 12 Mrd dollárt törlesztettünk vissza. Németh Miklós azonban az országgyűlés elé tette azt a bizonyos papírt, amely addigra már 22 Mrd dolláros tartozást tartalmazott, és amely visszafizetésére Antall József kötelezettséget vállalt. Mivel az ország anyagi helyzete nem tette lehetővé a törlesztést, ezért 2000-ig az állami vagyon 92%-a privatizálásra került. Ma az államadósság több, mint 21.000Mrd forint. Aki vak, az nem látja, hogy ilyen módon került adósságcsapdába hazánk, és minimum szintén vak, aki azt hiszi, hogy ebből ki lehet törni törlesztés útján. Nem lehet!

Előző írásunkban foglalkoztunk vele, hogy mindaddig, amíg egy ország rendelkezik saját valutával, addig van lehetősége különböző pénzügyi manőverekkel mozgásteret teremteni magának, amely akár az államadósság nagymértékű csökkentésére is alkalmas. Magyarország azonban 2000-ben törvényi úton mondott le a saját fiskális politikájáról, amikor alárendelte a Magyar Nemzeti Bankot az Európai Központi Bank alá. Innentől a jegybank monetáris politikája már nem a lakosságot szolgálja, hanem a piaci szereplők kívánságait teljesíti. Ne feledjük, az államadósság 2002-2010 között 50%-ról 82%-ra emelkedett.


Akkor mi is a fenntarthatattlan?


Arról nem is beszélve hogy az elmúlt 22 évben nem nőtt a reálbére a magyar átlagnak! Egyre szűkűl a középosztály, és szegényednek el az emberek.



A válaszom:



Az újgazdagoknak most jó, az átlag magyarnak meg akkor az "átkosban" volt jobb!

2012. febr. 20. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
74%

Azt első összekeveri a Rákosi-rendszert a Kádár-rendszerről. Az utóbbiról fogalma sincs,mert nem élt benne.

Rákosi államosított mindent,és kemény terror volt. Az elsőnek elhiszem,hogy jobb volt előtte,mert arisztokrata sarj. Nemzetinek sem nevezném azt az embert,aki a dolgozó embereket prolinak nevezi! Nekik köszönhették a háború előtt,hogy vígan éltek munka nélkül! Kádár már nem vette el senki vagyonát!

A kérdésre: A Kádár-rendszerben a 60-as évek végétől sokkal jobban élt az ország,mint most. Nem voltak ekkora vagyoni különbségek,mindenki meg tudott élni tisztességesen. Tudott házat építeni,a gyerekeit taníttatni stb.

Igaz,hogy nem volt ilyen árúbőség, új autóra éveket kellett várni,ha nem használtat vettél,vagy a telefonra is. De élhetőbb volt az élet.

2012. febr. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
41%

"Arról nem is beszélve hogy az elmúlt 22 évben nem nőtt a reálbére a magyar átlagnak! "


Már hogy a halálba ne nőtt volna a reálbér! Elég csak ha megnézed azt, hogy az akkor átlagfizetésből hány liter benzint tudtál venni és most mennyit tudsz. Az előző rendszer azoknak kedvezett, akik nem akarták vinni semmire sem az életben!


Azt pedig a mai napig nem fogom fel, hogy milyen jogon akar magának egy átlag melós akkora fizetést, mint egy mérnök? Régen elnyomták azokat akik valóban nagy tudással és szakmai hozzáértéssel rendelkeztek és annyi fizetést adtak a munkásnak, mint a vezetőknek! A mostani rendszer sem teljesen igazságos, de a régi sem volt az! Manapság, ha beszélsz 1 vagy 2 nyelvet normális szinten, van használható tudásod/végzettséged, akkor nagyságrendekkel jobban élhetsz, mint a régi időkben. Sok baj egyébként a mai időkben abból származik, hogy az emberek mindent az államra várnak, de tenni nem akarnak semmit. Minden kellene, köztük EU-s minőségű buszok, stb, de a buszon meg bliccel! Akkor milyen jogon?

2012. febr. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
100%
Akkor azért nem volt adó, mert minden államiak voltak és a nyereséget az állam kebelezte be. Azért kellet mindenkinek dolgozni, hogy mégnagyobb legyen az állami bevétel mert akkor aki nem dolgozott megbüntették és KMK-s nak nyílvánították most meg azt büntetik aki dolgozik ez a különbség a kettő között.
2012. febr. 20. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
71%

Az eszme...igen, az eszme mindig szép és jó. A kommunizmus is, a kapitalizmus is, a fasizmus és a többi is mind szép és jó. Az emberekkel van a baj. Egy kommunizmus felé vezető rendszerben sokkal könnyebben érvényesülnek a népelnyomók, diktátorok mint Sztálin, Rákosi, Kim Jong Il meg a többiek. Anno, a szocializmus idején is a Nyugat-felé vágyott a magyar emberek java része, kár is tagadni hogy hiába volt papíron minden szép és jó itthon, azért nem véletlenül "tiltották el" az embereket a Nyugattól. A Gulyás-kommunizmus ellenére itthon is működtek a besúgók meg a koncepciós perek, lásd. A tanú: http://www.youtube.com/watch?v=QbiwaRCp-Fk .

Az ipart egyébként meg lehett volna tartani, viszont már a 70-es évek közepén is rengeteg ilyen állami vállalat volt amely óriási veszteségekkel működött, a "váltás" idején meg a piac is elveszett, nem volt olyan ex-szoci állam amely még Ikarusokat akart venni. A többit meg az elvtársak elsusmusolták. Az olyan dolgokkal mint a mező- és erdőgazdaság meg senki nem törődött, mindenki próbált akkor is a legnagyobb haszonnal kiszállni az előző rendszerből. Ha ma lenne egy újjabb "váltás" akkor is ugyanez történne.

2012. febr. 20. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
71%

"Milyen volt a kádár korszakban élni, tényleg jobb volt mint most?"


Ez attól függ, hogy mit nevezel jobb életnek.

Ha azon az oldalon vagy, hogy nincs munkád, és már az is elég a jobb élethez, hogy legyen munkád, akkor igen: jobb volt akkor élni. Mindenkinek volt munkahelye. Munkája nem, vagy tizenöten csinálták hat ember munkáját, és még boldogok is voltak. Gondolkozni nemhogy nem kellett (enni-inni legyen), de bizonyos dolgokról még tilos is volt.

Ha van munkád, többé-kevésbé tisztességes fizetésed, akkor rosszabbnak tartod azt a rendszert. Kb ugyanaz volt mindenkinek, nem is volt választásod. Eldönthetted persze hogy pirosat vagy kéket veszel, de kb ennyi volt a szabad választás öröme. Nem voltak egyének, csak társadalom volt. Ez persze nem feltétlen jobb, de az ember (ha tudat alatt is), de több, jobb, más akar lenni a többi embernél.


"A termékekre az volt ráírva, hogy: Made in Hungary"


Nem nagyon emlékszem erre a Made in Hungary-ra, igaz az emlékeim max a 80-as évekből vannak. Azt viszont nem hinném, hogy abban a rendszerben a gonosz imperialisták nyelvén írták volna ezt rá.


A felsorolásodból... Nos akkoriban megvolt, hogy melyik ország mit termel, ennek megvolt az államilag szabályzott felvevőpiaca akár itthon, akár más szocialista (KGST) országban. Nem volt ismert a "versenytárs" fogalma, nem volt verseny (mint írtam: volt a piros Tisza cipő meg a kék). Most szabad verseny van, nemcsak Európában, hanem a világon. A legtöbb helyen nem néznek semmi mást, csak és kizárólag az árat. Nem számít, hogy egy terméket 10-20 évig stabilan, jó minőségben szállítasz valahová, ha a ****i 1Ft-tal olcsóbbat fog adni, akkor a köztudottan gyengébb minőségűt fogják venni. A minőség másodlagos, sőt harmadlagos tulajdonság lett: ár>legyen abban a pillanatban elérhető>minőség. És ez nem csak Magyarországon van így. Nem baj, ha másfél év után tönkremegy, addig úgyis megunjuk. Nem baj ha ráz, majd óvatosak leszünk vele. Nem baj ha hangos, legalább bosszantja a szomszédot. Nem baj ha rohad, majd a rossz részt kivágjuk. Ugye ismerős némelyik?

Nem Magyarországgal, nem is az EU-val, nem is a másféle szabályozással van a baj. Az az emberek fejében kezdődik. Értem én, hogy nincs miből, csakhogy azzal még jobban magunk alatt vágjuk a fát. Ami nem úgy működik, hogy "lemásoljuk, kihagyunk belőle fölösleget, eladjuk féláron", azokkal nincs is bajunk. Lásd például borászat, pálinka (nem pancsolmány)... Nade sokaknak van szerintem még most is Orion vagy Videoton tévéje. 20-25-30 évesek. Működnek. Kérdés: melyik csilivili vadiúj lapostévé fog TIZET kibírni? Nálunk a falon közel 40 éves kapcsolók vannak (konnektort cseréltünk, mert nem voltak földelve). Kapcsolnak, nem ráznak. Fogja valamelyik bírni eddig? Mire akarok ezzel rámutatni? Szintén az, hogy nem a minőség, hanem a mennyiség számít. Sokat eladnak, lehet az gagyi is: majd cserélik, és akkor mégtöbbet adnak el. Hiszem azt, hogy bármelyik felsorolt gyárban inkább minőséget gyártottak-gyártanak, mint mennyiséget. Ez sajnos nem jelent már versenyképességet, csak az ár... Viszont azt meg leginkább a béreken lehet spórolni. A multi gyártók is jórészt ezért költöztek ide. Közelebb van, mint az olcsó távolkelet, a bérköltségek viszonylag alacsonyak, a szakképzettség többnyire jó, vagy legalábbis képezhetőek az emberek, egy kis plusz pénzért kb bármire hajlandóak. Mi kellhet még a multinak?

2012. febr. 20. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
31%

"Már hogy a halálba ne nőtt volna a reálbér! Elég csak ha megnézed azt, hogy az akkor átlagfizetésből hány liter benzint tudtál venni és most mennyit tudsz.


Jahh

1986, anyám 8800 at keresett "átlagos" / 21ft/l a benzin.


Ma az átlag 120e 400 a benzin.


De a kenyér talán még dúrvább és az összes élelmiszer



Az előző rendszer azoknak kedvezett, akik nem akarták vinni semmire sem az életben!


Azt pedig a mai napig nem fogom fel, hogy milyen jogon akar magának egy átlag melós akkora fizetést, mint egy mérnök? Régen elnyomták azokat akik valóban nagy tudással és szakmai hozzáértéssel rendelkeztek és annyi fizetést adtak a munkásnak, mint a vezetőknek! A mostani rendszer sem teljesen igazságos, de a régi sem volt az! Manapság, ha beszélsz 1 vagy 2 nyelvet normális szinten, van használható tudásod/végzettséged, akkor nagyságrendekkel jobban élhetsz, mint a régi időkben. Sok baj egyébként a mai időkben abból származik, hogy az emberek mindent az államra várnak, de tenni nem akarnak semmit. Minden kellene, köztük EU-s minőségű buszok, stb, de a buszon meg bliccel! Akkor milyen jogon?

2012. febr. 20. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!