Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi volt ezzel a magánnyugdíj...

Mi volt ezzel a magánnyugdíj péntáras lenyúlással?

Figyelt kérdés
Mennyit nyúltak le, hány százalékot? És mi volt az a pénz, amit a számlámra kaptam?
2012. febr. 28. 11:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%

A magán nyugdíj pénztárak úgy üzemelnek hogy (befizeted a pénzt) Azaz levonják a fizudból. Abból gazdálkodik a nyugdíjpénztár, befekteti forgatja stb. Ha jól forgatja akkor több nyugdíjad leshet mint az állami.

Viszont el is bukhatja.


Az történt emberi nyelven ,hogy fizettél egy rahedli pénzt. hasamra ütök és mondok egy számot hogy szemléltessem.


befizettél 10 év alatt havi 10 ezer forintot. (Azaz levontak) 10ex120 az 1,2 millió. + amit nyertek azon hogy forgatták 10 évig a pénzed.


Ráköteleztek arra hogy lépj be állami nyugdíjpénztárba.

(sok választás nincs) "mert ahogy ezt kijelentette az ország csődeljárást indítottak el a magán nyugdíj pénztárak.

Fogták a pénzed nagy részét amit az évek alatt befizettél és kivettek belőle neked 20-30 ezer forintot és elutalták a számládra mint visszatérítendő nyereség.

az 1,2 miliódból pedig befizettek az állami nyugdíjpénztárba olyan 6-7 száz ezer forintot. arra hivatkozva hogy csődeljárás van a magánnyugdíjpénztárnál ,nem tudnak fizetni ,ez kockázat stb jogi darálásokkal kitömve a dolgokat.

így 10 év alatt befizettél 1,2 milliót abból csináltak 700ezret neked. Mikor megöregszel azt a pénzt osszák vissza amit befizettél abból számolják ki mennyi lesz a nyugdíjjad. Azaz a saját pénzed kapod vissza..

De csak akkor kapod vissza a nyugdíjt amit befizettél ha jó hosszú életed van. (mert ki van ez találva)

És még ehhez képest a nyugdíjkorhatárt is feljebb emelték. *te meg gondolom ugyanaddig élsz..

Így már remélem érted az átb..s lényegét.

Ja és azt hozzáteszem hogy ami pénzt te befizetsz azt ők forgatják is szóval elvileg az az 1,2 millió még több. de te azt se kapod meg lényegében nem hogy hasznod lenne rajta.

2012. febr. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

Még jobban leegyszerűsítve reálisan mi történt úgy tudnám elmagyarázni "hogy....


Van 3 ember.

vagy te Józsi meg Orbi.


Te Józsinak minden hónapba adsz egy 10-ezrest hogy megőrzi neked mikor már te öreg leszel és nem tudsz dolgozni.


Józsinak boltja van üzletel ad vesz ,kereskedik a pénzeddel ,él mint hal a vízbe nagy hasznokat szakít jó üzleteket köt.


Orbi azt mondja Józsinak!

Te Józsi.. Add ide a pénzt amit te fizettél. Mert tönkreteszlek!!


Józsi menti ami menthető! Nem akarja odaadni Orbinak a pénzed. Úgy van vele szerezzen magának Orbi is..

Azt mondja Józsi Orbinak...

" Te Orbi,, Elbattam a pénzt!

-(Bizonyítsa be Orbi vagy te hogy ez úgy volt e vagy sem!)


Szóval nesze Orbi itt a fele csak ennyi van a pénzből..


A Pénz fele Orbinál van...

Orbi örül a pénznek..

Józsi örül hogy el bírt dugni a pénzből.

Te nem örülsz mert Orbi azt mondja neked!

Figyu Én Józsitól megkaptam a pénzed. de csak felét,,, ne haragudj. " De öreg napjaidra ezt én visszaosztom neked csak ugye kisseb pénznek kissebb a részlete is. szóval kevesebbet kapsz. De ne haragudj.


Szóval te kevesebb nyugdíjt kapsz... !

De Orbi mivel kevesebb pént kapott Józsitól mint amire számított így azt mondja neked.

Figyú.. Nem gond ha később adom oda mint ahogy Józsi adta volna oda? És ezt hívják nyugdíjkorhatár emelésnek.


És az egészben az a szemét dolog ha belegondolsz hogy mire nyugdíjt kapsz, már ha megéred .. vén farok leszel és hiába hőbörögsz mert erőd se lesz a wc re kimenni nem hogy megharcolni a pénzedért.

Szóval ez a tanmese leegyszerűsítve.

2012. febr. 28. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%
Ha az mnyp számládra pénz érkezett, annak a 4-5%-át nyúlták le, mint kezelési költség. A többivel kezdtek el befektetősdit játszani a pénztárak. A feléből (kötelezően) az infláció felett kamatozó (tehát reálhzamot elérő) magyar állampapírt vettek, a többivel szinte bármit csinálhattak (persze szabályozások voltak), illetve nagyjából te is meghatározhattad a kockázatot (elvileg nagyobb kockázat -> több pénz, de nagyobb esély a bukásra is). Mint azt a mellékelt ábra tavaly mutatta, átlgosan 2% alatti reálhozamot tudtak elérni (ami mondjuk 5-6% ha azt vesszük, hogy eleve benyelték a pénzed egy részét). Évi 1-2% reálhozamot akkor is el tudsz érni, ha csak simán lekötöd egy bankban szinte 0 kockázattal, és még afölött a bank is nyereséges. Sok embernek 13 évre volt 2% (se) a reálhozama. És akkor még nem volt szó arról, hogy az emiatt (is) keletkező államadósságot is te fogod visszafizetni.
2012. febr. 28. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a példákat, nagyon érthetően van leírva!!


Kérdés 1: Ha Józsi elkótyavetyélte a pénzem egy részét (legalábbis ezt mondta Orbinak) akkor mi a garancia arra, hogy mikor én nyugdíjas leszek, akkor meg lesz a pénz? (ha még mindig Józsi forgatja, mert Orbi nem lép közbe)


Kérdés 1a; Ha akkor nincs meg a pénz, akkor mi a teendő?


Kérdés2; az utolsó komment alapján az jön le, hogy a magánnyugdíjpénztár nem volt olyan fenékig tejföl. Jól

értem?


Kérdés 2a; mi köze a magánnyugdíj pénztárnak az államadóssághoz?

2012. febr. 28. 14:35
 5/11 anonim ***** válasza:
29%

Tökéletesen igazad van. A magánnyugdíjpénztárak is csak kivitték a pénzt az országból, előre kiváncsi lettem volna, ha nekik kellett volna nyugdíjat fizetni, akkor mennyit fizettek volna, vagy akkor is csődöt jelentettek volna. Nem úgy kezelték a pénzt, ahogy kellett volna, valóban még a banki betéteknél is kevesebb hozamot produkáltak. Már Gyurcsány is megmondta, hogy ez az ötlet nem sikerült, de már a FIDESZ-re hárult, hogy csináljon-e valamit, vagy hagyja, hogy tovább hordják ki a leendő nyugdíjasok pénzét az országból. Én először örültem, hogy vissza lehet lépni az állami nyugdíjrendszerbe, mert hacsak nincs államcsőd, azért az állam nem hagyja éhen halni a nyugdíjasokat. (Meg lehet nézni most is, hogy mennyi az átlag nyugdíj, meg mennyi a minimálbér, mégis mindig a nyugdíjasok sírnak.)

Csak a körítés nem volt jó, mert gyakorlatilag kötelezővé tették, majd a pénz nagy részt el is költötték, ahelyett hogy névre szóló nyugdíjszámlákat nyitottak volna az embereknek, mint ahogy ígérték.

Az a köze az államadóssághoz, hogy annak egy részét ebből a pénzből fizették vissza, mondván az most úgysem kell az embereknek. Csak az a nagy kérdés, hogy majd ha kell, miből fizetik ki. Az unokáink adójából biztos nem, mert alig szülnek a nők gyereket.

2012. febr. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

De nyilván van tartva, hogy kinek mennyi jár?

Mikor kerül az első nyugdíj kifizetésre ezekből a "lenyúlt" pénzekből?


Amit első válaszoló leírtál, azt százalékokra át tudnád váltani?

2012. febr. 28. 15:49
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg nyilván van tartva, a mostani nyugdíjak is függnek attól, hogy az adott ember mennyit keresett aktív korában.
2012. febr. 28. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ja és még egy kérdés, tehát amit én visszakaptam pénzt a számlámra, az a kamat volt?

Illetve még a százalákos bontás is érdekelne.

Tehát x összeget fizettem be, annak hány százaléka került vissza az állami nyugdíj pénztárba, hány százalékát veszítette el a nyugdíj pénztár. Hány százalékot kaptam kézhez kb?

2012. febr. 28. 15:59
 9/11 anonim ***** válasza:

"Ja és még egy kérdés, tehát amit én visszakaptam pénzt a számlámra, az a kamat volt?"


A reál hozamot kaptad, magyarán a befizetéseden felüli haszon (ami a pénzforgatás eredménye), ezt az inflációval csökkentették.


Azt viszont, hogy konkrétan te mennyit kapsz és mi hány százalék azt mi nem tudhatjuk, mert egyrészt magánynyugdíjpénztáranként különböző sőt, TE választhattad ki, hogy mennyire kockázatos ügyletekbe fektessék a pénzed. Minden évben kaptál róla kimutatást, és ha nem voltál megelégedve velük, akkor válthattál magánnyugdíjpénztárt. Ja és ha idő előtt meghaltál volna, akkor az örököseid megörökölhették volna a pénzed. Természetesen nem készpénzben, hanem hozzátették volna az ő megtakarításukhoz a te pénzed.

2012. febr. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát x összeget fizettem be,"


Te nem fizettél be. A munkáltatód fizetett be, a béred egy bizonyos %-át, amit ha nem az mnyp-be, akkor az államiba fizetett volna. Tehát azt a pénzt se semmiképpen nem kaptad volna meg a fizetésed mellé. Általában ezt szokták nem megérteni, és "az én pénzem"-nek nevezik az mnyp vagyont.

Egyébként a százalékok erősen függenek attól, hogy mióta voltál tag és hogy melyik évben mennyit fizettél be. A befizetéseid 4-5%-át nyúlta le az mnyp működésre. Ha évi 5% kamatot feltételezünk (5% amit neked jóváírtak, ki tudja mennyi volt valójában?), akkor kb az utánad befizetett pénz 100%-át kapta vissza az állam (ha nem jönnek létre az mnyp-k akkor is ők kapták volna, csak nem kellett volna kamatokat fizetni rá), és 0-1%-át (századrészét, ezredrészét) kaptad meg, mint "reálhozam".


"Mikor kerül az első nyugdíj kifizetésre ezekből a "lenyúlt" pénzekből? "


Gyakoraltilag nem került. Az mnyp rendszere 13 évet élt. A pályakezdőknek volt kötelező, bizonyos kor fölött nem is lehetett belépni a rendszerbe. Így legfeljebb olyanok kaptak pénzt, akik korkedvezményesen mentek nyugdíjba (rendőrök stb), munkaképtelenné váltak (bár nem tudom, hogy ők kaptak-e), illetve azok kedvezményezettjei, akik meghaltak. Az egyetlen előnye ugyanis az volt a rendszernek, hogy a kamatozó pénz (nem tudom milyen szabályok szerint) örökölhető volt.

2012. febr. 28. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!