Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehet közgazdaságtanila...

Hogyan lehet közgazdaságtanilag indokolni, hogy jelenleg, az 1 főre jutó havi rezsiköltség (közmű szolgáltatási díjak) és a havi nettó átlagkereset közel ugyanannyi?

Figyelt kérdés

Ha kiszámolom a jelenlegi közmű szolgáltatási- és fogyasztói árakkal, az 1 főre jutó havi rezsi és elemi élelmiszer szükséglet költségét, az messze meghaladja a hivatalos havi nettó átlagkeresetet, ami elviekben egy teljes közgazdaságtani nonszensz, hiszen a fogyasztói átlagáraknak és a közmű szolgáltatási díjaknak arányban kell állniuk egymással. Arra milyen közgazdaságtani magyarázat adható, hogy egy országban az 1 főre (!) jutó havi rezsiköltség közel azonos a havi átlagbérrel?

Hozzáértők véleményét várom, nem otromba sértő butaságokat.


2012. márc. 17. 14:19
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:

OLvassátok már el rendesen mit írt!!!Nyúgdíjas Nagymama és kisgyerek van.Titeket az nem zavar,hogy rájuk egész nap fűteni kell,vagy ha nem,akkor megy gyógyszerre amit fűtésen és a kaján spórolnak.Ne várjátok már,hogy 16 fokban ücsörögjön és koplaljon,miután ledolgozta az élete nagy részét.

A kérdésre visszatérve,nem mindegy,hogy egy 3 generációs család egy családi házban,ahol van pl 2 gyerek,akik eltartottak,vagy egy fiatal pár egy középső szigetelt panellakásban,akiknek csak magukra van gondjuk.Nem lehet átlagot húzni,max csak saccolni.

2012. márc. 17. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:

"Áfa pedig 5 % volt, most pedig 27%, ez 22% különbség."


Ez meg semmiképp sem 22%-os emelés. 22 százalékpont, ez igaz. De az alapárhoz képest 1,27/1,05=21%, csak mert az a nehéz tárgy volt az egyik kedvencem.

(De a háromhatvanas kenyeres eltévedéseden még napokig rötyögni fogok)

2012. márc. 17. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:

Idéznék magamtól az eredeti kérdésemből:


"Hozzáértők véleményét várom, nem otromba sértő butaságokat."

2012. márc. 17. 21:29
 24/34 A kérdező kommentje:

Még annyit, hogy én szakmailag szerettem volna megközelíteni ezt a kérdést.


Egy ország gazdasága pedig nem épülhet arra, hogy 6-an dobják össze a rezsiköltséget, mert épp fordítva van, általában 1, vagy 2 fizetésből kell megélnie 4, vagy több embernek. Nem igaz, hogy 15 ezer Ft-ból bárki tudná fedezni a havi élelmezését, mert ez azt jelentené, hogy napi 483 Ft-ból kellene a reggelit, ebédet és a vacsorát kihozni. Ez pedig még akkor is képtelenség, ha minden nap üres kenyeret eszik valaki, tojásrántottát, vacsorára pedig megint üres kenyeret. A reggeli és a vacsora az még akkor is 250 Ft, ha nagyon keveset eszik valaki, sőt, az ebédre fennmaradó 233 Ft-ból pedig nem lehet megebédelni. A vízhasználat 6 főre nem lehet 6000 Ft, mert 6 ember mosási, mosogatási, fürdési, toaletthasználati, takarítási stb vízigényét nem lehet ennyi vízből fedezni. Fűteni nem tudom mivel lehet ma havi 22 ezer Ft-ért, de érdekel, mert akkor áttérek én is. Mindenesetre gáz nem lehet, a fának pedig 28-30 ezer Ft (+ kiszállítási díj) a m3 ára és 1 téli hónapban nem elég 1 m3 fa a fűtésre. De a villanyszámla sem lehet annyi, 6 fő esetén csak, ha nincsenek a lakásban elektromos berendezések, mint mosógép, hűtő, hajszárító, kávéfőző, sütő, fali kombi cirkó, tv, dvd stb. (A hűtő, tudom, hogy mindenhol van, nem kell ezt kiemelni, de pont ez a lényeg, hogy már az alapkészülékek is annyit fogyasztanak 1 ember esetén is amit írtál.)

De még egyszer mondom egy gazdaságpolitika nem épülhet arra, hogy álljanak össze 6-an, hogy ki tudják fizetni a közszolgáltatási díjakat. Egy havi keresetnek, akár egy eladó, vagy pincér esetében is annyinak kell lenni, amiből probléma nélkül meg lehet élni, enni és ruházkodni, közlekedni minimum 2-3 embernek és még félre is lehessen tenni, ha mondjuk elromlik a mosógép, vagy a hűtő, vagy csőtörés van és ki kell fizetni a szerelőt. Nyilván ezt 138 ezer Ft-ból nem lehet megoldani - habár ennyit nem keres egy átlagember. Az átlagfizetés, a magas és az alacsony bérekből egy átlag számítással kiszámolt összeg, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki minimum ennyi fizetést kap, vagy többet. Nem az a lényeg, hogy kik hányan állnak össze és kinek mennyi pénze van, hanem, hogy a jelenlegi közszolgáltatási és fogyasztói árak, valamint a hivatalosan megállapított havi átlagkeresetek között nincs SEMMILYEN gazdaságilag megmagyarázható kapcsolat. Ami azért egy elég súlyos megállapítás és igaz.

Persze lehet, hogy valójában nem létezik gazdaságpolitika, nincs közgazdaságtan és mindenki h.lye. De ezt nem nagyon tudnám egy kulturált, intelligens, korrekt válasznak elfogadni mondjuk egy közgazdász szájából, mert így maximum egy bolond, buta csürhe érvelne, nem egy intelligens ember.

2012. márc. 18. 11:11
 25/34 bumbi02 ***** válasza:

Cirkó fűtéses az albérlet ahol voltunk.. a legdurvább számlánk 23 ezer forint volt... Dolgoztam - bár rövid ideig - ingatlanügynökként is, és nem egy ház rezsijére kérdeztem rá... A fűtés legdurvább is egy télen max 30 ezer vagy talán 35 ezer volt amit felírtam, pedig nem egy lakást vettem fel... Sok helyen a víz fix díjas, benne van közösköltségben (sokszor a 10 ezer forintos közösköltség már tartalmazza a vizet is, korlátlan fogyasztással) , a villany pedig amennyit fogyaszt az ember, esetleg ha villanybojleres a lakás akkor kicsit több lehet.


Amiket én írtam, azokat a januári számlákból idéztem. 90nm-es lakásnak ha jól számoltam - internettel, tvvel együtt - 60 ezer körül volt a rezsije..


Na már most, aki ennyit nem tud fenntartani, annak kisebb lakás kell szerintem. Most barátnőmmel összeköltözünk, 30 nm-es lakásba, mert kettőnknek nem kell nagyobb, és alacsony a fenntartási költsége.. Mi (anyám+apám+3 gyerek)(mondjuk 6 év alattiak voltunk) 47nm-es lakásban laktunk. Szintén fenntartható 2 álláskeresővel, akkor is ha minimálbéres mindkettő.


Sokan azért tartják nehéznek fenntartani az albérletet, mert indokolatlanul nagyot vesznek ki akár csak két emberre is. Vagy fűtenek ezerrel. Vagy fűtenek közbe meg nyitva az ajtó.. Lehet spórolni sokat a rezsivel.. (kivéve a nem egyedi mérős távfűtésüeknél..) De cirkó, konvektor, héra, fatüzelésű kályha.. nagyjából annyit fizetsz amennyit fogyasztasz. 78 ezres fűtés nem tudom hogy jött össze.

2012. márc. 18. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 bumbi02 ***** válasza:

és nem kell 6 embernek összeköltözni.. ha valakinek alacosny a keresete és egyedül bérel lakást, akkor ne vegyen ki nagyobbat mint 30 nm.. vagy aztán ne sírjon hogy drága fenntartani.



A reggeli és a vacsora az még akkor is 250 Ft, ha nagyon keveset eszik valaki, sőt, az ebédre fennmaradó 233 Ft-ból pedig nem lehet megebédelni.


Az ember főz egy adag paprikás krumplit, nagy adag lecsót, virslipörköltet, krumplistésztát, rakott krumplit, krumplifözeléket, lencsefőzeléket, rakott tésztát stb.. sokszor két napig is lehet enni. Nem kell mindennap főzni. És ez nem a "luxus" feladása.. Én akkor se főznék mindennap ha havi 300at kapnék kézhez..

2012. márc. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:

Akkor megkérhetlek, hogy hasonlítsuk össze a köbméter fogyasztást a gázfűtésnél, ha nem vagyok indiszkrét? Nekem amikor 78.000 volt a számlám januárban, akkor 506 m3 volt a fogyasztás. Ha lehet én sem főzök mindennap és olcsónak számító ételeket készítek, de a jelenlegi árak mellett azok is csak anno számítottak olcsó ételnek, ma már nem azok.

Csak példaképpen:


1 kg paradicsom - 809 Ft

1 kg paprika - 1600 Ft (1 db - 130 Ft)

10 db tojás - 590 Ft

1 kg túró - 1596 Ft

1 kg trap. sajt - 1729 Ft


Ezekből lehet ételt készíteni, de nem olcsón és semmiképp nem jön ki egy napi étkezésre 4-500 Ft, ráadásul valami édességet, sütit, csokit, gyümölcsöt is kell időnként enni, különben elájulsz. De otthoni főzésnél hozzá kell venni még min. napi 80/100 Ft-ot a villanyszámlára, vagy amivel főzöl és ez 6 embernél rengeteg. De ha igaz is lenne, hogy 500 Ft-ból meg lehet reggelizni, ebédelni és vacsorázni, de nem az sajnos, egy család esetén 4 főre ez már 62.000 Ft, de nem ennyi, hanem legalább a kétszerese. Ehhez még jönnek a tusfürdők, szappan, sampon, mosószer, mosogatószer, háztartási és egészségügyi dolgok költségei 4 emberre és hol van még a ruha, kabát, zokni, cipő stb, esetleg iskolai költségek. Arra már ne is gondoljunk, hogy azért 2 havonta 1 nő elmehet fodrászhoz, kozmetikushoz, vagy a család el akarhat menni kirándulni, pihenni. De akkor ne menjenek, jó. Ezt nyilván nem lehet még két jelenlegi átlag fizetésből sem fedeznie egy családnak. Autó pedig szóba sem kerülhet egy átlagfizetés esetén. Nyilván ez sohasem volt így.

2012. márc. 18. 14:32
 28/34 bumbi02 ***** válasza:

Amiket írok, azokat saját példa alapján írom.

például, egy adag csilisbabot 1000 forintból meg lehet főzni, és barátnőmmel esszük 3 étkezés erejéig (vacsora-ebéd-vacsora) .. Bolognai spagetti : 550 forint darálthús, 200 forint a sajt, fél kiló tészta 250 forint.. paradicsompüré 150 forint. szintén 3 étkezés erejéig tudjuk enni.. (az azt jelenti hogy 1000/2 - egy főnek 3 étkezés 500 forint)

Krumplifőzelék: krumpli 200 forint, tejföl 155 forint (Lidl-ben egy 450g-os, ebből még marad is, akár rakott krumplihoz) Ebből két fő megint legalább 2x tud enni.

Krumplistészta: krumpli 200 forint tészta 250-300 forint..


Na mind1.. lényeg az hogy ki lehet jönni, ha nem lehetne kijönni akkor az emberek éheznének, és már mindenki kilakoltatás alatt lenne, aki átlag bért keres, vagy az alatt.. És azért itt MÉG nem tartunk..

2012. márc. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
Had kérdezzem miért kéne valamit is indokolni,Közgazdaságilag?Hogy miért nem több, a minimál bér mint a kiadás.
2012. márc. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:

LEdöbbentem,azért nem kell mindenből a drágábbat megvenni.

Errefelé 1kg paradicsom max 699,sajtban is van olcsóbb,dráább,de pl a tolle sajt nagyon jó minőség 1349/kg,a 10 tojást 400-ért veszem.És ha kell átmegyek a város másik végébe és gyaloglog hazafelé 3 km-t,mert ott spórolok párszáz forintot.Gázból nekünk havi 200m3 fogyott (hozzáteszem 40nm-en lakunk),de akkor tényleg nagyon fűtöttünk.Egy gázpalack,mert még nem állítattam át a tűzhelyt földgázra,2 hónapig elég,úgy,hogy rengeteget sütök házi kenyeret és kalácsot.Az elmúlt 2 hónapban nem főzök,csak 7végén,napi menüt hozunk,az havi max 20.Szóval kicsit utána kell nézni,mire mennyit fizet az ember és máris le lehet faragni a költségekből,anélkül,hogy romlana az életszínvonal.

2012. márc. 18. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!