Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehet közgazdaságtanila...

Hogyan lehet közgazdaságtanilag indokolni, hogy jelenleg, az 1 főre jutó havi rezsiköltség (közmű szolgáltatási díjak) és a havi nettó átlagkereset közel ugyanannyi?

Figyelt kérdés

Ha kiszámolom a jelenlegi közmű szolgáltatási- és fogyasztói árakkal, az 1 főre jutó havi rezsi és elemi élelmiszer szükséglet költségét, az messze meghaladja a hivatalos havi nettó átlagkeresetet, ami elviekben egy teljes közgazdaságtani nonszensz, hiszen a fogyasztói átlagáraknak és a közmű szolgáltatási díjaknak arányban kell állniuk egymással. Arra milyen közgazdaságtani magyarázat adható, hogy egy országban az 1 főre (!) jutó havi rezsiköltség közel azonos a havi átlagbérrel?

Hozzáértők véleményét várom, nem otromba sértő butaságokat.


2012. márc. 17. 14:19
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:

"a fogyasztói átlagáraknak és a közmű szolgáltatási díjaknak arányban kell állniuk egymással"


Mielőtt bármit válaszolnék, erre mutass légy szíves valami képletet, hogy ezt az arányszámot hogyan lehet kiszámolni. Mert én közgáztanulmányaim alatt még sosem találkoztam ilyennel.

2012. márc. 17. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:

Jó, értem. Akkor rosszul fogalmaztam, arra gondolok, hogy a az 1 főre jutó közműszolgáltatási díjak összege átlagfogyasztás esetén nem haladhatják meg havi átlagkereset összegét. Tehát, ha egy országban hivatalosan 130.000 Ft a havi átlagkereset, akkor nem lehet 100.000 Ft, vagy több egy közmű átlagos havi költsége egy kisebb, vagy normál méretű lakás esetén (50-60 m2).

Vagy a bérek között és a fogyasztói árak között nem kell semmilyen egyensúlyi "kapcsolatnak" fennállnia? Lehet 100.000 Ft is 1 kg kenyér, ehhez az államnak semmi köze? Akkor mi alapján lehet kiszámolni pl. a reálkeresetet?

Érdekel a véleményed, ha hozzáértő vagy, de ha lehet nem szeretnék "veszekedni".

2012. márc. 17. 14:46
 3/34 A kérdező kommentje:
De az is érdekelne, hogy hogy lehet azt indokolni, mert lehet, hogy én vagyok buta, maximálisan nyitott vagyok erre a lehetőségre is, hogy 1989 óta 1646%-kal növekedtek a brutó havi átlagkeresetek, az árak viszont 8-9000%-kal növekedtek (beleértve a közmű szolgáltatási díjakat is), illetve ehhez még 22%-kal nőtt pluszban az Áfa terhelés is. (A többi, szintén több ezer %-kal megemelt illeték és egyéb adó terhekről nem beszélve.) Erre milyen korrekt válasz létezik, az "ez van kisanyámon" kívül, mert gondolom, hogy ennél többet tanítanak az egyetemen :)
2012. márc. 17. 14:54
 4/34 anonim ***** válasza:
Szerintem átlagszámitás esetében ne is keressünk logikát, hiszen mindnyájan tudjuk, hogy ebbe az átlagba benne vannnak a nagyon nagy jövedelemmel rendelkezők is ,akik nincsenek kevesen . A másik pedig az ,hogy milyen egy átlagos szükséglet ebben megint benne vannak a 100m2-nél nagyobb alapterületű házak, amelyek ma már tényleg átlagosnak mondhatók függetlenül attól, hogy kisvárosunkban az átlagos családi ház alapterülete 65-80m2. Nem érdemes azt fejtegetni, hogy hogyan számolják ki azt, hogy milyen átlagárral dolgozzanak a szolgáltatók, mert az árak nagyságát mindig a világpiaci értékéhez viszonyítják. Szerintem az, hogy mi mennyiben kerülünk köze nincs a közgazdaságtanhoz, mert itt csak utólagosan lehet bizonyos törvényszerűségeket felállitani. Az árak és a bérek alakulását az állam tudatos bevatkozása szabályozza direkt vagy indirekt és ehhez még hozzájön a piac kereslet és kinálat hatása. Ahhoz, hogy az ember gondolati síkon pedzegesse a felvetett témát a közgazdaságtan kevés, mivel jórészt a téma a politikai gazdaságtanhoz körében keresendő.
2012. márc. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
59%

Közgazdászoktól mit vársz?Nekik jóval az átlag felett van a keresetük, fogalmuk sincs, miről beszélsz.Ahogy a politikusoknak sem.

Lehet, hogy nem ilyen válaszra vártál, de azt tudom mondani, minden szolgáltató, az állammal karöltve igyekszik minél nagyobb bőrt lenyúzni rólunk, sosem számolták ki, nekünk ez mennyire arányos, csak azt számolják, mennyi a hasznuk rajta.

szerinted azt kiszámolta valaki valaha, ténylegesen meg lehet-e élni 17000 Ft -ból?Tesznek rá magasról.Szerintük meg lehet, a többi nekik mindegy...

Anyám nyugdíja 80000(40 év egy helyen ledolgozott idő után, felsőfokú végzettséggel), mind elmegy a rezsire.A gázszámla most 40 000Ft körüli nálunk, pedig spórolunk, ahogy csak tudunk.Az én jövedelmem meg kajára megy, ruhát már csak az egy szem gyermekemnek veszek..

A cél, kiforgatni az utolsó fillérükből is az embereket, lehetőleg annyira, hogy kölcsönbe sodródjanak, mert a bankoknak élni kell valamiből.Ez van,Kérdés, meddig tűrjük?

2012. márc. 17. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
*47000
2012. márc. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
Csak halljuk a diskurzusokat a szabad piacról, versenyről, teljesítményalapú gazdaságról, szabadságról, lehetőségekről, közben felemésztik az embereket az egyre nagyobb költségek, és örülnek, ha nem rúgják ki őket a munkahelyükről egyik napról a másikra. Éljen a harmadik köztársaság...
2012. márc. 17. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
Tehát igazam van. :)
2012. márc. 17. 15:47
 9/34 anonim ***** válasza:
28%

Asztakutyamekkorátröhögtemmilyenhülyevagy...


Minek nőtt az ára 80-90-szeresére??? (8000%)

Milyen ÁFA nőtt 22%-kal?

Mennyi nálatok a rezsi? Nálunk (3 fő) télen sincs 100 fölött a rezsi fűtéssel együtt (110nm nem túl jól szigetelt családi ház). Nyáron meg ugye a töredéke, mert nincs fűtés.


A matematika nehéz tárgy volt, ugye?

2012. márc. 17. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
1 főre jutó havi rezsiköltség Indok:aki egyedül lakik költözzön kisebb lakásba.Olyan nincs,hogy egy főre melegítek.Tehát: a rezsi nem létszám függő.Jó mondjuk a víz azért igen,de az nem a lényege. Ha öten kerestek százötven ezer Ft,fejenként,akkor a rezsi nem ötszörös.Nem de?
2012. márc. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!