Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Külföldön, ha rövidebb a...

Külföldön, ha rövidebb a gyed/gyes idő, akkor hol vannak fél évnél nagyobb gyerekek napközben és hol van az anya?

Figyelt kérdés

Akkor ahol 6 hét a gyes-szerűség, akkor ott 6 hétig szopik a gyerek és utána tápszer?

Van annyi bölcsi, hogy mindenkit felvesznek?

Anyukák mind dolgoznak 8 órában?

Vagy, hogy van ez?

Ők,hogy oldják meg?

Mert mindig azt hallom,hogy bezzeg ők,mi meg béna lusta magyar nők, otthon tohonyáskodunk a gyerek érdekei mögé bújva.


2009. jún. 12. 08:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

Nem tudom,hogy külföldön hogy van,csak azt,hogyan volt itthon,amikor még csak 6 hét volt a szülés után a szabadság.

Az anya dolgozott.A gyerek pedig szerencsés esetben valamelyik nagymamával volt napközben,vagy pedig a bölcsiben.

Ha az anyuka megtudta oldani,napközben hazamehetett suoptatni,ha jól emlékszem 3x félórára.Ha nem tudott hazamenni,akkor másfél órával rövidebb volt a munkaideje.

Ha volt elég teje,lefejte és azt kapta a baba.Ha nem volt elég tej akkor a kétféle tápszerből kapott,vagy tehéntejet higítottak vízzel,persze felforralva,és azt kapott a pici.Teát pedig vagy köménymagosat vagy ánizsosat kaptak.Ez enyhítette a hasfájást is.Három hónapos kora után pedig gyümölcsöt,főzelékeket kapott,Otthon főzve,szitán átpaszírozva,később csak villával összetörve. Néha tejbegrízt is kapott a gyerek,ez ugyan laktató volt,hízott is tőle,de nem sok tápérték volt benne.A bölcsiben is ez volt az étrend.(Bébiételek akkor még nem voltak).

Érdekes módon tej meg lisztérzékenységről,allergiáról nem is hallottunk.A gyerek immunrendszere egészségesen fejlődött.

És az anyukák nem is tudták úgy elkényeztetni a gyerekeket,mint most.Egyszerűen nem volt rá idejük.Pedig ők is szerették annyira a babájukat,mint a mostani anyukák.

2009. jún. 12. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Nálunk nincs se bölcsi, se nagyik, napik. Ketten vagyunk a párommal. :(

Hazamenni munkaidő alatt? Nagyon messze van a munkahelyem, több,mint 2 óra az út oda, 2 vissza. Műszakozom. Így olyan is a fizetésem.Mármint, aki műszakozik, az nem egy nagy munkakörben van ( nálunk legalábbis), így nem keres-ek százezreke.Nem is tudom,hogy hogyan csinálnának beosztást, ha csak részmunkaidőben dolgozhatnék törvényi kényszer miatt. Nálunk nincs részmunkaidő,mert nem akarja ezt a cég.

Akkor, ez a régi módszer napjainkba nem járható út. :(

2009. jún. 12. 08:37
 3/12 anonim ***** válasza:
Előző vagyok.Valóban ma már kevés helyen lehetne megoldani,úgy mint régen.És a tapasztalataim szerint a kisgyerekes anyukáktól a cégek valamilyen ürüggyel hamar megszabadulnak,vagy felsem veszik őket.A törvények betartása nem jellemző a cégekre.
2009. jún. 12. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

èn németországban élek, és itt max 2 évig kaphatsz szülés utáni pénzt.

De a házaság már eleve adócsökkentést hoz, vagy is kevesebb adót kell fizetned, de ha akkor még nem is azt választod ahogy nem dolgozol a férj a legkedvezöbb adó csoportba kerül.

Az hogy mennyi szülés utáni pénzt kapsz az függ hogy mennyit dolgoztál és aférjed fizetése. Pl a barátnöm nem dolgozott soha sem a férje viszont mindig, és így választhattak hogy egy éven keresztül 400 vagy két éven keresztül 300 €-t kapjanak.

Ovoda. itt nincs bölcsi, de minden faluban van ovi ahol van mini csoport azt nem tudom mennyi idös kortol de 2-töl biztos lehet vinni a gyereket. Viszopnt az ovodáért mindenképpen fizetni kell. Hiába "állami" ovik fizetni kell, és a normál alap ovi csak délelött van és nincs étkezés benne. Neked kell midnent vinni, esetleg nagyobb városokban van délután meg ebédeltetés de elég ritka falukban. Egésznapos oviért egy kisebb vagyont fizetsz.


Aztán sok férfi otthonrol is tud dolgozni. pl nekem a férjem informatikus és egy multinak dolgozik , régen csak péntekenként dolgozott otthon, de most már szinte csak otthonrol dolgozik, kéthetente bejár az irodába, vagy amikor szükséges. ìgy ha gyerekünk lesz, nem lesz akkora gond vissza mennem dolgozni, mert ha a gyerek beteg, 1-2 napot apuka is tud rá vigyázni.

2009. jún. 12. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Régen rengeteg céges bölcsőde, óvoda volt, általában a munkahelyhez közel, nem ritkán egy épületben, így napközben meg lehetett oldani a szoptatást. Még mindig (vagy már megint?) vannak olyan multik, ahol van céges bölcsőde.


A szoptatási munkaidő-kedvezmény pedig még ma is élő dolog. Munka törvénykönyve 138.§ (6):

"A nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. Ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértékben jár."


Külföldön bevált szokás, hogy egy 8 órás állásra felvesznek kettő 4 vagy 6 órában foglalkoztatott anyukát. Valami hasonlót szeretnének itthon is, ha jól hallottam, már kidolgozás alatt van, hogy ilyen esetben milyen kedvezmények illetik a munkáltatót.

2009. jún. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Én és több barátom multiknál dolgozunk, de sehol nincs céges bölcsi, ovi.

Egyik cégnél sincs részmunkaidő.

Ha kismama jön vissza dolgozni, akkor visszaveszik, de úgy intézik, hogy pár hónapon belül magától elmeneküljön ( pld piszlicsáré hibák miatt fegyelmik, bónusz megvonás, ordítozás, kitolás...megtalálják a módját...)


Jó lenne, ha kitalálnának egy olyan rendszert, ahol a cégek is jól járnak, ha visszatérő kismamát alkalmaznak. Ez a start kártya semmit nem ért, ezért se jött be és ezért se oldotta meg tömegesen a problémát.

2009. jún. 12. 10:30
 7/12 A kérdező kommentje:
Egyik cégnél sincs részmunkaidő. - mármint ott, amiket ismerek az ismerőseim által, remélem, máshol azért van :)))
2009. jún. 12. 10:30
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyről tudok: EGIS-nél van vállalati bölcsőde, óvoda.

Én nem túl jó helyen dolgozom, de szerencsére nálunk működik az, hogy két kismama felváltva dolgozik, nem direkt, de így alakult: két kismama egyszerre jött volna vissza egyik 4, másik 6 órában, de az átszervezések miatt csak egy hely volt. De igen, volt olyan is, hogy anyát kikészítették, csakhogy felmondjon. Elég szomorú, hogy idáig jutott a világ. Én is csak reménykedni tudok, hogy normális részmunkaidős kedvezményeket dolgoznak ki.

2009. jún. 12. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Teljesen mas rendszer mukodik kulfoldon.

Arrol nincs ugyan adatom hogy mennyi ideig szoptatnak az anyukak, de szerintem nem olyan lelkiismeretesek mint a magyar anyukak a szopival kapcsolatban. De ez csak szerintem van igy.

Nagyon sok szulo baby-sittert vesz fel (au-pair lany)aki a csaladnal lakik. A kulfoldi szulok mar egesz piciket is rabiznak a baby-sitterre.

Nagyon sok a reszmunkaidos allas, es az allam kiegesziti a reszmunkaidos fizetest egesz fizetesre.

Itt ha a szulok dolgoznak, es baby-sittert vesznek fel, akkor az allamtol kerhetnek erre tamogatast. Akar az egeszet kifizeti az allam. Egyedulallo szuloknek is van baby-s. nemcsak milliomosoknak!

Nagyon sokan kiadnak a hazukban, lakasukban egy-egy szobat, es a bevetelbol fizetik a baby-sittert. Ez Magyarorszagon furcsa, hogy egy idegen lakjon a csaladdal.

2009. jún. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
64%
Én Angliában élek,és itt sincs 3 év gyed mint otthon.Az anyukák úgy oldják meg,hogy van bölcsőde,óvoda ahol 1-2 óra ingyen van a többiért fizetni kell(nem mindenhol ezt is bölcsi,és ovi válogatja)Ilyenkor úgy kalkulálnak,hogy 4 órában beteszik a gyerekeket,és elmennek dolgozni...Vagy az apuka jól keres nem kell dolgozni menni az anyukának hanem szül még egy gyermeket.Angliában nem meglepő,hogy látni 16-18 éves lányokat terhesen vagy 1-2 gyerekkel...
2009. jún. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!