Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A századok folyamán a magyar...

A századok folyamán a magyar nemesség hány százaléka tudott magyarul?

Figyelt kérdés

Mert a nemesek ritkán beszéltek magyarul, tudtommal főleg németül beszéltek, esetleg franciául. Sokan nem is tudtak magyarul, vagy csak később tanultak meg.


Például, ha jól tudom, Széchenyi is németül tanult meg beszélni, és csak későbbi gyerekkorában tanult meg magyarul.


2012. aug. 23. 12:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Még is Széchenyinek és a többi reformkori "nagy"-nak köszönhetően terjedt el az arisztokrácia berkeiben is a magyar nyelv.
2012. aug. 23. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Dick Esmen ***** válasza:
100%
szerintem erre nincsenek százalékos adatok,de ha vannak is,valószínűleg kevés.
2012. aug. 23. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
84%
Attól függ, melyik időszakról beszélsz. A Habsburg elnyomás alatt nyilván nem tudtak magyarul a magyar nemesi címet, földet, stb. kapott idegenek. A magyar nemesek viszont igen. Akkor volt kissé kuszább a helyzet, amikor kb az 1700-as évekre a két réteg már eléggé keveredett eggymással ahhoz, hogy sokszor idegen nevű nemes jobban tudjon magyarul, mint egy magyar nevű, de idegenek közt felnőtt. Szóval ez a jelenség a keveredés hatása, nem pedig ,,a magyar nemesek sznobságból franciául beszéltek" című szockó történet.
2012. aug. 23. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ahha, köszi! :)
2012. aug. 23. 16:51
 5/6 Pro Patria ***** válasza:
64%

Ez tényleg nagyon változó. A középkorban a magyar urak és a királyok is magyarul beszéltek (az európai szokásnak megfelelő latin helyett). Erről egy külföldi utazó (szerzetes vagy világi személy, nem emlékszem most pontosan), meglepetten számolt be. Hogy mindannyian a "szegény nép" nyelvét beszélik, egymás között is.


Az Árpád-ház kihalásakor, a dinasztiaváltáskor az Anjou-ház tagjai (Károly és fia, Lajos) is megtanultak magyarul.


A Habsburg időkben és a három részre szabdalt országban a nemesek a törökdúlta Magyarország helyett szívesebben vettek Bécs környékén, vagy az őrvidéken birtokokat, és bizony nagyon elnémetesedtek. Kazinczy panasszal írt róluk, hogy "simára borotvált képük, rizsporos parókájuk, frakkjuk mellett csak zsinóros ruhájuk árulkodik arról, hogy Árpád nemzettségéhez tartoznak."

Az 1700-as években, amolyan dacként hevült fel a nemesség körében újra a magyar nyelv használata (ekkor követelték a magyar szolgálati nyelv bevezetését is a magyarországi feltöltöttségű ezredekben, így tett gróf Festetics György, és Laczkovics János is).


Az 1849-es szabadságharc bukása után, a dualizmus korában szerintem megint elveszett a láng, legalábbis Deák arra panaszkodik 1857-ben, hogy "Ezért fáj az nekem, ha derék, lelkes magyar nő németül beszél és németül ír, mert mindig úgy tekintem ezt, mint újabb sebét nemzetiségünknek, s mint fenyegető haladását az elnémetesedésnek."

Horthy is szinte teljesen elfelejtett magyarul, bár az ő esete speciális, hiszen ő Ferenc József szárnysegédjeként igazán a "sűrűjében" volt.


És 1945 után pedig ugye megszűnt a nemesség.

2012. aug. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ! :)
2012. aug. 24. 00:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!