Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Van olyan hírforrás, ami nem...

Van olyan hírforrás, ami nem propaganda?

Figyelt kérdés

Általában, ha valaki vele ellentétes véleményen lévő dolgot olvas, akkor rávágja, hogy "propaganda!"


Pl. jobbosok a Népszabadságot mondják annak, míg a balosok a Magyar Nemzetet.



De egyáltalán létezik olyan hírforrás, újság, híradó stb. ami nem propaganda?


A logika azt diktálja, hogy minden amit nem a saját szemeddel láttál az propaganda, hiszen mások döntésére, gondolatvilágára volt bízva, hogy te milyen formában kapod meg az információt, hogyan dolgozták fel, mit adtak hozzá, vagy éppen vettek el belőle.

Minden amit nem a saját szemeddel láttál, az más emberek agyán keresztül kapott információ. Mi bizonyítja, hogy másnak nem érdeke, hogy veled a saját nézőpontja szerint láttassa a dolgokat? Mi bizonyítja, hogy ugyanolyan semleges formában továbbadja az információt, mint ahogy őmaga tapasztalta.


Propaganda már az őskorban is volt:

Egy ősemberre rátámad egy farkas, őpedig gyáván elmenekül. Senki se látta, de a többieknek úgy adja elő, hogy rátámadt 3 medve és mindhármat legyőzte. Hősként ünneplik és törzsfőnökké választják.



2012. szept. 29. 19:51
 1/2 Antimod ***** válasza:

"Minden amit nem a saját szemeddel láttál, az más emberek agyán keresztül kapott információ."


Amit pedig a sajátoddal látsz, az a saját szűrődön megy keresztül. Ergó szubjektív lesz...


Kérdésedre válaszolva talán az, ha a legtöbb, legkülönbözőbb hírforrásokat veted egybe, de igazából tudat alatt itt is azt szűrsz le, amit akarsz, és az attitűdjeidnek, világszemléletednek legjobban megfelel. Objektívnek talán azt mondanám, amit közeli családtagjaidtól, barátaidtól hallasz egyöntetűen, és megbízható információnak tartod.

2012. szept. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Sok vonatkozásban egyetértek az #1 válasszal. Ami szubjektív, azért még nem propaganda. Ahhoz az is kell, hogy az írás célja valamilyen szemlélet erőteljes hatású elfogadtatása legyen.

Az hogy egyes emberek a nekik nem tetsző szemléletet propagandának minősítik, csak őket minősíti.

Az nem baj, ha minden ismert, ami eljut hozzád, szubjektív. Ha elég sok mértékadó ember lényegében ugyanazt gondolja róla, akkor a sok hasonló szubjektív nézet objektív - azaz az egyes emberek véleményétől független - képet ad.

Például, hogy Nagy Imre tragikus sorsú, ellentmondásos politikus volt, nagyjából objektív állításnak tekinthető (ilyeneket több sajtótermék írt az idők során). Abban lehetnek szubjektív eltérések, hogy mennyire tragikus sorsú, mennyire ellentmondásos, de ez nem változtat a lényegen. Meg az sem, ha ezt néhányan tagadják, vagy éppen eltúlozzák.

2012. szept. 30. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!