Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A rendszerváltás után mikor...

A rendszerváltás után mikor és hogyan szorultak ki a magyar termékek a hazai piacról?

Figyelt kérdés

2013. máj. 3. 02:32
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

voltam jobb és minőségibb termékek ... csak volt egy bevált széria, amit jó áron adtak ... ezért nem álltak át a drágább autóbuszok több ezres szériában az olcsóbb de bevált szériára volt igény ... oylan ez mint a régi boing 40 éve fejlesztették ki, de még ma is viszik ... 80as években az a busz csak alig volt 10 éves ...

Az új budapesti mercédesz buszokat mit gondolsz mikor fejlesztették ki? bizony 5évesek ... egyáltalán nem volt lemaradva az ikarus csak összeomlott a piac és privatizáltak mindent, ami nyereséges volt .

Még a 90es években is az egyik legnagyobb buszgyárnak számított csak egyre kevesebb ikruszt gyártottak profil váltáson ment át az üzem ...

2013. máj. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
0%

Az üzenet küldője: 55555

Az üzenet címzettje: Ismeretlen válaszoló

Az elküldés időpontja: ma 14:21

Az üzenet oka: A kérdésre írt válasz: A rendszerváltás után mikor és hogyan szorultak ki a magyar termékek a hazai piacról?

"És mostis is azon megy a vita hogyan jutasunk főldhoz egy egy családot amik nem tudom hogy termelnének ipari menyiségben. Meg hogy ne hogy külfőldiek.."

Az üzenet témája: föld

Az üzenet szövege: Az árversennyel egyetértek. A magyar vásárló fő szempontja az ár mivel szegény.

Csak azért írtam mer a földdel nagyon nem :). Többszörös társadalmi és gazdasági érdek hogy minden m2 föld hazai maradjon. Ne játsszuk el azt amit az iparral. Asszem mezőgazdaság jóval kevésbé tőke és technológiaigényes. És akármilyen kőkori állapotban van még úgy is jobb mint amikor dübörög a multi szánalmas átlagbérrel. Kb 10 éve jó üzlet a föld. És egyre inkább. Túlnépesedés, élelmiszerárak ... Változásra persze szükség van.



LÉGYSZI OLYAN LEVELEKET NE KÜLD_jETEK AMIT MEEG LEHET VITTNI A TÉMÁNÁL.


A mezőgazdaság is technológia igényes ugyan ugy mint az ipar kőbaltát is csinálhatsz amit az erdőben találsz.

A mezögazdaságnak kellenek nagy traktorok nővény védő szerek gén módósitás mutrágyák a nagyob termélékenység miat . A tejet is fertőtleniteni kell mielőt a boltok polcára kerüll.

Egy jó trakor vagy arató gép egy ház árába kerülhet ezt egy családnak nehéz lene kifizetnie . Kézi és állati erővel meg anyit lehet előálitani hogy ne haljanak éhen. A magyarországi őszes tescot viszont nem tudják ellátni tejel vagy gabonával husall. A jó vevő beszálitő kapcsi meg nem meg úgy joll hogy a szükséges qwwe35y megjelőlésű vagdalthushoz 200-300 hejről szedik ősze a húst és akor az eredetét is nehéz meghatározni.

Egy családi válalkozás napi egy kamionnyi árút se tudna minden nap meg termelni.

A kőzépkorba is voltak nemesek akiknek elég nagy főldjük volt és a parasztoknak volt egy kevés saját is.

Akor azért volt szinte mindenki gazdálkodó mert a társadalomm nem tudta megtermelni a szűkséges menyiséget keveseb emberell. De egy traktor vagy 100 paraszt munkáját végzi ell a ha a tőbi 99 is terelmene egy akora traktoral az csak főlősleg lene enyiből gyárthatnak telefont meg traktort ruhát élvezeti cikeket vagy melózhatna erőműbe vagy szolgáltathatnak.

Az élelmiszerekből egy adot menyiségre van szükség a tőb az felsleges ha keveseb van az meg éhinség igy nem lehet az igény en felül nagyságrendekell tőbett termelni.

2013. máj. 3. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Kedves Schmitt Pali Bácsi!


NEM VÉLETLENÜL KÜLDTEM PRIVÁT. ÚGY ÉREZTEM A FÖLDDEL ELKANYARODNÁNK A TÉMÁTÓL. ÉS LÉCCI PRIVIBEN ÍRD HA VÁLASZOLSZ, KÍMÉLENDŐ A TOPIC SZINVONALÁT.


Azt a szöveget hogy olyan rosszul működik, annyira nincs se szakértelmünk se tőkénk ezért ADJUK EL idegeneknek már hallottam egyszer. Egyszer? 10 évig ez volt a trendi duma. Mire mentünk vele? Attól hogy magyar kézben maradnak a földek csodát nem várok de az az ALAP. Az alapja pár 100ezer ember munkahelyének és a jövőbeni/lassú fejlődés lehetőségének.


"Egy jó trakor vagy arató gép egy ház árába kerülhet ezt egy családnak nehéz lene kifizetnie. Kézi és állati erővel meg anyit lehet előálitani hogy ne haljanak éhen."

Sajnos én eddig abban a hitben éltem hogy a magyar gazdák már nem állati erővel, és nem puszta kézzel művelik a földet... tévedtem volna? bocsánat.


"100 paraszt = 1 traktor"

Amit magyarázol az kb 1950. (Elvtársam! Értem az irányt!) De a helyzet az ha nyugati kézben vannak a földek az fejletebb mezőgazdaságot és ezért kevesebb parasztot jelent. Ha egyáltalán őket foglalkoztatják. Vajon milyen bért dobnak nekik mikor semmi más munkalehetőség nincs falun? (Elvtársak! Irány az ipar!) Földje eladásából a nincstelen paraszt vesz egy lakást valamelyik nagyvárosban ahol munkanélküliként tengődik, ugyanis 2013-at írunk... nincs meló sehol. Sarlóból nem lesz kalapács elvtárs :(


"nővény védő szerek gén módósitás mutrágyák"

Ez megint messzire vezet. Ajánlom mindenkinek az Élelmiszeripar Rt című filmet http://www.youtube.com/watch?v=qSrT5MTmR4g


"A tejet is fertőtleniteni kell mielőt a boltok polcára kerüll."

Én automatából veszek házi tejet fél áron és felforralom (ami bizonyára nem versenyképes fertőtlenítés és hosszabb távon tarthatatlan). REMÉLEM VALAMIKOR A TÁVOLI JÖVŐBEN A HONI GAZDÁLKODÓK IS BIRTOKOLJÁK MAJD AZ OLYAN TECHNOLÓGIAI BRAVÚROKAT MINT PL A TEJ FERTŐTLENÍTÉSE.


Csak ismételni tudom a hülyeségemet: a mezőgazdaság (+ élelmiszeripar) jóval kevésbé tőke és technológiaigényes mint az ipar többi ágazata pl gépgyártás. Lengyelország, Szlovénia, Csehország más utat válaszotott. Az eredményt ugye nem kell mondanom. Egyébként a szlovén nettó átlagbér 290 ezer forint, a magyar 140ezer.

2013. máj. 3. 22:24
 14/17 anonim ***** válasza:

De ide tartozik hogy eladhatatkanok a magyra termékek. Élelmiszerből egy meghatározot menyiség kell amiből meghatározot számú ember tud megélniegy adot szinvonalon.

A ha főld eledhatatlan lesz a külfőldieknek nem lehet rá hitelt fel veni igy nen lesz miből fejleszteni ergő kapunk egy csomó stagnáló családi gazdaságot amik nem tudnak eladni . De amugy a falusi minkanélkulinek honan is lene pénze főldre?

2013. máj. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Te vágy lenni osztrák gázdá? Az alapfeltevéseid is rosszak. A kereslet egyre nagyobb. Megéri termelni és egyre inkább.


"De amugy a falusi minkanélkulinek honan is lene pénze főldre?"

Senki nem beszélt a falusi munkanélküliek földvásárlásáról. Hanem arról ha a paraszt eladná a földjét futja belőle egy lakásra a városban ahol munkanélküliként tengetheti életét.

Szerinted a mezőgazdaság stagnál. Ám legyen. Stagnáljon még 100 évig. Az is jó arra hogy 400 ezer embernek munkát adjon.

Egyébként úgy általában a t...m tele van azzal a neolib dumával hogy MI SEMMIT SEM TUDUNK JÓL CSINÁLNI EZÉRT BÍZZUK MÁSRA, MAJD ŐK MEGOLDJÁK. A nőket még meg tudjuk... ? Egyáltalán szülni tudunk vagy inkább azt is bízzuk másra? Esetleg az olimpiai kvótáinkat, parlamenti helyeinket ne privatizáljuk? Húzzuk le a rolót???


HÁT NEM! AMIT LEHET ÉS ÉRDEMES AZT NEKÜNK KELL MEGCSINÁLNI. ÉS A MEZŐGAZDASÁG PONTOSAN ILYEN.

2013. máj. 4. 17:58
 16/17 Rambo97 ***** válasza:
Kimentek a tankok bejöttek a bankok. Meg ugye bejött az országba a kapitalizmus.
2013. máj. 23. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Sok összetevője van. Néhány egymásból következik, mások meg függetlenek egymástól.

1.

a) A rendszerváltáskor gyakran versenyképtelenek voltunk.

b) A megváltozott piaci helyzethez nem tudtunk alkalmazkodni.

c) Nem tudtuk felmérni azt, hogy milyen átképzésre lenne szükség, stb.

d) nagy lett a munkanélküliség (régen mindenkinek volt munkája, még ha gyakran felesleges is, privatizációt követően ezen a téren is racionalizálás történt) ennek következtében csökkent a vásárlóképesség

e) emiatt sok magyar cég bezárt, megvásárolták (gyakran utána felszámolták) a multik a konkurencia megszüntetése és piacszerzés érdekében.

f) a nagy minimálbér emelések, valamint a hatalmas közterhek, bürokrácia stb. ellehetetlenítette a KKV-k többségét.



2) A multiknak jobb marketingjük volt a márkafüggőség kialakítására, stb. A Tiszacipőhöz ki ragaszkodott, amikor a Nike "menőbb" volt?


3) A TSZ megszüntetése és a privatizáció átgondolatlansága (a TSZ-ekben rendesen termeltek, de a földosztás után már nem volt annyira kifizetődő (pl minden tulajdonosnak külön traktor, stb. gyakran egyszerűen meg sem művelték, mert a tulajdonosok nem értettek a földműveléshez, más érdekelte őket, ill. sokan csak befektetést láttak benne.

2013. jún. 16. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!