Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A rendszerváltáskor miért...

A rendszerváltáskor miért esett vissza annyira a foglalkoztatás?

Figyelt kérdés
Magyarországon a rendszerváltás utáni évtizedben 25 százalékkal, Bulgáriában 30 százalékkal, Romániában 23 százalékkal, Szlovéniában, Szlovákiában, Csehországban 15 százalékkal, Lengyelországban 8 százalékkal csökkent a dolgozók száma.

2013. júl. 16. 16:49
1 2
 1/11 Salamon Bálint ***** válasza:
47%
Mert megszűnt a rejtett foglalkoztatás, és mert sok munkahely - piac hiányában - megszűnt.
2013. júl. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert megkezdődött mind a hazai ipar, mind pedig a mezőgazdaság felszámolása. Százezrével oltották el a sertéseket, marhákat és elkezdték parlagon hagyni a földeket, valamint bezárták gyárainkat.
2013. júl. 16. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
Mert a sok mocskos kapitalista úgy gondolta nagyobb profitot ér el, ha embertelen körülmények közt éjjel nappal dolgoztat kevés számú dolgozót és egy emberből négynek a munkáját sajtolja ki úgy, hogy közben csak egy bért fizet.
2013. júl. 16. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Mi azzal járultunk hozzá a globális felmelegedéhez, hogy véget ért a léhűtés.
2013. júl. 16. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
44%
Mert a szocialista tervgazdaságban nem volt szempont a termelés hatékonysága, és törvény volt arra, hogy mindenkinek dolgoznia kell. Ha 100 embernek kellett munkát biztosítani, akkor hiába tudta volna a munkát 70 is elvégezni, alkalmazták mind a százat, aztán legfeljebb felváltva kávét is főztek. Ezért volt annyira nyugis akkoriban az élet, hírből sem ismerték a túlórát, vagy a rettegést az elbocsátástól. Amikor az állami vállalatokat privatizálták, az új - immáron kapitalista szellemű - tulajdonosok már arra törekedtek, hogy minél kevesebb munkaerő fizetésével minél több profitra tegyenek szert, így a dolgozók jelentős részét azonnal lapátra tették. Sok gyárat be is zártak, mert veszteségesek voltak.
2013. júl. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nem lehet csak a kapitalizmusra fogni.

Svájcban, Norvégiában, Dániában, Hollandiában 78-80 százaléka, Ausztriában, Egyesült Királyságban, Finnországban, Németországban 72%-a dolgozik a 15-64 éves korosztálynak, míg Magyarországon, Horvátországban, Lengyelországban, Olaszországban, Romániában csak 58% körüli ez az arány.

Görögország, Málta 55%.


De például a volt szovjet tagállamokban, Észtországban, Lettországban is jóval magasabb, 70% a foglalkoztatottság.

2013. júl. 16. 17:50
 7/11 anonim ***** válasza:
2013. júl. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Pro Patria ***** válasza:
60%

Ahogyan írták: ekkor került a felszínre a rendszer egyik jótékonyan elfedett hibája. A kapun belüli munkanélküliség, amikor 3 ember végezte egy munkáját, azaz voltaképpen nem volt munkája, csak munkahelye, mert az mindenkinek kötelező volt. Azonban ez a folyamat tarthatatlanná vált a rendszerváltás idejére, és egyszerre ekkor csődölt be minden: szemünk elé került a felhalmozott államadósság, elbocsátották a kötelezően foglalkoztatott - de tényleges munkavégzés lehetőségét nem kapott - embereket, bezártak a csak termelő, de nem az igényeket kiszolgáló gyárak.

Az emberek mindezt a kapitalizmus velejárójaként értékelték, nem az előző rendszer ekkor kicsúcsosodó csődjének. Újra biztos munkahelyet, és 3.60-as kenyeret kívántak, és azt hitték, hogy a szocialisták visszaszavazásával a Kádár-rendszer gulyáskommunizmusát is visszakapják. Nem így lett. A rendszer hazugságokra épült, önmaga súlyától omlott össze.

2013. júl. 16. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Az #5 válasz annyira igaz, amennyire ma is alkalmazható. Volt túlóra, volt ingyenmunka (társadalmi), és voltak hatékony gazdaságos és gazdaságtalan üzemek. Mint most is.


A rendszerváltáskor sok disznóság történt, de az alapprobléma a váltásban keresendő. A szocialista gazdaság egy meghatározott szerkezetet jelentett árumozgásokkal, begyűjtőhelyekkel, bel- és külkereskedelemmel, vevői piaccal, és egy ehhez igazodó lebonyolítási mechanizmussal. Belső társadalmi nyomásra, külső igényre és a végrehajtók akarata alapján ezt a mechanizmust átszervezték. Egy egész gazdaság új alapokra helyezése tervszerű, átgondolt és módszeres végrehajtást igényel, akkor sem lehet mindent egyszerre csinálni. Nálunk se tervszerű, se átgondolt, se módszeres, hanem gyors és kapkodó volt. Ilyen körülmények között hiába briliáns egy cég, ha nincs anyagutánpótlás, a meghatározó személyeket elcsábítják, vagy eltűnik a piaca, akkor napok alatt tönkremegy, és mindenki utcára kerül. A fő ok az átalakítás ennyi idő alatti és ilyen módon történő végrehajtása volt. A zökkenők, utánpótlási zavarok, piachiány egyszerre jelentkeztek, nem volt (hozzáértő) ember sem, aki kezelte ezeket. Az exportunk nagyon jelentős része a szocialista országokba (főleg Szovjetunióba) irányult, ezek a felvevőhelyek egyik napról a másikra megszűntek. Ez okozta a termelés óriási visszaesését, és a nagy munkanélküliséget, a szabad rablás csak hab a tortán. Akik gyorsabban átálltak, azok hamarabb kezdtek újra termelni, és munkaerőt felvenni. Mi nem ezek között voltunk.

2013. júl. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Pro Patria sajnálatos módon te csak a felszínt látod, nem a lényeget. Egy tökéletes nagy rendszer (ország méretű) alapvetően más (egy másik tökéletes) nagy rendszerre való átszervezése ugyanekkora visszaeséssel jár, mert ez a rendszerátállás tulajdonsága. Nem lehet vezényszóra gyáraknak más profilt, új technológiát adni, az emberek tudását ahhoz igazítani. Ehhez rengeteg idő kell, és módszeres nyugodt cselekvés.

A mi rendszerváltásunknál a körülmények nem voltak ideálisak (sőt gyatrák voltak) az átálláshoz, és ennek nem volt köze a szocializmushoz. Aminek köze volt, az az, hogy az emberek naivan azt hitték, gyorsan kapitalizmust kell csinálni, mert az hozza a jólétet. Ez nem igaz, és a mai napig nem hiszik ezt el. Nem a 3,60-at sírták vissza, hanem kikényszerített változásról nem hitték el, hogy az más életmódot követel. Meg nem is mondta meg nekik ezt senki. Mert nem tudta senki. A világban ilyen gyors rendszerátállás (nem politikai, gazdasági!!!) még soha sehol nem volt, honnan tudta volna bárki a világon, hogy kell csinálni. De ha tudta volna is, ki hitte volna el neki? A bajok ebből származnak. A szocializmus tagadhatatlan hibái nem játszottak jobban közre, mint a kapitalizmus tagadhatatlan hibái, de ezek együtt is csak szerény rezdülések voltak az átállás nagy hullámán.

2013. júl. 16. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!