Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Megkérdezném! Most akkor...

Megkérdezném! Most akkor működik a globális kapitalizmus vagy csak a hazugságokkal próbálják a látszatot fenntartani?

Figyelt kérdés
[link]

2013. szept. 15. 10:16
 1/9 A kérdező kommentje:

"

A keresleti probléma is megoldatlan


Ennek nem csak a bankvezetők magánélete, hanem az egész társadalom szempontjából is komoly következményei vannak. A válság sok kellemetlen mellékhatása közül az egyik az volt, hogy a gazdagok még gazdagabbak lettek – az USA-ban például a legfelső 1 százalék vitte el a válság óta tartó fellendülésben létrejövő többletvagyon 95 százalékát.


A gazdagabbak vagyona ugyanis kisebb részben áll ingatlanból, és nagyobb részben különféle értékpapírokból, márpedig a laza monetáris politika inkább a tőzsdéket és a kötvénypiacokat segítette, mint a reálgazdaságot. Ez aztán önmagát erősíti: mivel az átlagos bérek nem emelkednek, ezért nincs kereslet, és a vállalatok sem fognak újabb beruházásokba kezdeni. A vagyonosoknak pedig maradnak a piaci buborékok remek pénzkereseti lehetőségnek."

2013. szept. 15. 10:25
 2/9 anonim ***** válasza:
Még mindig jobb ez a rendszer, mint bármi más amit eddig kitaláltak. Örülj, hogy Európában a kényelmes karosszékből szidhatod Amerikát, és nem Bangladesben kell az iszapból rákot gyűjtened, annyi pénzért, amit így Európában fel sem fogsz.
2013. szept. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
77%

Na látod, Haggard? Kiírtok ilyen, meg még ennél is tízszer sugallmazóbban megfogalmazott kérdéseket és csodálkoztok, hogy egy idő után az ember unja a veletek való "vitát" - amit ti természetesen a totális győzelmetek elismeréseként és a mi megfutamodásunkként értelmeztek.


Itt ez a kacx kollégád is, jött kb. 1 hónapja és azt hitte, hogy megváltja a világot a féltudományos csúsztatásaival, de az én nem sokkal hosszabb (kb. egy éves) ittlétem alatt is már vagy az ötödik ilyen klónkommentelő ő, aki ugyanerre játszik. Van még a 46%-s történelem-napkeresztény-vérvonalas őrült és 1-2 társa, a maradék 80% meg szimplán cigányozni jár ide, az ideológiáját épp aszerint tologatva jobbra-balra hogy hogyan kényelmes neki.

2013. szept. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Működik. A kapitalizmus ugyanis nem a pénzügyi rendszer, hanem a tőke szabad versenye. Ennek a modellnek sajátossága a koncentráció, mégpedig azért, mert az embert az érdekei vezérlik. Kissé sematikusan fogalmazva (pontosan sok oldal lenne), a következő.

Vannak, akik bizonyos feladatokra koncentrálnak, mert őket ez érdekli, ebben érzik jól magukat, tehát ez az érdekük. És vannak, akik a saját meggazdagodásukra koncentrálnak, mert számukra az irányítás a boldogító, és hamar rájönnek (hiszen ezzel töltik az idejüket), hogy az irányítás hatalom, a hatalomhoz pénz kell (sok oknál fogva, nemcsak azért, hogy dirigálhassunk). Ez egyensúlytalanságot eredményez. Erre a társadalmak különböző fékrendszereket találnak ki, amelyek az egyensúlytalanságot időnként csökkentik. A világ e folyamatokban működik, csak a szerepek mások, a szereplők aránya változik.

Mostanra a szabad versenynek nevezett modell sok tőkekoncentrációt termelt ki, a tulajdonosok zömében a második csoportból (saját haszon, és nem a feladatok) kerülnek ki. A modern korban a féket a törvények és bizonyos szervezetek képviselik, de mára ezek erejét és lehetőségeit (ott is befolyásolható emberek vannak) jóval meghaladja a tőketulajdonosok ereje. Amit válságnak élünk meg, az tulajdonképpen az a harc, ahol a fékeket próbálják visszaépíteni, a másik fél meg rombolni. A válság úgy keletkezik, hogy a tőke versenyében egyre újabb trükköket dobnak be a győzelem érdekében, a trükkök egyre gyakrabban átverések, és ezeket az ellenérdekelt fél néha észreveszi. Ez történt 2008-ban. A válságnak akkor lesz vége, ha ismét visszaáll az a rend, ahol a versenyt kellően erős fékek szabályozzák. Ettől még messze vagyunk. Egy harc akkor dől el gyorsan, ha az egyik fél jóval erősebb, mint a másik. Most erről nincs szó, pontosabban a tőke erősebb, de bizonyos koncentráción túl, már önmagára is veszélyes és hátrányos (a benne szereplő néhány ember lehetőségei kezdenek véletlenszerűvé válni, és egyesek ezt észreveszik, rájönnek, hogy önmaguk ellen dolgoznak).

2013. szept. 15. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"Működik. A kapitalizmus ugyanis nem a pénzügyi rendszer,



Részben akár igazad is lehetne, de csak részben hiszen a leírtak is ambivalensek.


Az egész világ és benne a gazdaság is az egyensúlyok esetén fejlődik a legoptimálisabban. A kétpólusú világban működött hiszen a kapitalista nyugat rettegett a kommunizmustól, így a tőke kényszerkompromisszumaiból táplálkozott a társadalmi jólét. A ma egypólusú és globális világunkban viszont a 80as évek eleje óta folyamatosan bomlanak le az egyensúly feltételei és a tőke egyre inkább a kénye kedve szerint alakítja a verseny szabályait. Gyakorlatilag annyira elhatalmasodott hogy már legalább 10éve nem is működik csak hazugságok révén. Mitől is ferdült el a rendszer és lett kezelhetetlen? A pénzpiacok szabályzóinak a leépítése révén. Ez igaz. Csak hogy ez magában nyak egy része a komplett mechanizmusnak, hiszen ha nem lett volna a háttérbe pénz akkor a lerombolt szabályzás sem jelentett volna semmit. Gyakorlatilag a reálgazdaságok már 15 éve fejlődés képtelenek hiszen a tőke nem képes piacokat nyitni és bővíteni a kereslet hiánya miatt. Az az,a reálból a pénzpiacokra áramolt a deregulációkkal szinte egyszerre a tőke. Ott teremtett egy hatalmas túlkínálatot és a bankok ugye nem mondhatták a dereguláció miatt hogy több tőkét nem fogadnak be. Ha meg több a tőke akkor azokra kamat is jár amit ki kell termelni. Gyakorlatilag a reálból a pénzpiacokba átültetett tőke ami felelőtlenségekre sarkalta a bankokat. Ami viszont egy folyamatot indított el. Az az nem a befektetéseket gyarapította a bankok hitelezése hanem a fogyasztást.

Ez ideig óráig látszólagosan helyre tette a rendszert hiszen volt növekedés, volt fejlődés, volt fogyasztás.

Csak hogy igazi teljesítmény nem állt a háttérben hiszen a hitel a jövőbeli növekedésre épülő befektetés. Csak hogy ahoz stabil és kitermelhető fogyasztás is szükséges. Ez viszont a tőke túlzott érdekérvényesítő képessége és a jövedelmek feletti túldiszponált elosztási feltételei miatt nem bizonyult fenntarthatónak. Valójában kizabálta a hitelből fogyasztás okozat növekedés gazdasági fenntarthatósága alól a lehetőséget azzal, hogy túl sok pénzt vont ki a gazdaságból az opportunizmusával.

Az a tény hogy a világ gazdaságát a multik 70% ban uralják és a kkv k és a kisebb vállalatok osztoznak a maradékon fenntarthatatlanná tette a rendszert.

A tőkés társadalom és gazdaság alapja a tőke és a folyamatos profit újratőkésítés ami mára már nem lehetséges hiszen a multiké a profit 70% a így nem marad elég a fogyasztásra az az, az újratőkésítés sem jöhet létre.


Befuccsolt a rendszer.

Nem a kapitalizmus hanem a globális kapitalizmus a tőke opportunista mód természetes működéséből fakadóan.

Most még tart a hatalom megtartására irányuló "harc" de ebben már a tőke is vesztes mert képtelen a valóságos folyamatokba beleszólni így illúziókat próbál építeni, egyre kisebb sikerrel.

2013. szept. 15. 13:19
 6/9 anonim ***** válasza:

"Gyakorlatilag a reálgazdaságok már 15 éve fejlődés képtelenek hiszen a tőke nem képes piacokat nyitni és bővíteni a kereslet hiánya miatt."


Aztán kitalálnak valami újat!

Érintőképernyős mobilok... Hol vannak már a 90es évek nyomogatós mobiljai?!

Versenyhelyzet van a multik között is...

Egyébként tudod, hogy kik látják el a multikat?

A vállalkozások... Szállítmányozni, ipari eszközöket szerelgetni, sőt a munkásokra főzni sem fog a multicég, ezeket helyi vállalkozások látják el.


Meg persze a multi csak kizsákmányol... Miközben a multiknál van kb a legjobb sora az embereknek.

Lehet itt mondani, hogy a Tescoban mennyiért robotoltatnak.

Kérem! Kiket is robotoltatnak, és egyébként ők mit csinálnának, ha nem lenne a Tesco?

Ezek az emberek szakképzettség nélküliek, akik otthon lennének ha nem lenne a Tesco.

2013. szept. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

""Aztán kitalálnak valami újat!

Érintőképernyős mobilok... Hol vannak már a 90es évek nyomogatós mobiljai?!


Ez pusztán technológiai eredmény semmi más.

Akik addig gyártottal nem éríntőst azok gyártanak érintőst.


"Versenyhelyzet van a multik között is...


Persze.

Csak hogy a multiknak van akkor a erőfölényük hogy ma már nem a saját hasznukból versenyeznek árba.

Az az a kormányokat kényszerítik az adójuk elengedésére és az offshore feletti szem,hunyásra a munkavállalók kiszipolyozására. Ezt nem nevezném fejlődésnek.


"Egyébként tudod, hogy kik látják el a multikat?


Beszállítók akik sokkal kevesebb számba jönnek létre mint ahogy nyírják a multik őket. Több oldalról támadnak.

Egyrészt nyilván a kkv k nem képesek versenyezni a multikkal, másrészt a multik által be nem fizetett adókat a középre az az a kkv ra osztják le.


"A vállalkozások... Szállítmányozni, ipari eszközöket szerelgetni, sőt a munkásokra főzni sem fog a multicég, ezeket helyi vállalkozások látják el.


Nyilván, de ha nem multik lennének hanem igaz kicsit drágábban termelő közepek akkor több emberre kellene

Szállítmányozni, ipari eszközöket szerelgetni, sőt a munkásokra főzni stb stb.


"Meg persze a multi csak kizsákmányol... Miközben a multiknál van kb a legjobb sora az embereknek.


Örülök hogy te ezt így látod, szerencsére a többség reálisabb. Nem kizsákmányol, hanem elszívja a gazdaságból a pénzt a profit elosztás és az adók nem befizetése révén is.


Lehet itt mondani, hogy a Tescoban mennyiért robotoltatnak.


Miért ne lehetne?


"Kérem! Kiket is robotoltatnak, és egyébként ők mit csinálnának, ha nem lenne a Tesco?


És a Samsungnál kik robotolnak vagy más cégnél?

Hogy hol? Más közepes boltban bevásárló egységnél ahol a léptékek emberibbek és fenntarthatóbb keretet hagy a gazdaságnak.


"Ezek az emberek szakképzettség nélküliek, akik otthon lennének ha nem lenne a Tesco.


Illetve diplomával is sokan sokan.

És persze elég logikátlan vagy ha azt hiszed hogy a multik képesek csak lefedni a keresletet.

Volt idő amikor nem volt multi és a kereskedelem kielégített minden lehetséges igényt, ez ma is így lenne multik nélkül is.

Ha pedig így van, akkor ezek az emberek sőt sokkal többen ugyan úgy dolgoznának ma is csak nem a Tescóban.


De ennek amúgy nem sok köze a kérdéshez, hiszen sokkal mélyebb gazdasági problémákra keresi a megoldást vagy annak az irányát mint egy faék multi kérdés.

2013. szept. 15. 14:34
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha középvállalkozások látnák el amit ma a multik kérdező?

Tudod mi drága az érintőképernyős telefonokon? Nem a ARM processzor, hanem a sokmillió munkaóra amíg mérnökök megalkották... Ezt veszik meg licenszel és építik bele, viszont ez csak úgy lesz kifizetődő ha sokat el tudnak belőle adni.

És milyen sületlenség ez, hogy nem adóznak? Azok a vállalatok nem fizetnek adót? Maximum az uniós csatlakozás után bejöttek nem fizetnek osztalék adót, de például szerintem fogyasztanak áramot meg gázt és vizet amiket ÁFA terhel, és gondolom nem német telefonokkal kommunikálnak és az utalásokat sem aktatáskás módszerrel csinálják.

2013. szept. 15. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, az ambivalencia itt nem használható jelző. Lehet, hogy a leírtakat nem találod elég megalapozottnak, hanem lényegtelennek, de legalábbis nem fontosnak, de a válaszod nem az írottak cáfolata, hanem a történések ide nem tartozó, kissé felszínes leírása.

Az a fontos, mi miért történik. A multik uralnak bizonyos szegmenseket. Igen, és ez érdektelen. Az izgalmas az, miért uralják, hogyan érték el, és szükséges-e ezt az állapotot megváltoztatni, ha igen, hogyan. Erre adtam - igaz kissé tömör - választ. Nem volt célom közgazdasági vagy társadalmi értekezés írása, csak jelezni szerettem volna a történések vázát.

2013. szept. 15. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!