Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti egyetértenétek a személyi...

Ti egyetértenétek a személyi jövedelemadó, iparűzési/vállalkozási illetmények és az áruforgalmi adó eltörlésével?

Figyelt kérdés

Én úgy vélem, az államnak semmi köze ahhoz, hogy az állampolgárok mennyi pénzhez jutnak, illetve hogy milyen áruforgalmat bonyolítanak. Egy szabad piacban nem is figyelhetné ezt meg erőszakosan az állam.


A pénzhasználat ilyen mértékű megfigyelése szerintem súlyos személyiségi jogi aggályokat vet fel, úgyhogy az ilyen jellegű közteherviselésnek szerintem véget kell vetni.


A pénzt ugyan nem tartom annyira fontos dolognak, hogy csupán a pénz szabadsági miatt érveljek emellett, viszont ezen adónemek egyik fő (ha nem a legfőbb) célja a lakosság minden lépésének megfigyelése.


Szerintem ez közteherviselésnek sem nevezhető igazán, hiszen nem arról van szó, hogy közösen döntenénk a közösséget érintő költségek felosztásáról, hanem arról van szó, hogy mindenkitől elveszik az általa megtermelt nyereség döntő többségét (70-80%-át), és azt önkényesen felhasználják.


Lássuk be, nevetséges demokráciának és közteherviselésnek nevezni azt, ahol maroknyi ember formál jogot arra, hogy gyakorlatilag a lakosságot munkája gyümölcsétől megfossza, és azt tetszőlegesen ossza szét. Például, a dolgozók egy jelentős része nettó negatív adófizető, hiszen az államtól kapja a fizetését, mégis adót kell fizetnie, hogy mérhessék, megfigyelhessék. Szó sincs arról, hogy ők közfoglalkoztatottságban állnak, mivel ha valaki foglalkoztat valakit, azt önszántából teszi, a "köz" pedig erőszak terhe alatt.


2013. nov. 16. 09:31
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Nem.. adókra szükség van, a mértékén viszont változtatnék.
2013. nov. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

"Nem.. adókra szükség van, a mértékén viszont változtatnék."


Ezekre az adónemekre a megfigyelésen kívül mi szükség van?

2013. nov. 16. 09:48
 3/18 anonim ***** válasza:
47%
És még ide sorolnám a szakképzési hozzájárulást is a legális rablás közé. Persze, hogy egyet értenék, másért sem dolgozok, mint hogy ezeket betudjam fizetni hónapról hónapra, hogy dolgozhassak.
2013. nov. 16. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
A szakképzési hozzájárulás más. A szakképzést valamiből fizetni kell. Nem dolgoznak ingyen a tanárok, a taneszköz és az épület fenntartása sem olcsó munka, tehát a szakképzésnek mindenképp fizetősnek kell lennie, sőt, a mainál nyilván drágábbnak is, hiszen részben adóból vannak finanszírozva (az első szakmájukat végzők ingyen tanulnak). De szerintem ez nem volna gáz, ha azzal a pénzed 80%-ával te gazdálkodnál, nem pedig az állam. Hiszen, akkor lenne pénzed megfizetni a szakképzési hozzájárulást.
2013. nov. 16. 09:52
 5/18 anonim ***** válasza:
52%
Ha az államnak nincs adóbevétele, miből fedezi a kiadásait? Alkalmazottak fizetése, egészségügy, iskolafenntartás stb.
2013. nov. 16. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Ha eltörlöd az állam két legnagyobb bevételi forrását, akkor mégis miből fogsz fenntartani jóléti intézményeket? Miből fogsz utat építeni? Kórházak? Rendőrség? Oktatás? Tűzoltók? Persze írhatod azt, hogy "persze, mert ezeknek aztán van színvonala", de nézz utána olyan helyeknek, ahol gyakorlatilag nincs/nem működik rendőrség (például mert bűnözők kezében van). Pl Mexikó. Jó lehet ott élni szerinted? Vagy hogy egy sima influnzáért is otthagyod a fizetésed felét az orvosnál, egy törésért meg féléves fizetésedet? Azt ne várd, hogy annyival többet fogsz keresni, hogy majd jobban élsz belőle.


"megfigyelhessék"


Mondjuk szerintem átlag összeesküvés-kereső idióta vagy, de mindenkinek joga van annyira hülyének lenni, amennyire csak szeretne. Ez is az egyik eleme a demokráciának. Plusz: ha nem lennének ezek az adók, akkor szerinted nem lenne eszköze az államnak a megfigyelésre? Ha így gondolod, akkor még továbbképzésre szorulsz összeesküvés-elméletből.

2013. nov. 16. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Vegyünk egy példát: előállítasz a munkahelyeden havonta kb. 2 millió forint értékű terméket. Ebből levonjuk az alapanyag és infrastrukturális költséget, ami tegyük fel, hogy 1.5 millió forint. Maradt félmillió, aminek a felét elveszi az állam a cégtől, így maradt 250.000 forint. Aminek a 60%-a megy a cég vezetőségéhez, menedzserekhez, stb, tehát azokhoz, akik a céget hozzásegítik a bevételhez, de közvetlen terméket nem állítanak elő. Maradt 100.000 forint. Aminek a kb. 40%-át elvesz az állam szja címén, tehát maradt nettó 60.000 forintod. (Már ott tartunk, hogy nincs meg a minimálbér, pedig 2 milliót termeltél ki egy hónapban...). Ez mind semmi, a 60.000-ret elköltöd, 27% áfa, tehát igazából 43.800-at költesz. BKV bérlet 9000 forint, maradt 34.000. Tehát, a 2 millió forintos kitermelt bevételből 34.000 forint az a tényleges potenciál, ami felett te gazdálkodsz.


És az állam? Elsőre összeszámoltam 100.000+40.000+16.200 vagyis alsó hangon is 4.5-ször annyit adózol, mint amennyi fölött te gazdálkodsz. De ez még nem takarja az állam teljes bevételeit. Ugyanis, az alapanyag és infrastrukturális költségeken is nem kevés adó van, az áfa sok esetben visszaigényelhető, de az iparűzési adó nem. Tehát az 1.5 millióból még lazán van egy félmillió az államnál, de ha sok munkaerő kellett hozzá, akkor még több. És nem számoltuk a menedzserek fizetésén lévő adókat, stb.

2013. nov. 16. 10:07
 8/18 A kérdező kommentje:

"Ha az államnak nincs adóbevétele, miből fedezi a kiadásait? Alkalmazottak fizetése, egészségügy, iskolafenntartás stb."


Ezek nem az állam kiadásai, hanem csupán az állam kontrollálja őket. Nem az állam betegszik meg, nem az állam jár iskolába, nem az állam utazik az úton stb. Mivel az állam nem személy.


Ezeket a költségeket mindenképpen a lakosságnak kell megfizetni, csak nem mindegy, hogy önként vagy erőszakosan. Ha a tényleges bruttó fizetésedet keresnéd, vagyis a nettó fizetésed kb. 5-10-szeresét, akkor lazán kifizetnél havi. 50.000 forint tandíjat is, vagy többet. Annyit legalább, amennyit az állam ki tud fizetni a te nevedben.

2013. nov. 16. 10:15
 9/18 A kérdező kommentje:

"Ha eltörlöd az állam két legnagyobb bevételi forrását, akkor mégis miből fogsz fenntartani jóléti intézményeket? Miből fogsz utat építeni? Kórházak? Rendőrség? Oktatás? Tűzoltók? Persze írhatod azt, hogy "persze, mert ezeknek aztán van színvonala", de nézz utána olyan helyeknek, ahol gyakorlatilag nincs/nem működik rendőrség (például mert bűnözők kezében van). Pl Mexikó. Jó lehet ott élni szerinted? Vagy hogy egy sima influnzáért is otthagyod a fizetésed felét az orvosnál, egy törésért meg féléves fizetésedet? Azt ne várd, hogy annyival többet fogsz keresni, hogy majd jobban élsz belőle. "


Tehát szerinted az adózás folyamata során mágikus módon hatalmas pénzek keletkeznek, anélkül, hogy a fizetőeszköz inflálódna, így az állam lazán kifizeti azt, amit az adófizetők nem tudnának? Te írtad, hogy ezek az állam legfőbb bevételi forrásai. Vagyis, az állam fizetőképessége sem nagyobb. Ott, ahol a fizetésed felét otthagyod a kezelésért, ott azért akkora probléma ez, mert ennek ellenére az adóterhek is majdnem olyan magasak, mint itt.


"Mondjuk szerintem átlag összeesküvés-kereső idióta vagy, de mindenkinek joga van annyira hülyének lenni, amennyire csak szeretne. Ez is az egyik eleme a demokráciának. Plusz: ha nem lennének ezek az adók, akkor szerinted nem lenne eszköze az államnak a megfigyelésre? Ha így gondolod, akkor még továbbképzésre szorulsz összeesküvés-elméletből."

Összeesküvés kereső idióta? Dolgoztam nagy mennyiségű adattal, amely emberek megfigyelése során keletkezett, pedig csak olyan módon figyeltük meg az embereket, hogy az legális legyen, és a költségei is alacsonyak maradjanak. Tehát nagyon-nagyon korlátozott módon. Mégis elképesztően pontos következtetéseket lehetett levonni, és nagyon komoly összefüggésekre lehet rávilágítani. Szóval hidd el, tisztában vagyok vele, hogy milyen potenciál van az adózás során keletkező adatok feldolgozásában. Egyáltalán nem összeesküvés elmélet az, hogy ezeket az adatokat ilyen módon fel is dolgozza az állam, ez egy teljesen jogszerű és bevallott tevékenység. Az adatok egyértelműbb részét nyilvánosságra is hozzák. Valóban nem ez az egyetlen eszköz a megfigyelésre, de a gazdasági tevékenység megfigyelésére ezek a leghatékonyabbak. Természetesen sok más megfigyelési eszköz is létezik, de azokból a gazdasági tevékenység adataira nézve kevésbé pontos következtetéseket lehet levonni.

2013. nov. 16. 10:23
 10/18 anonim ***** válasza:

"Ha a tényleges bruttó fizetésedet keresnéd, vagyis a nettó fizetésed kb. 5-10-szeresét"


Na ez az amit csak álmodsz a képletben. Hogy majd a cég az adókat neked fogja odaadni. Legyen iszonyat jófej a céged, és az általad számolt 60e helyett adjon 200e-t. Ebből is vígan ki fogod fizetni azt az 50e-t az orvosra, 50-et a sulira a gyereknek, 50e-t a családod védelmedre, 20e-t arra, hogy legyen út. És mi van, ha elveszíted az állásodat? Éhenhalsz? Mert az állam nem személy, nem kell etetni, nem kell segíteni, ha nincs állása. Vagy mi van, ha 2 hónapra lebetegszel? 0 bevétel, mert nem dolgoztál, az államnak nincs miből eltartania.

2013. nov. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!