Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmusban voltak...

A szocializmusban voltak emberek, akik megfigyeltek másokat. Hogy hívták őket? És hogy lehetett már őket felnyomni?

Figyelt kérdés

Mikor Ők nyomtak fel másokat?

Mesélték az öregek, hogy voltak emberek, akik megfigyelték az embereket, és ha valami gyanúsat észleltek ment a telefon, és másnap vittek be.

1. Hogy hívták ezeket az embereket? Mi a munkakör neve?

Mondtam az öregeknek, hogy hú, akkor nekik volt a legjobb, Ők biztonságban voltak. Mire mondták, hogy "ja, azokat is felnyomhatta bárki!"

2. Hogy nyomhatták már fel őket? Mikor Ők figyeltek meg másokat? Lehetetlen! Ha Te dolgozol ebben a szakmában, téged hogy vihettek volna már el? Téged ismertek, tudták, hogy te vagy az, akitől Ők kapják az infókat, nem pedig te csinálsz rendszerelleneset!



2013. dec. 19. 22:45
 1/6 anonim ***** válasza:
21%
Ilyen nem volt! Nem kell sározni a kommunizmust. Elég komoly dolgot kellett csinálnod, hogy eljöjjenek érted...pl. fegyvert, lőszert kellett rejtegetned. Akkoriban volt is közbiztonság, viszonylagos jólét és sokkal több demokrácia, mint ma. Persze voltak olyanok, akik azt szerették volna, ha olyan kapitalizmus lenne, amelyben milliók élnek létminimum alatt. Ezeknek a tetveknek szerencsére ráléptek a tökére. Sajnos nem eléggé, mert végülis kapitalizmus lett sajnos és 50.000 gyermek éhezik hazánkban.
2013. dec. 19. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Besúgóknak hívták őket, és ez nem egy szakma volt. Nem úgy kell elképzelni, hogy reggel bement a besúgó a hivatalba, besúgott nyolc embert, aztán hazament és hó végén utalták érte a fizetést. Egyszerűen éldegélnek a civilek, Mari néni lát valami gyanúsat (vagy csak nem tetszett a képe az illetőnek), értesíti a rendőrséget. Ettől még Mari nénit is gyanúsnak ítélhette bárki, és ráhívhatta a rendőröket.
2013. dec. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"A szocializmusban voltak emberek, akik megfigyeltek másokat. Hogy hívták őket?"

Voltak ügynökök is. Egy részük önként jelentkezett a feladatra, másokat megfélemlítettek vagy lefizettek.

Az ügynökrendszer kiépítésével a III/III csoportfőnökség foglalkozott.


"És hogy lehetett már őket felnyomni?"

Lásd voltak akiket megfélemlítettek. Na most ha nem megfelelően végezték a munkájukat voltak, akik őket figyelték...


"Elég komoly dolgot kellett csinálnod, hogy eljöjjenek érted...pl. fegyvert, lőszert kellett rejtegetned. "

Vagy csak Szabad Európa Rádiót kellett hallgatnod. Vagy rendszerellenes szlogeneket skandálnod. Vagy még régebben kuláknak, papnak, illetve egyéb rendszerellenes egyénnek lenned.


"Akkoriban volt is közbiztonság, viszonylagos jólét és sokkal több demokrácia, mint ma."

Oké viszonylagos közbiztonság volt - de milyen áron?

Demokrácia? Cenznéről és az úráról nem hallottál? Aczél elvtárs neve felmereng? Kék és piros útlevelek? Szamizdat?


"Persze voltak olyanok, akik azt szerették volna, ha olyan kapitalizmus lenne, amelyben milliók élnek létminimum alatt."

Vagy ne legyen padlássöprés. Meg ne kapjál csengőfrászt. Meg ne Recsken vagy egy hortobányi tanyán "kalandparkozzál". Meg hogy ne vendégeskedjen itt pár szovjet "elv"társ védelmünk érdekében.

Oké, a kádári korszakban enyhült a szigor - de ha akkor olyan "jól" ment az országnak, minek is kellett a hitel - amit a mai napig nyögünk? Miért is voltunk COCOM-listások? Miért kellett évekig/évtizedekig telefonvonalra, illetve autóra várni (már akinek persze)?

2013. dec. 20. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
74%

3-as.

Összekevered a Rákosi és a Kádár-rendszert.

Rákosi idejében jött a fekete autó, és vitték Recskre az embereket. Kádár idejében már nem. A padlásokat is a "mártír" Nagy Imre söpörtette le, mint Rákosi Begyűjtési minisztere.

56 után a 60-as évek elejéig börtönözték be azokat, akik tevékenyen részt vettek a forradalomban. De a történelem során ez minden bukott forradalom után így volt.

Haynau neve mond neked valamit?

A 60 as évek elejétől a 80-as évek közepéig csak azt vitték el, aki nyíltan rendszer ellenes volt. Igaz, hogy nem volt szabad hallgatni Amerikát vagy a Szabad Európát, de ezért senkit nem vittek el. Inkább kellően zavarták az adást, hogy alig lehetett megérteni.

Valóban volt cenzúra (ahogy ma is van). Ahogy Bródy János mondta: Mindent lehetett, amit szabad volt.

Igaz, hogy nem volt mindenkinek telefonja, külföldre sem mehetett akkor az ember, amikor akart. De mindenki megtudott tisztességesen élni. Még a cigányok is dolgoztak.

A szamizdatok pedig csak a 80-as évek közepétől kezdtek terjedni. A készítőit valóban zaklatták.

A besúgó rendszer is csak a magas pozícióban levőket érintette. A kisembereket nem.

Az sem igaz, hogy az akkori hiteleket nyögjük még ma is.

Már régen kifizettük azokat. De amit most vesz fel a Fidesz, azt még 10-15 év múlva is nyögni fogja az ország.

A különbség csak az, hogy az akkori hitelekből tartották alacsonyan az energia és élelmiszer árakat. Ma viszont a hitelekből stadionokat építenek.

2013. dec. 20. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Összekevered a Rákosi és a Kádár-rendszert. "

A két rendszert nem lehet egymástól élesen elválasztani. Ugyanazok az elvek csak finomabb tálalásban.


"Valóban volt cenzúra (ahogy ma is van)."

Ma? Cenzúra? Na ne nevettess már!

Szabadon alázhatod Orbánt, Gyurcsányt, Bajnait, vagy akit akarsz - sajtószabadság van. Maximum beperel rágalmazásért, de az már egyéni dolog.


"A besúgó rendszer is csak a magas pozícióban levőket érintette. A kisembereket nem. "

Érintette a kisembereket - a hatalomnak szüksége volt a "nép" közhangulatának figyelésére.


"A különbség csak az, hogy az akkori hitelekből tartották alacsonyan az energia és élelmiszer árakat."

Nem egészen:

"Az 1970-es évek első felében (nagyjából tehát 1975-ig) összesen 3,8 milliárd dollár hitelt folyósítottak számunkra a nyugati kormányok, vagyis ezek kormányhitelek voltak, és nem közvetlen bankhitelek, mégpedig célhitelek, vagyis konkrét beruházásokra adták. Eszük ágában sem lett volna fogyasztásra hitelt folyósítani saját polgáraik adófizetői pénzéből.

A fölvett 3,8 milliárd dollár nagy része rossz beruházásra, az elavult gazdaságszerkezet megőrzésére lett fordítva: a kohászat, a textilipar rekonstrukciója, az olajválság után a szénbányászat újraindítására, bővítésére."

Forrás Gazdag László: Tévhitek a magyar államadósságról ( [link] )


"De mindenki megtudott tisztességesen élni."

"Ha ez így van, akkor mi volt a Kádár-rendszer relatíve magas jólétének (gulyáskommunizmus, fridzsiderszocializmus, a láger legvidámabb barakkja) valós anyagi alapja? A válasz egyértelmű: az 1968-as reform után általánossá váló önkizsákmányoló életmód.

...

Ezért az önkizsákmányoló életmódért fizet ma az 50-es, 60-asok nemzedéke a katasztrofális halálozási és egészségügyi mutatókkal. Ez a nemzedék évtizedeken át nem ismerte a nyaralás, szabadság, szabad szombat és vasárnap fogalmát, mert dolgozott a szabadidejében is."

Forrás Gazdag László: Tévhitek a magyar államadósságról ( [link] )

2013. dec. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit off : ritka az ilyen valoban ertelmes vita itt - mindket fel megerdemli a dicseretet - szivesen olvasnek meg sok ilyen irast !
2013. dec. 20. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!