Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Amikor a Kádár-rendszert nem...

Amikor a Kádár-rendszert nem bíró magyarok disszidáltak, miért mentek ilyen távoli helyekre, hogy USA stb? Miért nem egyszerűen Jugoszláviába?

Figyelt kérdés

Nem tudom milyen volt a 80-as évekbeli Jugó, de a mai Szerbia kb. egy szinten van Magyarországgal, a 80-as években azt mondják még jobb is volt, ez hihető is, mert amíg mi a 90-es években fejlődtünk, ott háború volt, de a lényeg az, hogy majdnem ugyanaz a környezet+nincs nélkülözés, áruhiány, mint nálunk volt, az ország pénze, a dínár valuta volt, bármikor utazhattál nyugatra és nem igazán volt nagy környezetváltás, kultúrsokk Magyarországhoz képest.


Nem tudom a korabeli disszidálók fejében mi járt, mit akarnak elérni a szökéssel, de gondolom nem szerették azt, hogy el vannak zárva a nyugati világtól, hogy időnként áruhiányok vannak, és hogy nincs szólásszabadság. Jugoszláviában viszont minden nyugati dolog meg volt, legalábbis amennyire én olvastam, és nem kellett annyira idegen környezetet megszokni, mint az USÁ-ban pl.


Jó, piszkálhatták volna a kiköltőzőt a szerbek, dehát az NSZK-ba szökőre is mondhatták volna, hogy "Sájsze Auszlander" meg ilyenek.


Szóval a magyar disszidálók miért nem azt csinálták, hogy valahogy kijutnak Szabadkára, és ott előadják a rendőrségen, hogy most jöttünk a szovjet blokkból, alig sikerült átjutni a vasfüggönyön, elegünk van az elnyomásból, a hiányból, szeretnénk mától a Vajdaságban élni?



2014. ápr. 28. 22:10
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Először is Szerbia messze nincs egy szinten Magyarországgal.Jugoszlávia pedig való igaz, hogy szabadabb volt, mint Magyarország (vagy a többi kommunista állam Kelet-Európában), de mégiscsak egy diktatúra volt.

Jugoszlávia pedig nem lett volna képes, de nem is akart volna ilyen népszerű kivándorló-célpont lenni.Plána nem, ha magyarokról van szó.

Az Egyesült Államok ehhez képest sokkal nagyobb szabadságot nyújtott, jobb életszínvonlat, stb.Az egyetlen dolog, ami szerintem helyes a kérdésedben, az az idegen környezet megszokása.

2014. ápr. 28. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A disszidensek először Ausztrián keresztül mentek sz NSZK-ba. A jugoszláv határt is megnyitotta Titó, nem volt magar részről sem komoly határellenőrzés, nem volt nehéz átjutni. De befogadni nem akarták a menekülteket, ezért Franciaországba vitték tovább őket, az ottni táborokba.


A menekültek először táborokban éltek. Akkor és oda mentek, ahová a különböző segélyszervezetek, egyházak otthont ajánlottak nekik. Ha valakinek volt valahol rokona, akkor az odament.

Az első menekülteket hamar befogadta valamelyik ország, a későbbieknek már ez nehezebb volt. A sógoromnak egy évet kellett várni a táborban, mire kijutott Kanadába.

A férjem barátja Jugón keresztül ment ki, Franciaországban született meg a kislányuk, és másfél évig éltek az ottani táborba, mire egy misszió révén kijutottak Kanadába.

Legtöbbjüket valóban Amerika fogadta be, de sokan Kanadában, Ausztráliában vagy más országban telepedtek le.

2014. ápr. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
65%
Mert tudták hogy ahol nem kell dolgozni-ahol munka nélkül lehet jól élni az igen messze van!
2014. ápr. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
mert minel messzebb akartunk menni Magyarorszgtol. jo dontes volt, a leheto legjobb.
2015. aug. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!