Mit szóltok a Magyarországi deflációhoz?
1-es
Értelmezési problémáid vannak?
Attól függ. Ha pl. az árak ÉS fizetések 4/8-ról lecsökken 2/4-re, a 2/4 lecsökken 1/2-re, akkor semmi lényegi változás nincsen, mert az arány ugyanaz. Ha az egyik változik, akkor már van változás.
Sokan azért nevezik a deflációt katasztrofálisnak, mert ha az árak minél inkább csökkennek, akkor a "racionális fogyasztó" minél később akarja megvenni a terméket, mert még olcsóbb lesz. De ez csak egy triviális szempont, szakembereink mindjárt alul részletesebben megmagyarázzák ezt latin terminusokkal.
"részletesebben megmagyarázzák ezt latin terminusokkal."
Azzal leginkább a jogászkóklerok meg az orvosok (minden tiszteletem az övék) dobálóznak. Közgazdaságtanban lényegesen kevesebb latin kifejezés van.
Kérdező, a defláció a szó legszorosabb, leglényegibb értelmében gyakorlatilag egy értéknövekedés, valamilyen fizetőeszközhöz rendelve. Tehát a pénz vásárlóerejének a növekedése. Mint ilyen, semmiképp sem lehet határozottan rossz dolognak tartani, habár a klasszikus közgazdaságtan szerint a defláció rossz, mert kivárásra ösztönöz, a vásárló elhalasztja vásárlási szándékát egyfajta haszonmaximalizációs céllal, egész addig, amíg megint be nem következik az infláció. De mondom, ez csak a klasszikus közgazd.tan szerint van így, a gyakorlatban a deflációt a modern bankrendszer kezelni tudja, így negatív következményekkel itthon sem fog ez a jelenség járni.
Üdv, egy közgazdász.
""Mint ilyen, semmiképp sem lehet határozottan rossz dolognak tartani,""
Hol írtam, hogy rossz dolognak tartom?
Örülök neki, hogy a magyar gazdaság az elmúlt évek indokolatlanul sokat kritizált (lásd baloldal) gazdaságpolitikájának köszönhetően idáig jutott.
"Örülök neki, hogy a magyar gazdaság az elmúlt évek indokolatlanul sokat kritizált (lásd baloldal) gazdaságpolitikájának köszönhetően idáig jutott."
A mostani defláció az leginkább a fidesz unortodox gazd. politikájának műve. Egyszóval az utóbbi 4 évnek. Ha a 2002-2008-as baloldalt, illetve annak közgazdálkodását vesszük, soha nem jutunk el deflációs szakaszba. Azt mindenki döntse el maga, hogy ez jó, vagy rossz :) Nehéz kérdés, mert erre a kérdésre egyelőre a közgazdászok sem tudnának érdemben felelni. Attól függ leginkább, hogyan használja ki a helyzetet az állam, hogyan használják ki a bankok.
5-ös voltam.
"A defláció nem azt jelenti hogy minden olcsóbb lett. Az élelmiszerek, ruhák így is drágultak, az energiaárak (alias rezsicsökkentés) miatt lett defláció, gyakorlatilag mesterségesen."
Ezzel ellenkező értelmű dolgot senki nem is állított a kérdés alatt, de köszönjük, Emese.
"Sokan azért nevezik a deflációt katasztrofálisnak, mert ha az árak minél inkább csökkennek, akkor a "racionális fogyasztó" minél később akarja megvenni a terméket, mert még olcsóbb lesz."
Ez defláció nélkül is így van, sokan veszek előző generációs termékeket mert tökéletesen működnek és olcsóbbak mint az újak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!