Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1998-2002 között miket csinált...

1998-2002 között miket csinált Orbán, hogy már akkor is diktátornak, királynak hívták? Akkor még kicsi voltam és nem emlékszem.

Figyelt kérdés

2014. júl. 28. 11:58
1 2
 11/14 Pro Patria ***** válasza:
100%

Kedves 12:19-es!


"Sok embernek felfordult a gyomra a nepnemzeti vallasos vonaltol, amit akkoriban vitt. Plane hogy sokan emlekeztunk meg a liberalis Orbanra is."

- Az ok abban keresendő, hogy azóta a liberalizmus fogalmi tartalma változott radikálisan mai használatában.


Ami '89-ben a liberalizmust jelentette, nem volt más, mint amit Kossuth, Deák, Széchenyi is képviselt.

Ezek viszont nemzeti, és mai fogalmaink szerint már "konzervatív" értékek voltak.

'89-ben liberális volt mindenki, aki többpártrendszert, demokráciát, a szovjet csapatok kivonulását, jogegyenlőséget és alkotmányos alapokat akart.


A liberalizmus nem az etnikai, szexuális és vallási kisebbségek pozitív diszkriminációját jelentette a többségi társadalommal szemben akkor még.

Így aki akkor liberálisnak volt minősítve - mindenki, aki az MSZMP egypárturalmának eltörlését, és Magyarország demokratizálódását, függetlenségét követelte -, az képviselhetett - és képviselt is - nem az fentebbi sorban megfogalmazott értékeket.


A fidesz nagygyűlésein már a rendszerváltáskor is a Székely Himnuszt énekelték, hogy egy példát mondjak. Az akkori "a kommunistákat földbe kell döngölni", és a "követeljük a szovjet csapatok kivonulását" beszédrészlet nem volt más, mint amikor ma hangzanak el a kül- és belpolitikai érdekek védelmében "háborús retorikát" idéző mondatok.


A pálfordulás sokkal inkább az SZDSZ-ben ment végbe. Abban, amely korábban a legvérmesebb antikommunista párt volt, majd az MSZMP továbbélésének és hatalomban maradásának kiszolgálója lett '94-től egészen a koalíció felbomlásáig.

2014. júl. 28. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
89%

"89-ben liberális volt mindenki, aki többpártrendszert, demokráciát, a szovjet csapatok kivonulását, jogegyenlőséget és alkotmányos alapokat akart. "


nem eppen. nem volt liberalis az MDF, a KDNP, es az FKGP sem. Liberalis oldalon csak az SZDSZ es a Fidesz voltak.


"A liberalizmus nem az etnikai, szexuális és vallási kisebbségek pozitív diszkriminációját jelentette a többségi társadalommal szemben akkor még. "


ma sem ezt jelenti.


"A fidesz nagygyűlésein már a rendszerváltáskor is a Székely Himnuszt énekelték,"


En speciel ilyenre nem emlekszem, sot. A "terdre, csuhasok, imara" beszolasra viszont igen.


Orban 94ig egy erosen egyhazellenes, liberalis vonulatot vitt. Aztan utana rajott, hogy talan jobb neki a konzervativ oldal. De onnan is eljott, a mai politikajanak semmi koze nincs a konzervativ, piacparti eszmekhez.

2014. júl. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
90%

Fidesz 1989-1993 Ballib.

1993-1998 centrál-liberálkonzervatív

1998-2002 klasszik, polgári keresztényjobboldal

2002-2006 elkezdődött a bukás után Orbán idegösszeomlása

2006-os vereség óta: ideológia, és irányzat mentes posztkommunista, demokrácia ellenes totális párt

2014. júl. 28. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Pro Patria ***** válasza:

Kedves 18:48-as válaszoló!


Akkor fejtsd ki nekem is, egyszerű földi halandónak, mi volt az, ami miatt a '89-es Orbán liberális mintakép volt, a '98-as pedig már nem.


Szemléletes az akkori markánsan, és árnyalatnyit sem a múlt rendszerhez áthajlóan megfogalmazott véleményre, hogy az akkor egyébként mindenki által pozitívan értékelt Nagy Imre temetésén (aki köré a továbbra sem jobboldali, de nem is kommunista, hanem inkább az "emberarcú szocializmus" megvalósulásának támogatói is fel tudtak sorakozni) Orbán úgy kezdte a beszédét, hogy megindokolta, miért hajtanak mégis fejet előtte, noha _kommunista_ volt, egy olyan ideológia képviselője, amit ők maguk mélyről jövően megvetnek.


Azért, mert követelte a szovjet csapatkivonásokat, és a halált vállalva, szembefordult korábbi elvtársaival.

Nem, hangsúlyosan nem azért, mert egy lehetséges alternatívát kínál a kommunizmus jóságában töretlenül hívők számára, akik szerint az eszme jó, csak Rákosiék rossz felé vitték el.

Hiszen ekkor a reformkommunizmusra építkezett az MSZMP is, és erre használták fel Nagy Imre felélesztett emlékét.


(Milyen érdekes, hogy ma is vannak az egykori MSZMP-sekből álló, vagy a ma az MSZP-t aktívan támogató értelmiségi és politikai körök képviselőiben, akik követendő példaképként Nagy Imrét állítják maguk elé. Hogy csak egy példát mondjak, a szárszói találkozón is az ő arcképe függött Farkasházy háta mögött.)


A Székely Himnuszról:

[link]

Egy 1990-ben lezajlott fideszes rendezvényen került rá sor.


A "csuhások, térdre, imára" pedig egy olyan anekdota, ami százszor idézett, de egyszer sem bemutatott tételmondat.

2014. júl. 29. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!