Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy hozzáértő válaszát várnám:...

Egy hozzáértő válaszát várnám: Tényleg a nagy összefogás volt az, amitől mostanában ilyen kicsi az infláció? (a legújabban mindenhonnan hallható kormányzati szlogenre gondolok). Vagy ha nem, akkor mitől?

Figyelt kérdés
2015. jan. 15. 13:49
 1/10 anonim ***** válasza:
53%
Igen, igen. A kóórmány összefogdosta a zemberek pénzét. Ha azt veszem, hogy a statisztikusok hazudnak, akkor is az az egy millió elpártoló nem erősíteni látszik az összefogást.
2015. jan. 15. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Az infláció alacsonyan maradásának több oka van. A legnyilvánvalóbb a rezsicsökkentés, másik az alacsony bérek például a közfogalalkoztatásban, ami nem kergeti felfelé az inflációt. Tavaly a mezőgazdaság is tűrhető évet zárt, tehát az élelmiszerek ára sem emelkedett a magasba. Ha ez önmagában nem lenne elég, alacsony a jegybanki alapkamat, és váratlanul jött még az olajár brutális esése, ami miatt már mintegy harmadával kerül kevesebbe egy liter gázolaj/benzin mint egy évvel ezelőtt. A környező országokban is defláció van, ami az alapból alacsony magyar értéket még lejjebb húzta.

Nagyjából ezek okozzák a mostani deflációt.

Azonban hozzá kell tenni, hogy ez nem feltétlen pozitív folyamat, sőt defláció a gazdasági válságok egyik kiváltója szokott lenni.

2015. jan. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Szerintem a fogyasztás jelentős visszaesése okozta a deflációt és nem az összefogás. A jelenlegi szinten az emberek nem tudnak többet költeni, mert nincs miből.


Japánban is hasonló a helyzet, csak ott már jóval régebb óta küszködnek vele. Pedig nekik még egy Orbánjuk sincs.

2015. jan. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 tomala ***** válasza:
100%

Szögezzük le, hogy egyrészt az EU-ban jelenleg mindenhol csökken az infláció, tehát ez nem magyar eredmény, másrészt a túl alacsony infláció nem jó.

A britek például most próbálják feltornászni, mert náluk 0,5%-os infláció van, és ha nem tesznek valamit, akkor deflációba csaphat át. Tehát nem lenne okos dolog azért összefogni, hogy mondjuk 2% alá menjen.


Az infláció csökkenésének számos oka van - ahogy az előzők is leírták. Amit még nem említettek, az az olajár drasztikus zuhanása. Az üzemanyagokon keresztül a kőolaj ára szinte minden termék árában megmutatkozik.

A másik összefüggés a munkanélküliséggel van. Régi makrogazdasági törvény, hogy az infláció és a munkanélküliség fordított arányban áll. Ha a munkanélküliség nő, az az infláció csökkenését okozza. Ha az infláció csökken, a munkanélküliség nő. És persze fordítva is igaz. Legfőképp emiatt nem jó az alacsony infláció.


Az egészséges infláció 2-3%, az egészséges munkanélküliség 5-10%.

2015. jan. 15. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

# 3/3 Időpont ma 14:03


Japánoknak lenne miből, csak fene egy takarékos nemzet :-) (Ezt persze gondolom te is tudod).


Kérdező:

Konkrétabb választ adok: A népi összefogás, és a kormány játszott a lehető legkisebb szerepet a kicsi inflációban. Ami mellesleg hazugság, mert én idén is drágábban veszem az alapvető élelmiszereket mint tavaly ilyenkor. Nem kell hatalmas összegre gondolni, kb. ugyanekkora volt az ugrás az "új átkos" 2006-2010-ben is. De a magasabb SZJA miatt kevesebb pénzből...


A mitőlt a 2, 4 válaszolók már összefoglalták, ugyanazt tudnám én is mondani.

2015. jan. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A defláció általában a gazdaság lassulásának vagy stagnálásának az eredménye.
2015. jan. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Legyünk pontosak:

A belső infláció alacsony, a külső jóval magasabb.

A külső és belső infláció különbsége (leegyszerűsítve) a mi (átlag) fizetésünk csökkenése

2015. jan. 15. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Miért lenne jobb?

400.- felett a CHF!!!

2015. jan. 15. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Alacsonyabb az infláció mert valaminek az ára csökkent amit a ksh ennek a mutatónak a számolásához használt fel(hogy ezek a dolgok mik azt már előttem leírták) a munkanélküliség, bérek... inflációra való hatásáról jelenleg vitáznak(Az ez alapjául szolgáló elméleti modellek zárt gazdaságot(okat) vesznek alapul. Jó pár valós életben könnyen előforduló tényezőt (pl:politikai okok miatti árfolyamromlás) figyelmen kívül hagynak.
2015. jan. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. A kérdést különben azért tettem fel, mert már elbizonytalanodtam: ezt a bizonyos reklámot olyan diadalittas hangon harsogják mostanában mindenhonnan, hogy már majdnem elhittem...
2015. jan. 15. 15:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!