Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon mi ez a nagy...

Magyarországon mi ez a nagy bohóckodás a koronával meg a parlamenti díszőrséggel? Ezt angliában megértem, mivel ott királyság van, de itt mi ez a nagy királyság majmolás?

Figyelt kérdés
Úgy látszik, mintha kicsit identitászavarban lenne az ország. Olvastam, olyan elmebajos ötletről, hogy magyarországon vissza akarják hozni a királyságot mint hivatalos államformát. Szerintem ez még viccnek is nagyon rossz. Nem is értem, milyen elmebetegnek fordult ez meg az fejében. Ha ez bekövetkezne akkor a miniszterelnök helyét a krály váltaná fel? Akkor Orbán király még palástot és koronát is kapna..?

2015. jan. 16. 03:50
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
50%

# 8/8 Időpont ma 09:33


Nem hiszem, hogy az osztrákokat, franciákat, németeket, olaszokat meg tudnád győzni erről, pedig náluk is vannak történelmi előzmények. Ahol működik, ott szeretik, de ahol már nincs, nemigen vágyódnak utána.

2015. jan. 16. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Nem Orbán lenne akkor a király.

Hanem én.

2015. jan. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Hol olvastál te ilyet?
2015. jan. 16. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

10-es: Lehet, hogy én tévedek, de akkor velem együtt a tizenkettedik osztályos társadalomismeret tankönyvem és a volt tanárom is. Márpedig az alkotmányos monarchiákban igenis az uralkodó tölti be az államfői tisztséget. Vagyis, hogy pontosabb legyek ez a parlamentáris monarchia. Jelenleg ilyen van az Dániában, Norvégiában, az Egyesült Királyságban és mondjuk Kanadában is, ahol az államfő a mindenkori brit uralkodó.


12-es: Ki mondta, hogy a németekre ráerőltetném? Ez saját vélemény és ez is olyan mint a segglyuk (gondolom ismeritek a mondást), amíg csak egy egyszerű egyetemista vagyok.

2015. jan. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 lindmayer ***** válasza:

a Szent Korona fontos történelmi ereklyénk, hisz 900 évn keresztül evvel koronázták meg a magyar királyt- csak és kizárólag, ami annyit tesz, hogy addig nem lehetett valakiből törvényes magyar uralkodó, amíg evvel meg nem koronázták


tévedésben élsz, ugyanis a magyar államfő jelenleg nem a miniszterelnök tölti be, hanem a köztársasági elnök

ha vissza akarnánk állítani a királyságot, akkor nem nemesi származású embert kell találni(kb minen tizedik magyar az), hanem Árpád vezér leszármazottját

2015. jan. 16. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
II. Józsefet meg egyáltalán nem zavarta az uralkodásban, hogy a magyarok őt nem tartják legitim királyuknak.
2015. jan. 16. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 lindmayer ***** válasza:
nem hiába hívták kalaposnak...
2015. jan. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Egy alkotmányos királyságban a királyi udvarnak csak dísz szerepe van és a tényleges hatalmat ugyan úgy a Parlament képviseli, mint egy köztársaságban."


A parlamentáris alkotmányos királyságokban (Norvégia, Svédország, Dánia, Hollandia) és a parlamentáris köztársaságokban. Egyébként szerinted az Áder Janinak több befolyása és tekintélye van, mint egy pártfüggetlen királynak.


A prezidenciális köztársaságokban és a sima alkotmányos monarchiában (pl. Spanyolország, Liechtenstein, régi magyar királyság) az államfő a végrehajtó hatalom tényleges feje.

2015. jan. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

15: Kanadában-Ausztráliában-Új-Zélandban a tényleges államfői pozíció a még a gyarmati időszakból fennmaradt főkormányzó (gouvernour-general) személyében van. Ott még akkora szerepe sincsen, mint Nagy-Britanniában.


Egyébként II. Erzsébet formálisan mind három hatalmi ág feje, tagja a Parlamentnek, és a törvényjavaslat az ő aláírásával (Royal Assent) emelkedik törvénnyé. Mivel nincs írott alkotmány (nekünk se volt '49-ig), ezért akár vissza is dobhatná, de erre nem került sor több száz éve.

2015. jan. 16. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"Nem hiszem, hogy az osztrákokat, franciákat, németeket, olaszokat meg tudnád győzni erről, pedig náluk is vannak történelmi előzmények."


Osztrákok-franciák-németek rendben vannak, ott ugyanis örökre meg van tiltva az államformaváltás alkotmányosan.


Az olaszoknál nem volt ilyen egyértelmű:

[link]


Nálunk pedig egy olyan parlament döntött 1946-ban, aminek erre nem volt felhatalmazása.


Egyébként - érdemes a vitát megnézni akkoriban - a legtöbbjük közömbös volt ezzel szemben, csak a szociáldemokraták és a kommunisták voltak, akik azonnal váltani akartak.


Ettől függetlenül az 1937. évi XIX. törvénycikkben Horthy bebetonozta a kormányzóságot, azaz utána újabb kormányzó következett volna.

2015. jan. 16. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!