Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondatták ezt Istvánnal...

Miért mondatták ezt Istvánnal az, István a király rockoperában?

Figyelt kérdés

"István, a király / Felkelt a napunk


TÖMEG: Isten áldásával István a király!

ISTVÁN: Király vagyok, Uram, a Te akaratodból.

Minden magyarok királya.

És én azt akarom, hogy ennek a népnek

országa legyen.

Veled Uram, de Nélküled.

TÖMEG: Felkelt a napunk, István a mi urunk,

Árad a kegyelem fénye ránk.

Hálás a szívünk, zengjen az örömünk,

Szép Magyarország édes hazánk."


Erről a sorról van szó: "Veled Uram, de Nélküled." Mit jelent ez? Miért "de Nélküled"? Miért kellet a "de Nélküled" szó



2015. jan. 18. 11:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

Ez ellentmondás. Veled, de nélküled.

.....

Jelentheti azt is, hogy a Biblia tanítását, a papok tanítását követve vezeti az országot, de attól a papok, isten nem pofázhat bele az ország irányításában.

2015. jan. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
71%
Mert István megtagadta istenét, ősi vallását és helyette a magyartól idegen istent hozott az országba.
2015. jan. 18. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
István valójában Kádár Jánost szimbolizálta, a Koppány elleni háború meg '56-ot. A "Veled Uram, de Nélküled", azt jelenti, hogy, bár behívta az oroszokat, akik itt is maradtak velünk még 25 évig, azért szeretne a maga módján kormányozni, hogy abba Hruscsov és Brezsnyev nem szólnak bele. A valóságban persze láttuk, hogy ebből mennyi sikerült, ld. az 1968-as prágai bevonulást...
2015. jan. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
95%

#2:

Nem hiszem, hogy ezért mondta. "Veled uram" -- alatt biztos nem a pogány istent érti.

2015. jan. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
24%
Szerintem is hasonló gondolat lehet, mint amit az első mondott, hogy keresztényi erkölcsök, tanítás szerint akar uralkodni, de nem az egyház felügyelete alatt.
2015. jan. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
#3: Igen, ez is valószínű. A rockopera valóban Kádár idejében íródott, és tényleg jelentheti ezt. Azt se felejtsük el, hogy István egy nagyon negatív személynek van ábrázolva az operában, Koppány pedig nagyon pozitívan. A táltos pedig azt jövendöli Koppánynak, hogy ha ő győz valamikor létrejön a Duna-menti köztársaság (ahol ugye nem lesz király). Az akkori kommunizmus igyekezett befeketíteni a magyar királyokat, és zsarnoknak beállítani őket (habár lehet, hogy tényleg azok voltak), és bizonyítani, hogy a köztársaság a legjobb államforma.
2015. jan. 18. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
95%

"Azt se felejtsük el, hogy István egy nagyon negatív személynek van ábrázolva az operában, Koppány pedig nagyon pozitívan."


Ez nem tűnik igaznak, mindkettőnek kiemelik pozitív tulajdonságait.


Mindkét fél visszautasítja az ellenfél aljas módon való elintézését, erről szól a "nem kell méreg, nem kell tőr, nem kell aljas cselszövés, de erről szól a "veled uram, de nélküled" rész is - István pontosan tudja, hogy mit akar, és hogy ahhoz a katolikus egyház segítsége kell.

Mint ahogy Koppány is, aki beállt a másik keresztény (görög-katolikus) egyház mögé ("pogánynak tartanak pedig Bizánc jelét magamra vettem").

2015. jan. 18. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

"Ez nem tűnik igaznak, mindkettőnek kiemelik pozitív tulajdonságait."

--> Hát, ha pozitív tulajdonság többek között az, hogy az édesanyja kedvéért fejezi le Koppányt, mielőtt azt énekelte Koppány lányának, hogy a kérése meghallgattatott, hogy csak azért megy Koppány ellen, mert Koppány nem hajlandó benyalni Rómának.

...

Egyébként, ha meggondoljuk, itt István a lehető legjobb döntést hozta meg. Ha Koppány győzött volna, és Magyarországon az ortodox vallás lett volna bevezetve, akkor valószínűleg Magyarország is úgy járt volna, mint Bizánc vagy Bulgária, akiket meghódított az oszmán, de a (római-katolikus) keresztény világ még a kisujját sem mozdította ezeknek a felszabadítására, míg Magyarországot "felszabadították".

2015. jan. 18. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
47%

http://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__zene__89597-mit-je..


Bár én Szörényivel nem feltétlen értek egyet. Szerintem egy nagyon mélyen hívő ember mondhat ilyet. "Vele", Istennel, segítségével, "de nélküle", de nem Isten irányításával. Ugyanis Isten azért adott szabad akaratot (a keresztény vallás szerint), hogy használjuk, de ne kihasználjuk, ne azért legyünk "jók", mert ő azt akarja, vagy ezt érdemli, hanem "jónak" lenni "jó". Mondom ezt úgy, hogy nem tekintem magam vallásosnak, és hogy a történelmi keresztény egyházat(!), az egyik legkártékonyabb dolognak tartom a múltban.


Hitem van, de az más kérdés.

2015. jan. 18. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"István valójában Kádár Jánost szimbolizálta, a Koppány elleni háború meg '56-ot. A "Veled Uram, de Nélküled", azt jelenti, hogy, bár behívta az oroszokat, akik itt is maradtak velünk még 25 évig, azért szeretne a maga módján kormányozni, hogy abba Hruscsov és Brezsnyev nem szólnak bele. A valóságban persze láttuk, hogy ebből mennyi sikerült, ld. az 1968-as prágai bevonulást..."


Miért kellet az akkori jelen eseményeit, a múlt történelmi figuráinak csomagolásába göngyölni ezzel a megrendelt "nemzeti" Rockoperával?

Nem a történelem hű drámai hatás volt a cél? A jelenből akartak katartikus drámai hatást kicsikarni, a Rockoperában a múlt figuráit megelevenítő kosztümös szereplők, ami a történelem hűség rovására ment és történelmi képzavart okozott a Kárpátmedencei történelmi múltról átlagos ismeretekkel rendelkező átlag magyarok fejében. Tapsolunk, úszunk a gyönyörben és elvagyunk ájulva a drámai hatástól."Milyen jól játszott XY. Milyen jól éneket amaz." Közben meg nem értünk szerintem a Rockoperából semmit és mindent félreértelmezünk.


Sajnos nem elhanyagolható képzavart keltettek szerintem a Rockoperával, a jelen embere történelem szemléletében, Szent Istvánról és azokról az időkről amikor a dolgok (koronázás, stb) valóban megtörténtek.


A Saját kettős jelentéstartalmú értelmezésem a "Veled Uram, de Nélküled." sorra:

1. A megkoronázásakor István Apostol király lett(egyházi és világi szinten is uralkodó, afféle papkirály), Istennel, Isten szerint uralkodik és csak Isten áll fölötte mint a teremtés Ura. "Veled uram"-mal hitet tesz az Istenben és a kereszténységben.

2.A "de Nélküled" szó pedig az (Római, Bizánci)egyháznak szól. "Veled Uram" kijelentéssel elismeri a Pápát, elismeri a Szentszéket, elismeri a Szentegyházat, elismeri a Nyugati és a Keleti kereszténységet, is ("de Nélküled") de nem teszi magát függővé egyházi szinten(és világi szinten) sem a Pápától sem a nyugati(Római) sem a keleti(Bizánci) keresztény egyházi irányzat központjától. Istvánunk Keresztény Apostol Király lesz. Magyar király sosem volt a történelemben a pápa és az egyház alattvalója, és a Szertartás rend szerint Szent Koronával koronázott magyar király sosem volt soha a történelemben az egyházból, a pápa által kitagadott. Istvánunk a magyar egyház feje lesz.

2015. jan. 18. 13:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!