Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A mai Forinthoz képest mennyit...

A mai Forinthoz képest mennyit ért a Forint 1995-ben? Mennyi volt a minimálbér? Jobban meg lehetett élni, mint manapság?

Figyelt kérdés

Akkoriban még kicsi voltam és nem láttam át a dolgokat. Annyira emlékszem, hogy csak alig 1-2 ismerősről tudtam, akik külföldre mentek dolgozni, és az itthoniak se panaszkodtak annyit, mint manapság.


A Forint egyébként akkoriban már valuta volt? Szabadon lehetett átváltani Német Márkára, Dollárra stb. vagy korlátozva volt ez?



2015. ápr. 19. 17:26
 1/10 A kérdező kommentje:
Ja és úgy tudom pont abban az évben törölték el a Fillért, meg a 100 Forintos ilyen nagyobb volt, mint a mai 50-es.
2015. ápr. 19. 17:27
 2/10 anonim ***** válasza:

ismerőseim meg vannak róla győződve, hogy akkor sem volt könnyebb, ehhez képest vannak középkorú ismerőseim, akiknek 95-ben 3 gyerekük volt, miközben az egyik szülő otthon volt a gyerekkel, a másik szülő meg lakatosként dolgozott napi 12 órában.

ezt manapság már túlórával sem lehet megoldani, alacsony fizetés mellett már 2 gyerek neveléséhez is mindkét szülőnek túlóráznia kell, ha nem akarja hogy a gyereke valamiben hiányt szenvedjen

szóval nem tudom jobban élünk-e, lehet csak az elvárások voltak alacsonyabbak, de manapság már csúcs fizetés kell, ha egy fizetésből 3 gyereket el akarsz tartani, egy lakatos béréből még túlórával is éhen halás

2015. ápr. 19. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
35%

95ben milyen igények voltak? Mikor volt 95ben normális, hogy a magyar átlagfizetés megfelelőjéért kapjon telefont?

akkoriban a nájkiddal középsuliban egy nagy ember voltál, ma meg kb biztos a gyereked kiközösítése ha nem Zaraban meg Bershkaban járatod suliba...


ráadásul 95ben egész más volt a lakáshitel politika, ha nem örököltél házat, vagy többen voltatok testvérek nagyon ráfaraghattál, mert nem kaptál szarér hugyér hitelt a 20 milliós családi házra


erre még rárakott egy lapáttal a bokros féle inflációs és vámpolitika, ami ugyan az államadósság szempontjából jó volt, a magyar emberek és tőke viszont nagyon rosszul járt vele


esetleg azért lehetett jobb lakatosnak lenni annak idején, mert még ennél is több képzetlen ember volt, de manapság már csak az megy szakmunkásnak akinek nincs más választása

2015. ápr. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Apám, van akinek az régen volt.


Én 20 éves voltam, már volt autóm, igaz egy vacak Wartburg. Technikumba jártam, egy ezrest dobtunk össze haverok benzinre (olyan 12 litert kaptam érte), úgy mentünk kocsikázni. 15 ezer forint körül volt a minimálbér - ez akkor ugyanúgy karcsú volt, mint a mai minimálbér, 60 - 80 ezer nagyon jónak számított. Ugyanúgy mindenki panaszkodott mindenre. Bármire át lehetett váltani a forintot, a spanyol tengerparton voltunk nyaralni '95 nyarán a szüleimmel.


Akkor körülményesebb volt külföldre menni melózni, de azért nem volt lehetetlen. Akkor volt a Bokros csomag, az nagy érvágás volt, mindenki arról beszélt, olyan volt mint ma Orbán vagy Gyurcsány, volt aki istenítette, volt aki átkozta.

2015. ápr. 19. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Jól írják, mások voltak az igények.

Nem volt minden szobába TV, nem volt számítógép, előfizetés netre, 100 ezres mobiltelefon, wellness stb...

Épp ezt beszéltük, hogy annak idején egy Nike cipő, neadjisten volt mellé egy Levis farmer is akkor már te voltál a Jani.

Az se zavart senkit, ha egész héten abban vagánykodtál, ma meg minden nap új ruha.

Másrészt nem is nagyon volt mire költeni, alig volt a boltban valami.

Ma mindenféle szar...

2015. ápr. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

95-96ban volt a mélypont


akkor volt a legalacsonyabb az életszínvonal.


lényegesen alacsonyabb volt mint most, és a gazdaság fejlettsége is messze elmaradt a mostanitól. A szolgáltatások színvonala és a kereskedelem fejlettsége sehol nem volta mostanihoz képes.

2015. ápr. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Vannak akik szerint a 80-as évek végén lévő életszínvonalat csak kb. 2000-re sikerült újra behoznia az országnak. Ez igaz?


Én gyerekként jól éreztem magam, persze nem ismertem más életformát, nem volt viszonyítási alapom. Hallottam a suliban a háborúról meg a középkorról és örültem, hogy nem kell úgy élnem, kb. ennyit foglalkoztam vele.

2015. ápr. 19. 19:19
 8/10 anonim ***** válasza:
látom működik a bokros nyaló ballibsiknél a bérlepontozás
2015. ápr. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A 80-as évek életszínvonalát soha meg sem közelítette a rendszerváltás óta Magyarország. Nagyjából 1998-2000 körül volt egy kis fellendülés, azóta folyamatosan esik az életszínvonal. A középkorban viszont Magyarországon a világon a legmagasabb volt az átlagos életszínvonal (de érdekes, ezt az iskolában nem tanítják.....), megelőzte még Franciaországot és Kínát is, tehát lehet, hogy a középkorral jobban járnál... (Nyilván a középkori életszínvonal a maival nem összevethető, teljesen más viszonyok, igények, lehetőségek, termékek voltak, stb.)
2015. ápr. 20. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Ha a középkorban nálunk volt a legmagasabb az életszínvonal, akkor miért másolt mindent Mátyás Király Itáliáról, hogy fejlessze az országot?


Nyilván nehéz egy ilyen régi és mai szemmel az egész világon alacsony életszínvonalú korról kielemezni, hogy melyik országban volt a legmagasabb az életszínvonal, de szerint Itáliában volt a legjobb élni a középkorban, nem Magyarországon.

2015. ápr. 20. 12:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!