Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem lenne jobb, ha nem órabérb...

Nem lenne jobb, ha nem órabérben fizetnének az embereknek, hanem az teljesítmény alapján? Minden sokkal gyorsabban haladna. Nem éri meg jobban a munkáltatóknak?

Figyelt kérdés

Én magam dolgoztam gyárban diákmunkaként korábban. Ott az ment, hogy meg volt adva, hogy ezt a mennyiségű pékárút be kell ládázni, stbstb... ez most nem lényeg, hogy mit kellet... a lényeg, hogy úgy voltak az emberek, hogy órabérben vagyunk és bőven ráér lassan csinálni az egészet. Mikor megtudták, hogy amúgy nem abban vannak hanem teljesítmény alapján, hirtelen mindenki elkezdett 2X gyorsabban dolgozni, hogy minél előbb mehessenek haza.

De hallottam ugyanilyet építkezéseken is, hogy ott azért haladnak annyira lassan mert úgyis órabérben vannak.


Olyan hogy mikor fürdőszobát csináltattuk, megmondtuk a mesternek, hogy nem órabérben fizetünk... mert akkor eltart vagy 3 hétig is.


2015. máj. 2. 12:50
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

Sokszor jobb lenne adott teljesítményt adott fix összeggel jutalmazni, mint órabért fizetni. Van, amikor meg nem lehet megcsinálni. Sokszor meg lehetne, de egyszerűbb az órabér.


Ha pl. nekem cégem lenne, én tuti %-ot fizetnék az alkalmazottaknak a nyereségből.

2015. máj. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
68%

Ne játsszátok a hülyét, egyértelmű, hogy nem tanárokra és orvosokra gondolt a kérdező, és szerintem ez nektek is teljesen logikus, csak direkt akadékoskodtok.


Kérdező, de, jobb lenne, de én még nyárimunkán dolgoztam olyan helyen, ahol olyan irreálisan magas volt a 100 %, hogy azok tudták megcsinálni, akik 5 éve ott dolgoztak, tönkretették az ízületeiket, stb... elméletben jól hangzik, de gyakorlatilag állj be egy ilyen helyre dolgozni, jó gépen lemérik a részidőket, tapasztalt munkással, a többi meg nem érdekel senkit (pl hogy a te géped nem új, hanem 30 éves)

2015. máj. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy a teljesítménybért nehéz konkretizálni, nehéz hozzá viszonyítani, és iszonyat mértékben lehet torzítani. És bizonyítani is nehéz.


Például tegyük fel a te példádat: Vagytok mondjuk tizen, ládapakolásra. X ft-ot kap mindenki egy ládáért. Ha mindenki kap óránként 500-at (csak, hogy egyszerű legyen vele számolni), az 10x500x8 = 40 000 forint kiadás a cégnek.

Node, ha teljesítménybérben vagytok? Eleve, ekkor vezetni kéne ki mennyit pakolt. Önbevallás alapon nem működik, mert akkor kb. ötször annyi ládát pakolnátok, mint amennyi egyáltalán létezik :-)

Munkafelügyelő? Újabb kiadás. Kamera? Szintén...


Amellett a teljesítménybéres melók 99%-a a "ha beledöglesz talán eléred azt a bért, hogy ne dögölj éhen"-hez van igazítva, ami azért közel sem normális.


Nagyon-nagyon kevés az a munkakör amit jól és egyszerűen lehetne teljesítménybér alapján végezni, de azt is projektszinten szokták csinálni. Az általad említett mesterember például ilyen munkakör.

2015. máj. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
Teljesítménybér elméletben működik, gyakorlatban nem. Nem lehet megállapítani a konkrét munka értékét, főleg az építőiparban ahol van 13242344543 féle munkakör és munkafeladat. Másrészt órabérben lehet kérni az építőmunkásokat hogy takarítsanak össze, csináljanak más, pakoljanak ezt de teljesítmény bérben nem.
2015. máj. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

"Node, ha teljesítménybérben vagytok? Eleve, ekkor vezetni kéne ki mennyit pakolt. Önbevallás alapon nem működik, mert akkor kb. ötször annyi ládát pakolnátok, mint amennyi egyáltalán létezik :-) "


Azt lehet mondani, hogy ott van 10000 láda és kaptok érte összesen 10-en 40ezret. És egyenletesen elosszák. Mivel ha órabérben vagytok akkor is van hogy valaki jobban dolgozik mint a többi, ennek ellenére ugyanazt az órabért kapja. Lehet Pista 2X többet dolgozott mint Jani, de ugyanúgy 9 órára kap fizetést. És közben lehet 7 óra alatt is végeznének vele, csak hát mégis órabérben vannak ott. Viszont ha azt mondod neki, hogy azért fizetsz hogy pakolják el a 10000 darabot és 40k-t adsz, viszont rájuk van bízva mennyi idő alatt, akkor vajon ugyanúgy elhúznák még 2 órával az időt? Feltehetőleg nem, mert menni akarnak haza.

2015. máj. 3. 02:06
 16/26 A kérdező kommentje:

tegnap 14:47


És igaza van. Nem a tanárokra, meg a portásra gondoltam.

2015. máj. 3. 02:07
 17/26 A kérdező kommentje:

tegnap 17:05


Ebben azaz érdekes, hogy az építőipar pont az a terület ahol meg lehet adni.

Akarsz építtetni egy lakást. Nem az lesz, hogy te mondod nekik, hogy kezdjenek el dolgozni (most csak a munkabért számítva, az anyagokat nem) és majd egyszer befejezik, te meg a munkaidőt fizeted ki. Mert akkor az lenne, hogy 2 évig is elhúznák az amúgy fél évet.

És a valóságban hogy megy? Árajánlatot kérsz, hogy mennyibe kerül felépíteni és te annyit is fizetsz nekik. Ezek után már akik építik azokon múlik, hogy mennyi idő alatt csinálják meg. Értelemszerűen ilyenkor nekik az éri meg, hogy minél előbb, mert akkor több szabadidejük van vagy több munkát tudnak megcsinálni. Ergo ezzel motiválva vannak.


Ez ugyanaz mint mikor írtam, hogy fürdőszobát csináltattuk. Egyszer volt,hogy órabérben dolgozott a mesterember. 3 hétig csinálta. A másik lakásban egy ugyanakkora fürdőszobát és ugyanazt kellet megcsinálnia 1 hét alatt végzett. A különbség hogy neki nem óradíjtat fizettünk.

2015. máj. 3. 02:16
 18/26 A kérdező kommentje:
Tehát összefoglalva nem az olyan munkakörökre vonatkozott, mint a portás, hogy meg van adva, hogy 8-tól 16-ig bent kell lenni, hanem ahol bemész 8-ra és meg van adva, hogy ezt meg kell csinálni és annyi ideig tart amíg nem végeznek vele.
2015. máj. 3. 02:23
 19/26 A kérdező kommentje:

De egy nagyon jó példa erre az újságkihordás.

Nem úgy fizetnek, hogy mennyi ideig tart. Hanem meg van adva, hogy 1 újság 2 forint és rád van bízva, hogy mennyi idő.

2015. máj. 3. 02:24
 20/26 A kérdező kommentje:
És kb be lehet árazni hogy mennyibe kerül. Visszatérve az újságkihordásra. Azt is csináltam és értelem szerűen nem órabérben fizetnek. Ha abban fizetnének, akkor nem nagyon siettem volna. Viszont meg volt adva, hogy ennyi pénzt kapok érte, így a saját érdekem, hogy előbb végezzek. Volt, hogy ugyanazon a területen 3 óra alatt végeztem és volt, hogy 6. Annyi különbséggel, hogy mikor 6 volt akkor kétszer annyi újság is volt. (plusz 2-3 fajta) És mind a kettő esetben 1000 forintra jött ki nagyjából az órabér.
2015. máj. 3. 02:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!