Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1994-ben azért szavaztak a...

1994-ben azért szavaztak a magyarok az MSZP-re, mert azt remélték, hogy visszatér a Kádár-rendszer?

Figyelt kérdés

2015. júl. 1. 22:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem is tér vissza a Kádár-rendszer a várva várt rendszerváltást követően nem jött el az "amerikai álom", én Antall se volt népszerű miniszterelnök.
2015. júl. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
71%
Az Antall-kormány elkezdte a privatizációt, és sok munkahely megszűnt. Remélték, hogy az MSZP megállítja ezt a folyamatot.
2015. júl. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
30%
Sok tudatlan azt hitte..
2015. júl. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
60%

'Ha nem is tér vissza a Kádár-rendszer a várva várt rendszerváltást követően nem jött el az "amerikai álom", én Antall se volt népszerű miniszterelnök.'


Most mondjam azt, hogy Antall abban volt hibás, hogy a már Kádár-rendszerben is meglévő-csak bújtatott-gyermekbetegségek a miniszterelnöksége alatt napvilágra kerültek?

2015. júl. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem is pont a Kádár-rendszer, de lényegében igen, több szocializmusra vágytak a kapitalizmusra való átállás sokkja után.
2015. júl. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A válasz nem olyan egyszerű. Először is Antall halála után Boross Péterrel egy dühöngő, vádaskodó, mindent és mindenkit lealázó politika került hatalomra, amelyből elegük lett az embereknek. Addigra az SZDSZ is leszerepelt (pontosabban, rájöttek az emberek, hogy még rosszabb). A nosztalgia mellett erős hatása volt a "nincs jobb" effektusnak. Ezen túl Hornnak volt egy megalapozott nimbusza.

De az alapvető probléma az volt, hogy a tömegek alapvetően tévesen a kapitalizmust a jóléttel vélték azonosnak. Ugyanaz a jelenség érvényesült (csak más témában), mint 1956-ban. Akkor az eufóriában (és a hamis nyugati sajtó hatására azt hitték az emberke, bármit megtehetnek, és nagy nyomás nehezedett a kormányra. Nagy Imre engedett, és megbukott. Antall is engedett a kapitalizmus kiépülési kényszerének. Csak mivel magyar tőke nem volt, ezért jött a mohó nyugati. Ennek a visszásságára döbbentek rá, és ismét a rossz utat választották. A rossz út nem az MSZP, hanem az arra nehezedő társadalmi nyomás volt. Nem lett volna szabad hagyni az SZDSZ nyomását, de Hornnak nem volt társadalmi háttere az ellenálláshoz.

1994-ben a Kádár rendszer akarása túlságosan nagy tudatosságot tételez fel. Erről szó sem volt.

2015. júl. 1. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy az idejárók többsége, még nem is élt ekkor, vagy csak csecsemő volt, és rá akarják húzni aktuálpoltikai párhuzamokra.


Semmiképp sem szocializmust, a párt színei ekkor nem is az vörös, hanem a kék volt, ezzel is az utódpárt szerepétől szerettek volna megszabadulni. Ekkor még tartott az "amerikai álom"ban való hit, a nyugati színvonal fétis meg ilyenek. A szocializmust a kutya nem akarta vissza.

A probléma ott adódott, hogy a nyugat túl nagy kockázatnak tartotta a keleti blokk államadósságát meghitelezni, tartva tőle, hogy beáll az államcsőd és futhatnak a pénzük után. Egyébként is kezdeni kellett valamit a versenyképtelen gyárakkal. És a piaci tendenciák sem úgy alakultak, hogy itt Európában továbbiakban bármiféle piaca is lenne az ilyen alacsony mozgótőkés dolgoknak. A szakmunka az igen. De nem a 8 általánossal a vasgyárban. A mai napig nyögvenyelősen van ez egyébként megoldva, csak már nincs vasgyár. (és nem is kéne, hogy cél legyen minimálbér termelékenységű gyárakat csinálni)


A választásokat amúgy sem a kisember meg a reményei nyerik, hanem kinek van több pénze az embereknek a szájába adni, mit gondoljanak.


94ben jóval inkább voltak különböző ideológiai ötletek, mint manapság. Fideszes vagy ellenes vagy?! A gazdasági folyamatok már függetlenek (remélem), az mszp is hajszál pontosan ugyan ezt csinálná ha ő lenne hatalmon.

2015. júl. 1. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"Az Antall-kormány elkezdte a privatizációt, és sok munkahely megszűnt."


Hétfőn volt egy beszélgetés a Kossuthon Andrásfalvy Bertalannal és ő elég nyíltan beszélt az akkori dolgokról ( már amibe belelátott ), többek közt szóba került a privatizáció is. Nem ok nélkül kezdték kiárusítani az állami vagyont, bár azt ő is elismerte, hogy nagyon naivan csinálták és szörnyű vége lett.

2015. júl. 2. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

'Hétfőn volt egy beszélgetés a Kossuthon Andrásfalvy Bertalannal és ő elég nyíltan beszélt az akkori dolgokról ( már amibe belelátott ), többek közt szóba került a privatizáció is.'


Fent van ez a műsor a rádió honlapján?

2015. júl. 2. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Nem a Kádár-rendszert akarták vissza, azt akarták, hogy az új rendszer működjön jobban. A rendszerváltás után minden sokkal rosszabb lett, mindenki a kormányt hibáztatta (jogosan), aztán jött az MSZP, és halkan szólt, hogy "a mi időnkben nem volt ez a kupleráj, mi értünk hozzá, hogy kell egy országot vezetni, majd mi rendet csinálunk". Horn Gyula kampányszlogenje volt a "szakértői kormányzás", amit aztán Orbán is bedobott 2006-ban. Azt remélték az emberek az MSZP-től hogy "majd ők végre rendet csinálnak". '98-ban aztán ugyanezért szavaztak a Fideszre meg a Kisgazdapártra. Most ugyanezért szavaznak a Jobbikra. Mindig kapnak az emberek egy új reménységet, hogy "hátha majd ŐK végre felszámolják a kuplerájt".
2015. júl. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!