Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ilyet meg lehet csinálni ma...

Ilyet meg lehet csinálni ma Magyarországon?

Figyelt kérdés
Adott egy út építés ahol találtak egy nagyon jó állapotban fennmaradt gótikus templomot, de a polgármester asszony úgy dönt hogy 2 nap haladékot ad (ez a hétvége volt az) és aztán az egészet az út alá temetik. Az ott dolgozó régészek elmondására szerint a lelet egyedülálló Magyarországon. És úgy látom ha nem lenne a Facebook sikerült volna nekik teljesen eltusolni. Ez annyira szomorú.

2015. okt. 5. 09:45
 1/6 anonim ***** válasza:
Kezded kapiskálni, mi a hatalom lényege?
2015. okt. 5. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
hah! hát jól elbújt az a gótikus templom! :D
2015. okt. 5. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Belinkeled hol van ez?
2015. okt. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

[link]

Remélem így látható lesz.

2015. okt. 5. 11:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Az a gond hogy mindenkinek igaza van, közben mégsem.


A polgármester/építtető eláshatja magát, hogy egy ilyet megpróbál eltussolni és jóformán tökretesz egy ilyen régészeti leletet.


De a másik oldalról ott van, hogy ezt az egész hozzáállást a hazai régészszakma és a hozzá kapcsolódó bürokráciának lehet köszönni.


Nem véletlen, hogy akik éppen építenek valamit (teljesen mindegy, hogy magánember házat, önkormányzat közterületen valamit, vagy egy cég egy telephelyet) a hátukon futkos a hideg, amikor meghallják hogy régészeti feltárást kell végezni.


Most is, ha én a saját területemen építkezni szeretnék (pl. egy szobát kibővíteni) és a területem beleesik a valószínűsíthető régészeti lelőhely kategóriába, akkor előzetes régészeti feltárást kell végezni aminek a költségeit NEKEM kell állnom. Ráadásul akár több hónappal is csúszhat az egész építkezés, csak azért, mert itt is a tökölés megy és csesznek se kijönni.


... vagy egy másik eset. Jó pár évvel ezelőtt egy külföldi befektető akart egy nagyobb informatikai vállalkozást csinálni Budapesten, ezzel nem kevés munkahelyet teremtve. Amikor az irodát elkezdték alapozni, akkor régészeti leletekre bukkantak. Azonnal leállítottak mindenféle építkezést és elkezdtek tökölni. Két évig nem voltak hajlandóak megkezdeni a terület feltárását. A régészek a kormánynak/önkormányzatnak passzolták a labdát hogy nincs elég pénz a feltárásra, az önkormányzat pedig visszapasszolta a labdát hogy addig nem fojtatódhat az építkezés amíg nem fejezik be a feltárást. Két év után a befektető besokallt, elhúzott pár országgal arrébb és ott nyitotta meg az azóta egyébként egész sikeres, kb. 50 embert foglalkoztató cégét.


Ezzel az egész feltárás mizériával nem lenne semmi probléma ha: Valószínűsíthető hogy régészeti lelőhelyen építkezem/találnak egy régészeti leletet az építkezésemen. Pár nap múlva kijönnek, max. néhány hét, nagyobb területnél néhány hónap alatt végignézik a területet. Ha pedig jelentős régészeti leletet találnak ami miatt belátható időn belül/soha nem lehetne folytatni az építkezést, akkor az állam kifizeti a területet. De az a probléma, hogy akinek a területén ilyet találnak, akkor az a terület tulajdonosának igen súlyos pénzekbe kerülhet, aminek majd TALÁN jó pár év múlva, rengeteg idő beleölésével az állam egy részét visszatéríti. Az időbeli veszteséget ne is említsük. Egy kb. 5X5 méteres alapozásnál több hónapot kell várni arra, hogy előzetes feltárást végezzenek, holott normális felszereléssel ez egy maximum fél órás munka egyetlen egy embernek.

2015. okt. 7. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

AZ #5 válaszhoz. A régészeti szakma ismeretei természetesen függenek a szakma minőségétől, de jellegét tekintve főleg a rendelkezésre álló pénztől. Ez dönti el, egy ország régészeti szempontból mennyire van feltérképezve. Azaz, egy építési terv beadásakor már jó valószínűséggel vélelmezhető, várható-e ott valami. Ha pedig mégis, akkor a tempó három dologtól függ. Az objektum méretétől és bonyolultságától (erre előzetes becslés adható), a szakma szervezettségétől és kapacitásától (ez előzetesen és hosszú távon a rendelkezésre álló pénz nagyságától függ), és a konkrétan erre fordítható összegtől. Van egy negyedik szempont, amely az előbbieket meghatározza: milyen a törvényi környezet.


Nálunk a vonatkozó törvények ellentmondásosak, hézagosak, szóval rosszak. A pénzt sok éve módszeresen elvonják. Ez a szakma devalválódásához vezet. Kevés az ember, sok a marakodás a kevés pénzért, egy feltárás elindítása irtózatosan bürokratikus, mert jószerivel ad hoc kell pénzt szerezni rá, és a hatósági válasz nem azonnal érkezik.


Tehát igen, ma egy ilyen lehetőségtől minden építtetőt és építőt kiráz a hideg, csak rossz felé mutogatnak. A hiba nem a régészetben van. Ahol van, oda többnyire nem mernek mutogatni.

2015. okt. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!