Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha sikerülne rávennem egyeteme...

Ha sikerülne rávennem egyetemek oktatóit, kutatóintézetek tudósait, hogy összefogva irányítsák az országot, azt megszavaznátok?

Figyelt kérdés
Lényegében egy szakértői párt lenne, minden területre fel lennének kérve tudósok meg sokat publikált nagyon okos szakértők. Jogászok, közgazdászok, pénzügyi elemzők, szociológusok, politológusok stb. Mivel nem egyértelmű, hogy mi a "helyes út", mindenki másban láthatja a jövőt, ezért előfordulhat, hogy ezek a tanult emberek néha nem értenek egyet egymással, ezért a hasonló szakterületen dolgozó szakemberek rendszeresen folytatnának egymással nyílt vitákat, amit nyomon követhetne akár a lakosság is. Ha összejönne egy ilyen párt, vajon lenne esélye kormányra kerülni?

2015. dec. 20. 04:41
 1/9 anonim ***** válasza:
29%

Én tuti, hogy nem.

Lehet, hogy a saját szakterületéhez ért, de a politika megintcsak külön szakterület.

Nem véletlen, hogy egy nagyobb vállalat vezetője nem kutatóvegyész pl., hanem gazdasági személy.

2015. dec. 20. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

"gazdasági személy"

Aki ha sikeres céget akar vezetni általában körülveszi magát rengeteg szakértővel. Jelenleg meg nem csak szimplán egyik szakértő tanácsát sem fogadják meg, de még csak meg sem hallgatják, még csak mérlegelés sincsen. Voltak dolgok, ahol egyöntetűen az összes szakértő az adott témában magyarázta, hogy álljanak le vele, mert súlyos következményei lesznek, majd mégiscsak bevezették, később meg kiderült, hogy nem véletlenül figyelmeztettek a szakértők hogy baj van. Ilyen volt a közoktatás is, hiába magyarázta minden szakértő hogy mi a baj azzal amit a kormány be akar vezetni..

2015. dec. 20. 08:25
 3/9 anonim ***** válasza:
33%

Olyan a vezetés amilyen a nép. Hiába állítanál össze szakértői csoportot ha a legtöbb ember a legalapvetőbb gazdasági dolgokat se érti. A jelenlegi vezetés is tudja mit kéne csinálni csak végig vinni esélyük sincs mert leváltanák őket. És azért használ ilyen kommunikációt mert ez van hatással a legtöbb emberre.


Tehát a pártodnak semmi esélye nem lenne kormányra kerülni.

Gondol végig pl a kampányt: A te pártod azt ígérné Több pénz marad a vállalkozóknál, kevesebb segély lesz, párszázalékkal jobban fogsz élni, sok elbocsátás a közszférában. Multik támogatása. Mindez alátámasztva olyan dolgokkal amiből semmit se ért. Míg az ellenfél nyugat európai minimálbért, és a földi Kánaán eljövetelét ígéri.

2015. dec. 20. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
8%

Sajnos a kerdes egy alapveto tevedesen alapul. Nem letezik "optimalis" megoldas, amit a szakertok ki tudnak talalni.


Egy orszag iranyitasahoz politikai donteseket kell hozni, es ez a politikusok dolga.

2015. dec. 20. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A kérdés rossz, több szempontból. Döntő, hogy nem sikerülne. Mára annyira lezüllesztették őket, hogy egymást fojtják meg egy apró titulusért. Nem a szakmai tudásukkal van a probléma, hanem az emberi minőségükkel.

Amúgy alapvető tévedés azt gondolni, hogy a politikus egy mesterség. Aki ezt képzeli, vegye sorra az összeset, kinek mi a szakmai képzettsége. Ezen az alapon mind megbukna. Aki még értett hozzá (szakmailag), már halott.

A politikai irányításhoz két dolog kell, de az nagyon. Széles körű átlátó képesség és döntési képesség. Alapjában ez az egyetemi oktatók zöménél teljesül (mára már nem). A másik, a megfelelő gerinc, empátia és önzetlenség, ami képessé tesz egy embert arra, hogy ne saját érdekei, hanem a népe érdekei szerint döntsön. A mai emberek döntő többségét (nemcsak az egyetemeken!) sikerült erről lenevelni. Mára a döntő a saját érdek érvényesítése, főleg más kárára.

Ezért ott tartunk, hogy már nem hozzáértőt kéne keresni, mint normális esetben, hanem gerinces és magabiztos embert.

2015. dec. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól veszem ki a szavaitokból, akkor Magyarország menthetetlen, mert nem létezhet már jó vezetés?
2015. dec. 20. 15:20
 7/9 anonim ***** válasza:

De, termeszetesen letezhet jo vezetes, de ennek a vezetesnek szuksegszeruen politikai jellegunek kell lenni.


Azt kell megerteni, hogy egy orszag iranyitasa nem egzakt dolog. A dontesek nem olyanok mint a matek, ahol ki lehet szamolni a jo megoldas.


Minden dontesnek rengeteg kovetkezmenye van, vannak elonyok, vannak hatranyok, es a politikusok dolga hogy a sajat vilagnezetuk alapjan eldontsek melyik iranyba viszik az orszagot. Nincs nagybetus megoldas, sokfele ut letezik.

2015. dec. 20. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Szerintem ez akkor működne, ha felfüggesztenéd a demokráciát, és nem a nép szavazna, hanem felülről hoznál létre egy olyan döntéshozó szervet, amiben szakemberek foglalnak helyet. De ebben az esetben szerintem működne.


Hogy is mondjam. Vannak olyan területek, pl. oktatásügy, egészségügy, amik azért vannak ramaty állapotban, mert hozzá nem értő, más szempontokat néző politikus dönt olyan kérdésekről, amihez fogalma nincsen. Egy pedagógiatudományban doktorált ember az oktatás területén sokkal jobb döntéseket hozna, mint egy Dúró Dóra vagy Magyar Bálint vagy említhetnék akármilyen pártkatonát... De ugyanígy, egy orvos sokkal inkább átlátja az egészségügy helyzetét, jobban mint egy pártkatona, és szakmai döntéseket tudna hozni.


Szerintem Magyarországnak az a baja, hogy a parlamenti ciklusok miatt nincs egy egységes koncepció bizonyos kérdésekben. Illetve egy csomó reformot nem tudnak végrehajtani a politikusok, mert félnek a népszerűségvesztésről. Egy szakértői kormányt viszont, amit nem a nép választana, nem kötnének gúzsba ilyen pártpolitikai problémák, és szakmai kérdésekre tudnának koncentrálni. Szóval igenis működne, csak megfelelően fel kéne építeni azt a rendszert.


Pl. egy kérdésről nem egy embernek kéne döntenie, hanem szakmai csoportnak, olyan testületeknek, amelyek több egyetem oktatóiból jönnének össze. És én fizetést sem adnék nekik, max. többletbért, afféle pótlékként. Ezt úgy kell elképzelni, hogy pl. nem lenne oktatási minisztérium, hanem olyan egyetemi doktorokból álló tanács lenne, akik üléseznének és döntéseket hoznának az oktatás terén. És ugyanígy a többi minisztérium helyett is egyetemi oktatók tanácsai hoznának döntéseket, ki-ki a maga területén.

2015. dec. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Igen, egy csúcsszakértői kormány jó lenne, amely kiemelkedő tudósokból áll minden szakterület élén.

Persze a szakértelem mellett bizonyos alapvető politikai elvekben is meg kellene állapodni, mert tudósban is van jobboldali, baloldali, liberális, konzervatív, zöld, nép-nemzeti, urbánus, internacionalista és mindenféle más is.

Persze az is igaz, hogy a kiemelkedő tudósok, alkotó értelmiségiek körében több a liberális, zöld, integrációpárti személyiség, mint a társadalom kevésbé iskolázott rétegeiben (ahol viszont több a nacionalista jobboldali vagy éppen szélsőbalos szavazó).

2015. dec. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!