Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti elvétve szoktatok, ,...

Ti elvétve szoktatok, , cigányozni"? (nem akarok egy tisztességes Romát sem megsérteni! )

Figyelt kérdés

Elnézést ha valaki számára sértő ez a kérdés, nem rossz indulatból írom*.


Annyit szoktam hallani hogy a cigányok tönkretették ezt vagy azt, vagy hogy ellopták.


Esetleg ha éppen valami olyat csinálnak akkor le mocskosozzák őket, de rengeteg embertől hallottam, megmerném kockáztatni hogy vidéken az emberek 2/3-a használja azt a jelzőt vagy inkább megnevezést hogy cigány negatív értelemben.



Miért vált ez olyan népszerű ,,szólássá"? Vagyis hát nem tudom azzá vált-e vagy mindig is az volt.



Kinek van igaza? Az emberek tényleg mind fasiszták? Vagy a Jobbiknak van igaza és tényleg vannak olyan kihágások/bűncselekmények amik a romákra inkább jellemzőek? És ebből a tényből fakadt az hogy ha valaki egy bizonyos viselkedési formát végez, esetleg ,,poénból" rá akarják azt mondani, akkor lecigányozzák?



És még idefűződne az a kérdéseim is hogy a roma embereket hogy érinti ez a viszonyulás? Ők sértőnek találják ha valaki szájából ezt hallják? Vagy már megszokták?


Van különbség a roma és a cigány megnevezés között? Itt arra gondolok hogy a tisztességes cigányt romának hívják míg a tisztességtelent (vagy akár tisztességtelen magyart is) cigánynak?



Erről lennék kíváncsi a véleményetekre, és SENKIT nem szerettem volna megsérteni, kíváncsi vagyok mi erről a közvélekedés, és kérlek ne értelmezzétek félre, ennél kevésbé sértőn nem nagyon tudtam volna feltenni a kérdést!



2016. márc. 7. 17:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
92%

Liberális vagyok, de a cigány 500 évvel ezelőtt is cigány volt, és most is. Olyan sok tapasztalatom van velük, nem teszek felesleges erőfeszítéseket arra, hogy kulturáltan romázzak azoknak is, akik nem érdemlik meg.


Aki pedig normális, azt én se szoktam cigányozni, de pont az ő esetükben nem is jön be ez a kérdés, egyszerűen nem jön szóba sehogy sem, mert lényegtelen.

2016. márc. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
79%

Rendszeresen használom a cigány szót, mint pejoratív tartalmú kifejetést, tekintve, hogy a cigányok egy jelentős része olyan balkáni módon viselkedik, hogy a nevük már egybeforrt a suttyó, erőszakos és primitív viselkedéssel, ergo ha valakire azt mondom, hogy "cigánykodj máshol", akkor az illetőt megkérem rá, hogy ne az én környezetemben engedje ki az ostoba, ősállat énjét. Leszarom, hogy ezzel kit sértek meg, az embereknek illene felnőniük és nem halálra sértődniük bizonyos szavakon. A magyart is használom, mint negatív emberi viselkedést reprezentáló kifejezést, amikor azt mondom, hogy "na ez tipikus magyar munka", akkor általában egy összecsapott, trehány és garasos kivitelezésű dologra gondolok, amit a legkisebb energia és idő befektetésével csináltak meg és rendszerint egy kalap szart se ér. Aki vakarja a hülye fejét amiatt, hogy ez mit jelent, az menjen végig egy kelet magyarországi úton, vagy nézzen meg egy közpénzből felújított valamit és felvillan a villanykörte a sötét fejében azonnal.

Én nevén nevezem a dolgokat. Ha látok egy kupac szart a gazba, akkor nem azt mondom, hogy kutyapiszok, hanem hogy ott egy kupac szar. Ha látok egy nőt miniszoknyában egy út mellett, aki állandóan a sofőröknek int, akkor nem azt mondom, hogy ott egy a legősibb mesterséget űző nő, hanem hogy ott egy kurvä. A cigányokkal is így vagyok. Nekem ők nem rejtett erőforrások meg kultúrát színesítő elemek, hanem cigányok. Gyűlölöm ezt a PC hozzáállást, amit a kérdező és a hozzá hasonlók tanúsítanak, azaz, hogy görcsösen igyekeznek elkerülni, hogy a nevén nevezzenek egy kisebbségit, holott ezzel csak azt érjük el, hogy nem beszélünk a problémákról.

2016. márc. 7. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
40%

"Kinek van igaza? Az emberek tényleg mind fasiszták? Vagy a Jobbiknak van igaza és tényleg vannak olyan kihágások/bűncselekmények amik a romákra inkább jellemzőek?"


Döntsd el magad... szerintem szokások és beidegződések nem alakulnak ki véletlenül.


A tisztességes cigányokat biztosan hátrányosan érinti a prejudikálás, ugyanakkor a többségi társadalom pedig tudat alatt, önvédelmi jelleggel prejudikál. Sajnos ezt megváltoztatni nagyon nehéz a sok rossz tapasztalat miatt.


Cigány vagy roma? Nem véletlenül írtam cigányt az előző mondatban, a "romát" a sajtó illetve a politikai közbeszéd erőltette a magyar nyelvbe, mivel a cigány szerintük pejoratív fogalommá vált. Szerintem az a lényeg, mit és hogyan fejezünk ki, maga a szó nem elmarasztaló.


A roma egyébként lovári(?) nyelven "ember"-t jelent - tehát a "roma ember" kifejezés eleve értelmetlen, nem ugyanazt jelenti, mint a "cigány ember". De csak emiatt.

2016. márc. 7. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
75%

A magyarhoz hasonló például a cseh cigan, latin cinganus, német Zigeuner, francia tzigane, tsigane, olasz zingaro, portugál cigano, román ţigan, spanyol zíngaro, zincalló, svéd zigenare, szerb, szlovén és horvát cigan, vend ciganj illetve török çingene név. Mindegyik kifejezés a görög ατσιγανος (atsziganosz) szóra vezethető vissza, amelynek egykori jelentése „törvénnyel szemben álló”, „kívülálló”, „érinthetetlen” volt.


Ebben szerintem le is írtam mindent.

2016. márc. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

ma 17:22


Csak azt igyekszek elkerülni hogy ne töröljék a kérdésemet. Moderátorok erre valamiért nagyon érzékenyek...

2016. márc. 7. 17:29
 6/13 anonim ***** válasza:
86%

Azért vált népszerű szólássá, mert az ember sztereotipizál. A sztereotípiákat lehet tudatosan kerülni, az nagyon szép és hasznos, de azt is fel kéne fogni, hogy van valóságalapjuk. Egy a szívás velük kapcsolatban, hogy a ritka kivételek szenvednek tőle leginkább.

Cigányként mondom, hogy igen, vannak jellemző viselkedésformái a cigányoknak, mint ahogy minden csoportnak, és igen, ezek nem a legpozitívabbak. Az, hogy nagy százalékban iskolakerülők, munkanélküliek, bűnözők, mocskosak és konfliktusgerjesztők, nem vád, hanem tény. Az, hogy emiatt a "cigány" szó mellé társult egy negatív felhang, rosszul esik, de teljesen érthetőnek találom.

A megnevezést illetően tudatosan a "cigány" szót használom. A "roma" sem zavar, de ezt szoktam meg.

Üdv, egy diplomás cigány. 28/F

2016. márc. 7. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
56%
Szoktam cigányozni, mert rasszista vagyok.
2016. márc. 7. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
45%

Szoktam cigánynak hívni őket mivel azok is de nem teszek rá semmi egyéb jelzőt. Nem hinném h ez rasszizmus lenne.

Most abba is bele lehetne menni h pl a passzt a nig-ger, a kocsog... h lettek idővel kifordítva.

Pedig ezek még mindig egy munkás osztály egy származás és egy kézműves edény megnevezései.

Eredetileg !

2016. márc. 7. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
5%
Én elvétve sem szoktam cigányozni, zsidózni, négerezni. Eszembe sem jutna. Nem tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy ilyeneket mondjak.
2016. márc. 7. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
61%

"Nem tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy ilyeneket mondjak."

Dolgoznál építőiparban, naponta szidnád őket.


Amúgy lehet itt szépítgetni, meg mosdatni a dolgokat, azért az nem véletlen, ha egy népcsoport az egész világon a bűnözés szinonimája.

2016. márc. 7. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!