Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Vlagyimir Iljics Uljanov....

Vlagyimir Iljics Uljanov. Ismerős a név gondolom. ;) Mit tudnátokhozzá fűzni?

Figyelt kérdés

Vlagyimir Iljics Uljanov-ot , vagyis Lenint mindenki ismeri. Elvileg ;). Nos ha a szocializmusra tekintesz sok alakot látsz a szemed elé ugrani. Sztálin, Hruscsov, Rákosi, Kádár, Ceausescu, Péter Gábor, egyebek. De nem maradhat el Lenin vagy Marx , esetleg Engels meg Trotky sem. Tudjuk, hogy Lenin volt az aki Marx és Engels elmélete alapján alakította ki a teljes szocializmus eszméjét. Tudjuk hogyan képzelte el a gazdaságot. Úgy gondolva , hogy a kapitalista berendezkedés tele van igazságtalansággal mellőzve,sőt beszüntetve kívánt államot építeni. Kb. 1920-ra ez világossá vált, hogy nem működik. Éhezés, szegénység jött. Ezt látva kialakította a NEP-et, ami a szocializmus mellett visszahozta a piacgazdaság egyes elemeit. Tehát mérsékelt kapitalizmust alkalmazott. Eredménye: nem maradt éhezés. Sokkal jobban működött mint a hadi kommunizmus. Egy fejleszthető berendezkedés jött létre. Halála utan két jelölt: Trotsky és Stálin. Azzal, hogy Stálin likvidálta Trotsky-t és ő nyert teljesen más lett a szocializmus. Felrúgta a NEP-et, tervgazdálkodást vezetett be. Irreális, működés képtelen. Újabb éhezés következett. Ő viszont nem új politikát talált ki mint elődje, hanem terrorszervezeteket hozott létre az elégedetlenség leveréséhez(későbbi AVH Mo-n erről mintázódott). Teljesen új arcát látod a szocializmusnak mint ahogy Lenin elképzelte. Magyarországra a Sztálin féle szocializmus jött Rákosival ami szörnyű volt.

Kérdés:

Lenin mikor mondta, hogy terrorizálni kell a polgárokat?. Lenin úgy értete az egyenlőséget ahogy Stálin? Stálin nem a szegényeet akarta felemelni, hanem még a jómódúakat is mélyre taszította. Ezt mondta az öreg Vlagyimir? Az ő nevéhez fűződik annyi mocsokmint a többiekéhez? Mi van ha nem Stálin folytatta volna hanem Trotsky? Így is negatív figura Lenin és szocializmus?



2016. máj. 9. 22:05
1 2 3 4 5
 31/42 anonim ***** válasza:
Igen, Lenin és a kommunizmus (szocializmus) így is roppant negatív. Lenin is megölt kb. 10 millió embert pár év alatt, válogatás nélkül, kvóta szerint irtották az embereket. Nem hiszem, hogy létezik felnőtt ember, aki hisz egy ekkora baromságban, mint a kommunizmus, inkább csak tehetségtelen, lusta, és így akar lopni másoktól, irtani a nála jobbakat, és lehúzni mindenkit a szintjére.
2016. máj. 10. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/42 A kérdező kommentje:

Kedves robgros nevű válaszoló ! ÍME:

Robert service : Egy forradalmár életrajza

Hancz Gábor: Lenin igazi arcai

Gazda Albert: Most megint el akarják temetni Lenint

Szendi Gábor: A Lmúmia bosszúja

Richard Pipes : Az oroszforradalom története

Richard Pipes: kommunizmus

Luis Ficher : Lenin élete

Mary Luc: A romanovok utolsó napjai


Esetleg még Krausz Tamás írásai Leninről :D


Ezeket is érdemes megnézni:

[link]

[link]


Ezekből se meg a könyvekből se találtamegyenlőre többet. Ezeket elolvastam, illetve a videókat is meg éztem. Soka néztem egyébként Leninről. Érdemes összehasonlítani a sztálinizmust a bolsevista nézetekkel ,vagyis a leninizmussal. Látható , hogy ismervén Lenin valódi arcát is Sztálin sokkal kíméletlenebb vezető. A cári család lelövetése talán az egyik legnagyobb bűne,mivel a herceg, a hercegnők aztán senkinek sem ártottak. A cár kivégzésén is felkapjuk a fejünket ugye, de ezen még inkább. De Leninnek ez a legnagyobb bűne. (Szerintem:) ) Sztálin kegyetlenebb tisztogatásokkal élt. Lenin is üldözte, öletett meg a kulákokat, eg egyebek, de nem úgy mint Sztálin. Látható a művekből (meg sokféle Lenin életrajzból, amit nem tudtam összeírni) hogy mi miért történt akkor. Ez csak töredék amit kiírtam ide. :D


Lehet hogy a dokumentációs filmekből keresek később még, túl sok van, így válogatni kell.:D

2016. máj. 11. 10:50
 33/42 anonim ***** válasza:

'Sztálin kegyetlenebb tisztogatásokkal élt.'


Azért, mert a lenini eszközöket TÖKÉLETESÍTETTE, azaz az alapító módszerén csiszolt.

Egyébként Trockijról többen úgy gondolják, sokkal enyhébb bánásmódot alkalmazott volna, de a forrás feldolgozások arra mutatnak, ő sem lett volna különb vezető.

2016. máj. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 A kérdező kommentje:

"a lenini eszközöket TÖKÉLETESÍTETTE"


Ebben semmi vitatni való nincs de másra is használta az eszközöket. Másrészt inkább Lenin használta ki sokszor Sztálin eszközeit. Már akkor kíméletlenebb volt Lenintől mikor az élt. Ezt Lenin is látta és sokmindent bízott rá.. . "Sokmindent" ;). Sztálin módszerei és azoknak durvasága nem Lenintől ered egyenes ágon, ez alapján. Így Lenin továbbra is más képet fest. :D

2016. máj. 11. 12:47
 35/42 anonim ***** válasza:

Tudnám még ajánlani Hahner Péter 100 történelmi tévhit könyvét ebben a témában, igaz nem sok oldalt szentel neki.


Egyébként megvan Stéphane Courtois: A kommunizmus fekete könyve is pdf-ben, nemsoká nekiveselkedek :D

2016. máj. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 anonim ***** válasza:

Tudnám még ajánlani Hahner Péter 100 történelmi tévhit könyvét ebben a témában, igaz nem sok oldalt szentel neki.


Egyébként megvan Stéphane Courtois: A kommunizmus fekete könyve is pdf-ben, nemsoká nekiveselkedek :D

Ja és még 1 könyv eszembe jutott: John Reed-től a Tíz nap, amely megrengette a világot c. kiadvány az októberi eseményekről.

A pasas rokonszenvezett Leninnel és talán egyedüli nyugati újságíró volt, aki jelen volt a puccs idején.

2016. máj. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/42 A kérdező kommentje:
Ja a John Reed-félét azt hiszem olvastam. Többet is olvastam róla. Általában kutatta ellenérvekre meg ilyesi. :D. Aztánerre jutottam. Hogy viszonyítani kell tudod. Megváltót úgyse találsz. Abban az időben mindenki hatalomra került valahogy. Tisztességtelen eszközökkel. Szinte mindenki kezéhez tapad vér. Az előbbiekben leírtam. De más vezetők, diktátorok önimádók,vérengzőek, sokkal gátlástalanabbak voltak. Érted. Pl Hitler munkája szimpla vérengzés talán leírtam hogy a fasizmus mi valójában. Ha nem visszanézem és kiírom. :D. Sztálin pedig önimádó. Követelte a neki járó imádatot és tiszteletet. Mármint úgy hogyha meghallod a nevét vagy meglátod, akkor örülj tapsolj,éljenezz. Ez volta a személyi kultusz. Leninnél ez is enyhébb volt. Kellett tisztelni, de annyira mint Sztálin sose vette ezt akkora szigorral. Szóval sokban külömbözik a többitől,én azt mondom.
2016. máj. 11. 15:08
 38/42 anonim ***** válasza:
100%
Учиться, учиться и учиться !
2016. jún. 23. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/42 anonim ***** válasza:
65%

Leninnek azért nincs olyan rossz hítre, mint Sztálinnak, mert viszonylag rövid időt töltött a csúcson. Pedig e téren is tartotta a lépést későbbi utódjával.

A világ legnagyobb terroristája volt, aki felfordított és megszerzett egy hatalmas birodalmat.

2016. júl. 1. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/42 anonim ***** válasza:
Jav: hitre=híre
2016. júl. 1. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!