Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországnak volt jelentős...

Magyarországnak volt jelentős "motiváló" szerepe az I. világháború kirobbantásában?

Figyelt kérdés

Előrebocsájtom : Átlag történelem ismerő polgár vagyok. Nem tudom eldönteni csípőből, hogy egy adott elmélet, mennyire nyugszik a valóság talaján vagy pusztán urbanlegend.


Most egy egyébként világháborús műkedvelőkből álló az adott kort feldolgozó tankos pc játékban, azt írták többen és ezt máshol is hallottam, már nem először, hogy mi magyarok gyakorlatilag szinte egymagunk tehetünk az I. világháború kirobbantásáért és az elmélet szerint, pont ezért büntettek meg minket ennyire trianonban.


Az elmélet szerint : "Trónörökös halála után, Bécs tanácstalan volt. Háborút nem akart (nem is volt felkészülve ilyenre ill. hadsereg nem is volt alkalmas, hosszan tartó háborúra). Tehát Bécs, Berlinbe üzent, h mi legyen. Ezután, Szerbiának küldtek egy több pontból álló ultimátumot. Amit egyetlen szuverén állam sem fogadott volna el. Bécs, Budapestre passzolta a labdát, h "most mi legyen?" A parlament 1 ellen szavazattal megszavazta a háborút. eredményt visszaküldték Bécsnek. Aki nem tehetett mást, mint tudomásul vette az eredményt.

Berlinnek elment a válasz. (Berlin nagyhatalommá kívánt válni ill. tovább gyarmatokat akart, neki kapóra jött a trónörökös halála.)"


Itt olvastam (saját maguk diplomás értelmiségként bemutató tönrténelem szakértők és játékgéniuszok fóruma) [link]


Adalék : "A békét még az sem tudta megmenteni, hogy a hadüzeneteket megelőző napokban a két unokatestvér, II. Miklós orosz cár és II. Vilmos német császár közvetlen táviratváltással próbálta kezelni a válságot. Az eredetileg Szerbia és a Monarchia konfliktusaként indult válság így július utolsó napjaiban a szövetségi rendszerek, a kölcsönös mozgósítással kapcsolatos félelmek és a békéltető mechanizmusok hiánya miatt általános európai krízissé szélesedett, amit az európai háború kitörése követett augusztus elején."


Forrás : [link]


Azaz II. Miklós orosz cár és II. Vilmos német császár közvetlen táviratváltással megoldották volna az ügyet, mert Bécs sem akart háborút és először Szerbia is megszavazta, hogy elfogadja a monarchia ultimátumát, de végül a magyar országgyűlés egyöntetű szándéka döntött volna a háború későbbi világháború kirobbantásában.


Azaz az elmélet szerint végső soron, mi robbantuttuk ki az I.világháborút közvetve. Ezekből mennyi igaz ?


2016. jún. 7. 20:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok történész, de még a Horthy rendszerben tanultam történelmet. Annak alapján kizártnak tartom, hogy Ferenc József kikérte volna a magyar főurak véleményét egy ilyen kérdésben. Még az országot érintő kérdésben sem volt sok szavuk.
2016. jún. 7. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

1. Én ezt az elméletet még soha nem hallottam.

2. Irgalmatlan badarság (és nagyon enyhe kifejezéssel éltem)

2016. jún. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Már nem azért, de nem mi robbantottuk ki az első világháborút. Tisza István volt az utolsó ember, aki belement a háborúba.

Magyarországnak motiváló szerepe egy Szerbia elleni háborúban alapjáraton volt: Romsics Ignác tanár úrnak van egy nagyon jó előadása a magyar nagyhatalmi érdekekről a Balkán felé. Érdemes végig hallgatni.

Praznovszky Iván emlékiratában (akkor a Ballhausplatzon dolgozott közös külügyminisztériumban, egész magas pozícióban), hogy ők sem tudták mit kéne tenni ott. Eléggé érdekes ez a téma, mert a világháború után meg lettünk bélyegezve a németekkel és az osztrákokkal együtt, hogy agresszorok voltunk. Bár kérdezem én, az úgy teljesen rendben volt, hogy a románok olyan propagandát terjesztettek melyben Erdély teljesen Románia része?

2016. jún. 7. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyedül a császárnak volt joga hadüzenetet küldeni.
2016. jún. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Amit a kérdező leírt színtiszta történelem hamisítás. Mintha egy szerb vagy román tankönyvből fordították vona. Kérem senki ne higgye el!


Javaslom a kérdezőnek a youtubon rákeresni Raffay Ernő nevére. Ő több előadásában részletesen foglalkozik ezzel a témával.

2016. jún. 8. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
A nemesi kiváltságok megtartása.
2016. júl. 30. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Én úgy tanultam,hogy az csak ürügy volt,hogy Ferenc Józsefet megölték,az igazi ok az volt hogy Németország gyarmatokat akart.
2016. aug. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!