Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem abszurd az, hogy a nem a...

Nem abszurd az, hogy a nem a saját szavazókörzetükben szavazók miatt pl. szabolcsiak döntenek arról, ki legyen bp-i kerületekben az önkormányzati képviselő?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 13. 11:12
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

azt senki sem állítja, hogy országos szinten nincs elsöprő fidesz-főlény. Azok, akik átszavaztak értelemszerűen azért nem "hiányoztak" onnan, ahonnan átszavaztak, mert ott már alapból is akkora fidesz-fölény volt - azzal viszont, hogy átszavaztak olyan kerületekben is fidesz-főlény alakulhatott ki, ahol amúgy nem lett volna.

A listás és az önkormányzati kettős rendszer lényege, hogy külön dönthetek arról, hogy ki vezesse az országot, és ki képviseljen engem és a szűk környezetemet (szavazó körzetemet), és ez a kettő elkülönül, tehát választhatnék akár úgy is, hogy egyik párt vezesse az országot, de én a jelenlegi képviselőmmel is megvagyok elégedve, ezért hiába másik párti, maradjon ő. Ez az elv az átszavazások miatt sérült, embereknek az a joga, hogy a szűkebb képviseletüket megválaszthassák sérült az olyanok szavazatai miatt, akiknek közük nincs az egész környékhez.

Engem mondjuk marhára zavar, és felháborít, hogy mondjuk tőlem több száz kilométerre élő vidéki dönthetik el lényegében, hogy az én és a kerületem érdekeit ki képviselje, akik jó valószínűséggel a szavazásig még a lábukat be nem tették a kerületbe.

Arról most nem is beszélve, hogy ez visszaélésekre ad lehetőséget (főleg, ha egyesek ugye pontos lista szerint dolgoznak, hogy honnan hány szavazót vonhatnak még ki biztonságban, és hova vigyék őket).

És előző, ha át is olvasnád a linket, amit beraksz, akkor látnád, hogy elég erőteljesen felborultak az arányok a fideszes jelölt irányába azokon a helyeken, ahol külsősök is szavazhattak azokhoz képest, ahol csak helyiek, tehát igencsak látszik, hogy ebben a kerületben egyenlőre a külsős szavazók döntik el a végeredményt.

2010. ápr. 13. 18:11
 12/22 anonim ***** válasza:
Ezt rosszul látod:igenis ezek a tények,amik makacs dolgok (mint a vörösborfoltok):A számokkal nem lehet vitatkozni:minden kerületben 45 százalék körüli a FiDeSz fölény és kb 19 százalék az MSZP.Még a JObbik is 16-18 körül szerepelt.Már az is hatalmas szám,hogy 176 egyéni körzetből 119ben nyertek(és mindben vezetnek egy kivétellel)Ez közel 70% az egyéni kerületekben,ami ha igaz lenne ez a voksturista állítás,azt jelentené,hogy a maradék 30%ú kerületből kéne hiányozniuk.De nem hiányoznak,mert ott is 45 százalékos eredményt értek el.És a listás szavazat alapján is vezetnek.5439275-en szavaztak a fideszre a 10247101-ből.Rengetegen csalódtak az mszp-ben,ők vagy el se mentek szavazni,vagy más pártokat választottak.Ha megnézed az összes egyénire leadott szavazatokat látható,hogy milyen nagy számban szavaztak a fideszre.Fidesz egyedüli pártként 1994 óta folyamatosan növeli választóinak számát.De meglátszik a támogatottság azon is ,hogy 2millió ajánlószelvényt gyűjtött.és talán még gyűjthetett volna többet is,hiszen ismerek sok olyan embert,aki nekik adta volna,de mivel sosem találták otthon,nem adta le,aztán már nem gyűjtötték.A szanyi féle 13. kerületről annyit,hogy az előző kommentben linkelt táblázatban láthatod,hogy a máshol szavazók között is ugyanolyan arányban voltak fidesz-mszp-jobbik-lmp-stb szavazatok,mint a kerületben.
2010. ápr. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

ismételten, az egyértelmű, hogy országos szinten óriási főlényben van a fidesz, és a kerületek többségében nagy arányban alapból vezet, de ha vennéd végre a fáradtságot, hogy legalább azt a linket végigolvasd, amit te magad linkeltél be, akkor látnád, hogy pl a 13. kerületben nagyon úgy tűnik, hogy a külsős szavazók miatt vezet a fidesz jelölt - nagyon durván a fideszes jelölt felé hajlik el az arány ott, ahol voltak külsős szavazók, tehát ha csak egészen véletlenül nem pont az volt az egyetlen választókör, ahol a fideszezs jelölt amúgy a kerületi tendenciáknak teljesen ellentmondóan agyon nyerte magát már a helyiek körében is, és szerez egyedül pont ebben a választókörben több, mint kétszer annyi szavazatot, mint az ellenfele - ami azért nem túl valószínű -.akkor bizony itt ebben a választókörzetben a külsősök szavazati döntenek, ami felháborító, mert milyen alapon pofázik bele egy egész máshol lakó, hogy az én kerületemet ki képviseli.

Jól írod, a számokkal nehéz vitatkozni. Az, hogy a többi szavazókörzetekből, ahol előre lehetett tudni, hogy biztosan nyer a fidesz (és csak halkan, alsó hangon jegyzem meg, de jól is tud jönni ilyenkor, ha az ember pontosan név szerint ki tudja nézni az adatbázisából, hányan fognak rá és hányan ellene szavazni...), azokból kisebb csoportokat átcsoportosítanak nem fogja érdemben befolyásolni az ottani eredményeket, de ahova gyűjtik őket, ott könnyen eldönthetik a kérdést. De azt kimagyarázni, hogy pont az az egy választókör volt az egyetlen, ahol a külsősök szavaztak, amelyikben ennyire látványosan eltorzultak az arányok a fideszes jelölt javára az arány, azt már nagyon tündérmesébe illően lehet csak kimagyarázni.

2010. ápr. 13. 19:28
 14/22 A kérdező kommentje:
tehát nagyon gyp-n leírva, hogy a matekkal hadilábon álló (de azzal érvelni akaró) fideszes emberünk is megértse: ha mondjuk van 3-4 szavazókörzetem, amelyikben előre várhatóan már 45-50 százalék szavazatot kapok, akkor ha mindegyikből elküldök 3-4 százaléknyit egy másikba, ahol csak kevesebbre számítok, akkor az eredeti kerületekben továbbra is még jóval 40 felett lesz az arányuk, de a célkerületben nyertek 10-12%-ot, ami döntő lehet
2010. ápr. 13. 19:38
 15/22 anonim ***** válasza:

Akkor megint leírom,hogy megértsd:A FIDeSZ minden körzetben vezet vagy már nyert is.Ennek oka,hogy minden körzetben többen támogatták,mint a többi pártot.Nagyon rizikós csak úgy átjelenteni szavazókat,hiszen nem tudható,mennyi megy el belőle.Idén sem volt több átszavazó,mint a többi választásokon,az egyetlen para az volt,hogy egy szavazókörben kellett szavazniuk.Ezért voltak sorok.Ha megfigyeled a Szanyi-féle szavazókört,látható,hogy ott is ugyanolyan arányban voltak az átszavazók között fideszesek,mszpsek,jobbikosok,mint átlagosan máshol.Átszavazás teljesen törvényes dolog.Egy ózdon élő szocialista Mszp szavazó egyetemista is ugyanígy befolyásolta a Ddebreceni voksokat.Szerintem ezen kár méltatlankodni.Ha visszanézzük az MSZP március 15.-ei gyűlését feltűnhet az alacsony részvétel és a 60 feletti átlagéletkor.Ez amiatt van,hogy az MSZP elvesztette a nem nyugdíjas szavazóinak jelentős bázisát.Környezetemben is van számos egykori mszp szavazó,aki inkább el se ment szavazni,sőt olyat is ismerek,aki inkább a jobbikra szavazott.A népszerűtlenség mérhető volt a legutóbbi önkormányzati választásokon (szinte sehol se nyert az mszp)és az EU-s választásokon (14-5-4-1)is,népszavazáson.Sőt a megüresedett helyekre történőkö időköziken is.FIDeSZ szinte minden körzetben 45 százalék felett van.Ha valahonnan átjelentkezők hadát vezényelték volna át,az azt okozta volna,hogy ott arányaiban a többi pártra több szavazónak kellett volna jutnia.

[link]

[link]

[link]

2010. ápr. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

a matek meg az alap logika látom továbbra sem az erősséged, pedig tényleg próbáltam egyszerűen elmagyarázni: igen a fidesznek sokkal több szavazója van, és a kerületek döntő többségében óriási főlénye, de pont a 13. nem ilyen volt. A 13. körzetben volt a 48as szavazókör, ahol az átjelentkezők is szavaztak (másfélszer annyian, mint a helyiek), és van a többi. Érdekes módon a többiben egy kiegyensúlyozott meccs ment, némelyet a fideszes nyert, néhányat Szanyi, de nem voltak akkora különbségek a szavazatok aránya között sehol, és ha ezekben a választókörökben összesítve ha ekvéssel is, de Szanyi nyert. De volt az egyetlen választókör, ahol érdekesen a kerület minden tendenciáját felrúgva egyedül kiütéses fidesz győzelem született, több mint kétszer annyi fideszes szavazattal, mint mszp-ssel. Két eset van:


a., vagy alapból ez volt az egyetlen szavazókör, ahol ennyire durván eltolódott az amúgy mindenhol máshol kiegyensúlyozott küzdelem, és csak puszta véletlen, hogy az átszavazók pont itt szavaztak - na igen, ez a tündérmese verzió.

b., a helyieknél másfélszer több átszavazó billentette el ennyire szélsőségesen az arányokat, és döntötték el ezzel a szavazást.


Ha minimálisan tiszteletben tartjuk a másikat annyira, hogy nem próbáljuk meg teljesen hülyének nézni, akkor megállapodhatunk, hogy a b verzió történt, tehát a kerület végeredményét az átszavazók döntően befolyásolták. Ez már alapból abszurd, hogy nem kerületiek döntenek a végeredményről (ha ózdiak szavaznak

a debrecei önkormányzati képviselőre, az is abszurd, de ott nem ezen múlt).

Innentől kezdve már csak az a kérdés, hogy ez a befolyásolás szervezett volt-e vagy sem.

Te azzal érvelsz, hogy de nem lehetett szervezett, mert máshol meg óriási fidesz győzelem volt, és akkor onnan hiányoznának a szavazók. Ezt már korábban leírtam, hogy ha több alapból megnyert kerületből, városból (és azt azért lehetett tudni több kerületben és városban is, hogy ott csont nélküli lesz az elsöprő fidesz győzelem) átcsoportosítsz egy keveset, akkor az még a kiinduló kerületekben semmi fennakadást nem okoz, de ahova mennek, ott már összesítve igen komoly befolyásuk lehet - nem olyan nehéz ez, általános iskolás matekórán el lehet magyarázni, hogy ha sokból mind lecsippentek egy kicsit majd összerakom, akkor a sok kicsi ismét sokká tud összeállni.

Megvalósításban tehát semmi akadálya nem volt.

2010. ápr. 14. 22:03
 17/22 A kérdező kommentje:

a másik az, hogy ha már ennyire szeretsz matekozni, akkor ha tényleg csak egy minimálisan mélyebben utánaszámol az ember, nézzük már meg abban a bizonyos 48as szavazókörben a szavazatok alakulását. Volt 919 helyi szavazó, 1431 átjelentkezett, és itt a fideszes kapott összesen 896 szavazatot, Szanyi 404-et. Ha feltesszük, hogy a helyiek ebben a választókörben nagyjából ugyanolyan arányban szavaztak, mint az ugyanabban az épületben lévő másik két szavazókörben (ez azért elég racionális feltevés, hogy ennyire kicsi területet nézve, egyenletes lesz az elosztás), akkor azt kapjuk, hogy a másik két azonos épületben lévő szavazókörben összesen olyan 39,67 százalékot kapott a fideszes, 36,35-t Szanyi, tehát a helyi 919 szavazó közül várhatóan . 364 fideszes és 334 mszp-s körül volt az eloszlás.

Ez abból jött ki, hogy feltettük azt az igen nagy valószínűséggel igaz feltevést, hogy az ennyire kicsi területen (3 szomszédos szavazókör) a szavazatok aránya nagyjából egyenletesen oszlik el, tehát bár ezek csak közelítő számok, a valóság ettől csak nagyon kiscit térhet el.

Ez azt hozza ki, hogy ha az átszavazókat nézzük, akkor az 1431 átszavazó közül nagyjából 896-364=532 en szavaztak a fideszre, és 404-334=70en az mszpre, tehát az átszavazók körében ~7,5 szer magasabb volt a fideszesek aránya, mint az mszp-seké, ami még ha az egész országos fidesz-diadalt nézzük, akkor is elképesztően magas.

Gyanúra okot adóan magas

2010. ápr. 14. 22:48
 18/22 anonim ***** válasza:

Oké,akkor csaltak,ha ez megnyugtat.Szerintem meg nem.Az MSZP elismerte a tisztességes győzelmet és a vereségüket.Egyébként ha levonjuk azt az egy választókört,akkor is csak 63 szavazattal kapott volna többet Szanyi.Ellenben 24 választókört a FiDeSZ nyert,18-at az MSZP.Olyan eltérések voltak,hogy van ahol 4 szavazat,van ahol 148 volt a különbség.Ilyen szórás mellett simán előfordul 63-as különbség,de ebben még nincs benne a 48-as szavazókör,ahol helyiek és külsősök is szavaztak.Mivel itt közel 2500-an szavaztak így a nagy számok miatt előfordulhat,hogy nagyobb arányban szavaztak Szalayra.nem lehet elvitatni a helyiek szavazatát sem,hiszen 24:18 arányban a körökben FiDeSZ többséggel szavaztak(48-as körrel együtt 25).Ez alapján bármelyik kört ki lehetne venni,és máris módosulna az eredmény.Mivel azonban az átjelentkezők között is szép számmal voltak MSZP választók,rájuk is lehetne fogni.

[link]

Itt láthatóak a körök eredményei.

2010. ápr. 15. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Azért sem érdemes összehasonlítani az egymás melletti körök eredményeit,mert csak a szavazóhelyiség van egymás mellett,de a választók érdekei nem.Megfogsz döbbenni,de a mi utvánkban laknak jobbikosok,fideszesek és mszp-sek is..Ahogy itt is mutatja a 25:18-as arány.
2010. ápr. 15. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Egyébként annyiban egyet kell értsek Veled,hogyszerintem mindenkinek a lakcímét képviselő jelöltre kéne szavazni,amit el lehetne érni úgy,hogy az átregisztált szavazók számára a helyiségekbe kiküldik az ő képviselőjelöltes lapjait(pl egy debreceni egyetemista,aki ózdi lakos, az Debrecenben is az ózdi jelöltre szavazna).Ezért nem értem,hogy ha ez megoldható külképviseleteken-mert feltételezem,hogy New Yorkban nyaraló II. kerületi lakos is szavazhat egyénire is-miért nem oldható ez meg országon belül.
2010. ápr. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!