Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Érdemes lenne-e az Igaz...

EagleHUN kérdése:

Érdemes lenne-e az Igaz mondáshoz való jogot, alapvető emberi jogok közt alkotmányba emelni?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen a szólásszabadság kibővítéséről lenne szó ezzel. (Nem az én ötletem a dolog! Már mások is fölvetették a közmédiában!)

Jelenleg ha valaki nyilvánosan leír vagy kimond bármit, és ezért beperelik, lényegében neki kell "bizonyítania" az igazát.

Ettől a változtatástól annyi különbség lenne a dologban hogy annak kellene bizonyítani hogy a másik hazudott aki sértve érzi magát, vagy kárvallottjának érzi magát.

És az is ki lenne kötve az "új" alkotmány passzusban hogy az igazmondót semmilyen hátrány nem érheti (különben ő perelhet!).

Illetve a hazugságot bíróság előtt bebizonyítót 100%-os kártérítés illeti meg a hazudozó részéről.

Így például sem a Politikusokra, sem a Sajtóra nem kellene külön mentelmi tv., mert anyagilag felelősségre vonhatóak lennének mindannyian, ha hazudtak! Akár hivatalban van akár nem, akár hivatalos riporter, újság, tv akár nem.

Jó tudom az igazság nem fekete és fehér. És bizonyítani is nehéz fogalmakat! De pont ezért kellene ezt bevezetni. Sok fölösleges per létre sem jönne. Ahol mégis és akiről mégis bebizonyosodik hogy hazudott az meg térítsen meg minden okozott vagyoni és nem vagyoni kárt, pénzben!

Sőt hazugsággal okozott kár miatt állambácsi is perelhetne akár politikust is!



2016. jún. 29. 09:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a formában semmiképp. Jól is néznénk ki, ha mindenféle rágalmakat nekünk címezve még nekünk kellene fáradnunk a bizonyítással.

Ennyi erővel ha legközelebb tudományos cikker írok, csak leírom három mondatban a tézisemet, aztán cáfolja, aki akarja, de folyóiratban meg kell jelennie.

2016. jún. 29. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

"Sok fölösleges per létre sem jönne."


Óóóó, pont, hogy ezzel okoznál tonnányi új fölösleges pereket. Például, hogy most beperelsz engem, hogy bizonyítsam be, hogy pont ezzel okoznál tonnányi új fölösleges pereket...

2016. jún. 29. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
89%

Te egy hülye barom vagy! -ezt cáfold meg! Mit tudsz rá mondani: Nem vagyok az! -erre: De igen!- De Nem! De Igen!


Ez lenne aztán a színvonalas bizonyítási meg cáfolási eljárás...

2016. jún. 29. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Na most it sok mindent meg kéne érteni.

Elsőként, hogy mi tartozik az Alkotmányba (az alaptörvény annak egy elfuserált tákolmánya). Az igazmondás nem. Az törvényekre tartozik.

Aztán meg kéne érteni, miért mondja ki már a római jog is: aki állít, bizonyít. Segítek. Egyfelől mert ő kezdte a témát, másfelől, mert ő tudja, minek alapján állít, harmadfelől pedig a "nem" bizonyíthatatlan általában. Az például bizonyítható (ha igaz), hogy "te loptál". Azt hogyan képzelnéd, "én nem loptam"?

Aztán: kapaszkodj, ki van kötve - az igazmondót nem érheti hátrány. Nem kéne kikötni, mert nyilvánvaló, azért kötötték ki, mert néhány furfangos egyén kihasználta, hogy a "nem" nem bizonyítható.

Továbbá: a kártérítés létező fogalom. Van anyagi kártérítés, sőt, tőled tovább is mentek, van erkölcsi kártérítés is, mert régtől tudják, ha rossz hírbe kevernek, az neked nem direkt anyagi kár, de a tevékenységedben annál inkább az lehet.


Összesítve: egyfelől érdemes a problémákat helyükön kezelni. Elvet alkotmányban, szabályt törvénykönyvben. Másfelől nyílt kapukat döngetsz, javaslataid mind meg vannak valósítva, kicsit jobban, még ebben az elfuserált törvénykezésben is.

Azt meg sem említettem még, hogy problémáid java része nem törvényi kérdés, hanem annak betartása, azaz morál. Van törvény a csalásra, elég kemény, csak éppen vannak gyevi bírók. Ők csalhatnak, rájuk nem vonatkozik. Ideje, hogy Ludas Matyi felébredjen.

2016. jún. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Leegyszerűsítené az igazságszolgáltatás dolgát, hiszen csak annyit kell mondaniuk, "Te vagy bűnös", aztán próbáld bizonyítani, hogy nem igaz.

Egyébként ha az egyik A-t mond, a másik meg B-t, más szóval az ellenkezőjét, akkor mi alapján döntenéd el, kié a bizonyítás terhe?

2016. jún. 29. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BiTOPro97 ***** válasza:
90%

Nincs (nagy) nyilvánosság előtti szólás szabadság. Hollandián és kisközösségeken kívül, és egyes forradalmi helyzeteken kívül nem is volt. Meg nyugati kávéházi.


Voltaire nevezetes mondására a valós szólás szabadságról: "Nem értek egyet azzal, amit mond, de halálig védelmezem a jogát, hogy elmondhassa" - Jó akkor még volt párbaj. ;)

2016. júl. 28. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!