Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A köztévében miért úgy adják...

A köztévében miért úgy adják le a szavazás eredményét, hogy jó magas a részvétel, több mint az EU szavazáson (pont ezt a részt hallottam), de az eddigi népszavazásokhoz viszonyítva viszont alacsony?

Figyelt kérdés
Azt miért nem mondják hogy az EU szavazás annyira nem érdekelte az embereket?
2016. okt. 2. 11:42
 1/4 anonim ***** válasza:
23%
Tényleg sokan vannak, de zömében vének, akiknek személyesen már úgyis mindegy.
2016. okt. 2. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Értsd: Kevesen szavaznak ma, de még mindig többen mint az uniós tagságunkról. Tudjuk hogy nyerünk (különben nem lenne népszavazás), úgyhogy mától számítva 2 hónapon azt hallgatjátok majd, hogy többen támogatják a "nemet", mint az uniós tagságunkat. Mi helikopterek vagyunk, Brüsszel meg nem az.


TL;DR: Ferdítenek.

2016. okt. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek a 2-es válaszolóval abban, hogy ezután azzal fognak példálózni, hogy több magyar ment el ma, mint az EU-s tagságnál. Ebből kifolyólag pedig azt fogják erőltetni, hogy lépjünk ki az Unióból... jó lesz, már alig várom.
2016. okt. 2. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az egy politológiai közhely, hogy a szavazási kedv nagyban függ a kampány intenzitásától. Ha a választó azt érzi, hogy a szavazás lefutott dolog, nincs tétje, akkor jó eséllyel még akkor is otthon marad, ha egyetért vele, mert azt gondolja, hogy nélküle is összejön a dolog.


Az EU-csatlakozás olyan ügy volt, amelyet minden reprezentatív felmérés szerint a teljes magyar lakosság több mint 80 százaléka támogatott. Romániában például ugyanezért ki sem írtak erről népszavazást, mert pénzkidobásnak gondolták (ott még magasabb, 90 százalék fölötti lelkesedést mértek a közvéleménykutatók), és úgy gondolták, az ország nehéy anyagi helyzetében luxuskiadás egy előre tudható végkimenetelű népszavazásra tapsolni el milliárdokat...


Magyarországon tessék-lássék megcsinálnták, de a töredékét sem költötték rá a mostani kampánynak, mert nem volt értelme kampányolni. Részben ezért volt alacsony a részvétel, részben meg azért, mert nem volt igazán erős ellenkampány sem. Minden jelentősebb párt ugyanazért kampányolt, tehát nem volt "harc", ami szintén csökkenti a részvételi hajlandóságot.


Most más a helyzet: bár nagy harc most sem volt (az IGEN-re csak az egyszemélyes MLP buzdított, Fodor Gábor személyében), de azért valamivel színesebb volt a kampány, mint annó. Az ellenzéki erők megoszlottak a távolmaradás, az érvénytelen szavazásra buzdítás és az "igen" között, tehát azért volt vita, még ha nem is túl mozgósító erejű is.


Mindemellett a kormány példátlanul sok pénzt költött el erre a kampányra, többet, mint a britek a Brexit-népszavazásra mindkét (pro és kontra) oldalon összesen - pedig annak a tétje azért az ország EU-tagsága volt, ráadásul azért a brit államháztartásról beszélünk...

A NEM-ek melletti kampány pedig nagyon széles skálán mozgott a hazafias érzületek felébresztésétől a nyílt megfélemlítésig: például azt mondták, hogy ha nem győz a népszavazás, a munkanélküli segélyekre, szociális ellátásra vagy a nyugdíjra szánt pénzekből vágják le a menekültek eltartására szánt összeget, a táborokat pedig oda teszik, ahol alacsony részvétel vagy sok IGEN-szavazat volt (ez persze hülyeség, jogszerűtlen és még Magyarországon sem lehet megcsinálni, de jó kampányszöveg).


A fenti tényezők tükrében épp az volna a furcsa, ha a részvétel alacsonyabb lett volna az egykori EU-csatlakozási népszavazáshoz képest. A tét azonban nem ez, hanem az, hogz lesz-e 50% + 1...


A köztévé pedig, mint pártsajtóként működő orgánum, nyilvánvaló módon úgy fogja interpretálni a dolgokat, ahogy az a Fidesz eddigi és jövőbeli kampányretorikájába beleillik. Ez nem nagy újdonság.

2016. okt. 2. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!