Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha elvileg demokratikus...

Ha elvileg demokratikus rendszert akartak kiépíteni, miért van lehetőség arra, hogy ez ne legyen meg? Hogyan lehetne ezt megoldani, hogy működjön rendesen?

Figyelt kérdés

Egy demokratikus döntéshozásnak többek között van két nagyon fontos összetevője: kormány és ellenzék.

Ha a kormány gyenge és az ellenzék erős, akkor az lesz, mint az MSZP idején: a kormány kitalál valamit, az ellenzék leszavazza. Ezzel gyakorlatilag semerre sem lehet haladni, nem jutunk egyről a kettőre (de még a másfélre is alig)

Ha a kormány erős, az ellenzék gyenge, akkor az lesz, mint a 2/3os FIDESZnél, vagyis hogy az ellenzék akár haza is mehet, semmit nem ér a jelenlétük vagy a szavazatuk. (Tengerjáró Davos szavaival élve "ennyi erővel akár szarni is elmehetnénk")


Egyik sem működő rendszer, mégis több mint tíz éve nemműködő rendszerben döcög az ország.


Szerintetek hogy lehetne ezt megoldani?



jobbozást, balozást, gyurcsányozást, orbánozást hagyjuk, lépjünk ezen túl!


2017. jan. 10. 16:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Az a gond, hogy rengeteg, fogalmatlan embernek van szavazati joga és ezeket az embereket a pártok, kiváltképp a Fidesz évről-évre megveszi magának. A demokrácia nem uralmat jelent, azonban ebből nem az következik, hogy a nép minden tagjának a szavazata egyforma erőt képviselne. Mivel jelenleg egy géniusz és egy falubolondja is egyforma szavazati erővel bír, ezért a kormány igyekszik mindig a legostobábbakat és legbefolyásolhatóbbakat megnyerni magának és így is nyert magának 2 ciklust, amiből jó eséllyel jövőre egy harmadik lesz.

Ezen úgy lehetne a fair módon változtatni, ha bizonyos emberek szavazatainak több erőt adunk, így elkerülhetővé válna, hogy az ostoba tömeg maga alá gyűrje a kulturált és a valóságot átlátó réteget. Az értelmi cenzus ötletét már sokan pedzegették, de mindig oda lyukadtak ki, hogy "de bezzeg, aki okos, de nem tudott elmenni egyetemre az megszívja, az imbecillis krumplisütő bölcsész meg röhög majd a markába", ami egy nagyon is valós mellékhatása lenne annak, ha iskolai végzettség alapján osztogatnánk szavazati jogot. Azonban, ha mindezek mellé egy évente kitöltendő általános műveltségi tesztet is teszünk, aminek a helyes kitöltéséhez nem kell felsőfokú végzettség, akkor máris ki lenne küszöbölve az, hogy az egyetemre menni nem tudó, de amúgy művelt ember szavazata leértékelődjön. Nem kell túlbonyolítani a dolgot, szerintem egy szavazópolgár szavazatát pontokban kellene meghatározni, ahol a 8 általános és egy pontot, ha erre rájön egy érettségi, az 2 pont, ha csak egy szakma, akkor 1, ha viszont mindkettő, akkor 4, egy-egy diploma pedig 3 pontot érne, illetve kettő vagy annál több nyelvvizsga pedig 1 plusz pontot érne. Ezen pontok mellé hozzájönne az éves műveltségi teszt, ahol olyan nem túl ismert, de komoly kutatómunkát nem igénylő kérdésekre kellene válaszolni, amik a jelenlegi politikai rendszert (mind hazai, mind egyetemesen) érintik, továbbá lennének benne joggal és gazdasággal kapcsolatos kérdések, ezeket pedig egy független bizottság állítaná össze és értékelné ki, az ezekből származó pontokat hozzáadnák a végzettségekből származó pontokhoz és az így kapott összeg lenne az a szám, ahány pontot az adott ember szavazata ér. Persze ezek csak nagy vonalakban felvázolt ötletek, értelemszerűen finomítást igényelnek, de én ebben látom egy tisztességes népképviseleti rendszer alapjait. A leghülyébb is szavazhat, de az ő szavazata annyit is ér, ezzel pedig le van tudva az a gond, hogy az agyatlan tömegek átvegyék az irányítást, mert az értelmesebbje mindig képes lesz fejleszteni magát annyira, hogy ellensúlyozza az ostoba hordákat.

2017. jan. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!