Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti kire szavaznátok a helyembe...

Ti kire szavaznátok a helyemben 2018-ban?

Figyelt kérdés

Az anyázó, lezsidózó, lehazaárulózó kommentek mellőzését kérném ugyan, de mivel felesleges, ezért inkább csak jelzem előre, hogy figyelmen kívül fogom hagyni őket. A véleményét viszont annak is szívesen fogadom, aki esetleg az enyémtől szögesen eltérő világnézetet vall.


Hosszú lesz, szólok előre!


Önmagamat az anarchista balhoz sorolom, az anarchoszindikalista-anarchokommunista vonalhoz, erős tolsztojánus beütéssel, alapvetően az erőszakmentességet favorizálom – bár természetesen vannak olyan személyek is a történelemben, akiket erőszakosságuk ellenére is kedvelek. (Geronimo, Tupac Amaru, a '48-asok, az '56-osok, , stb.) – a gandhis, passzív ellenállást.

Annyira viszont kinőttem az idealizmust, hogy inkább a mindennapi életemben igyekszem ezt a vonalat követni, így szervezni a munkámat, a tanulmányaimat, ilyen mentalitású közösségekben kiállni egy-egy konkrét ügy mellett. Igazából nem is kinőttem, hanem elkülönítem az agyamban, egy ilyen ideális társadalmat szeretnék, viszont most parlamentáris demokrácia van, igyekezzünk a legtöbbet kihozni belőle, miközben dolgozunk a meghaladásán.

Egy kicsit keverednek a szempontjaim között is az idealizmusom és a politikai realizmusom nézőpontjai.

2010-ben pár hónappal csúsztam le a választásokról.

2014-ben a Thürmer-féle Munkáspártra szavaztam, mert élt bennem a romantikus balos nosztalgia a harmincas évek puskaporos szakszervezeti felvonulásai iránt. Ezerszer megbántam, nevetséges, Kádár-nosztalgiázó amúgy meg kő konzervatív, társadalmi kérdésekben eléggé jobbos dolgokat valló bohócbagázs.

Eredetileg a 4k!-ra akartam, de a megyénkben nem lett listájuk (BP-n lakom már egy ideje, de az állandó lakcímem még vidékre szól). Az LMP az atomellenes hisztijével vesztette el az utolsó pillanatban a szavazatomat, de jobb lett volna ennél a paprikajancsi-kádárjancsi brigádnál utólag.

Szóval igen, azt leírtam már, hogy atompárti vagyok, a józan ész nem is diktálhat mást. Mérnökként végeztem eredetileg, energetika szakiránnyal, most pedig közgazdaságtant és szociológiát hallgatok. A megújulók tök jó dolgok, csak úgy lehet őket műszakilag a rendszerbe integrálni, hogy legalább a beépített teljesítmények 120%-át beépítjük szabályozói tartalékként. Ha nincs atom, akkor ez szén, olaj és gáz lesz, környezetvédelem lvl. 99. Amúgy meg az LMP kifizetné az embereknek a háromszoros villanyszámláját? Az meg nevetséges, amikor Szél Bernadett arról beszél, hogy majd az épületenergetikai programjuk megoldja ezt. A magyar villamosenergia-felhasználás töredéke lakossága, annak a többsége szintén nem fűtési és világítási célra megy. Emellett súlyos gond, hogy a jelenlegi reaktorok több százezer évre veszélyes hulladékot termelnek. A most fejlesztett negyedik generációs reaktorok a mostaniak hulladékát fogják üzemanyagként használni és az ő hulladékuk csak két-háromszáz évig lesz veszélyes. Ha most 2035 után betiltjuk az atomot, akkor önként megyünk bele a több százezer éves hulladékba, ahelyett, hogy ezt lecsökkentenénk pár százra. Bős-Nagymarost is eltúlzott hisztinek tartom, még mérnökhallgatóként jártam ott, Dunakilitin a magyar vízművesek azt mondták, hogy nem jó a természetnek, de félig elkészíteni és leállítani még rosszabb volt, a környezetkárosító részek már elkészültek, a fenékküszöb és egyéb, a Szigetköz helyzetét javító beruházásokat pedig már elsöpörte a tiltakozás. Emellett viszont környezetvédő vagyok, abszolút a tömegközlekedés, a szelektív gyűjtés, a helyben termelés, a megújulók mellett vagyok, az atomellenességet tartom egy érthetetlen és gyerekes balhénak a részükről.

Szubszidárius vagyok, az önszerveződő helyi kis közösségekben hiszek, legyen az munkahelyi, utcai, iskolai vagy lépcsőház szintű „önkormányzás”. Amit csak lehet azt helyben, bázisdemokratikusan, bottom-up módon kell megoldani. Nevetséges, hogy a szülővárosomat búzaföldek övezik, aztán az Alföldről hozzák fel hozzánk a Dunántúlra környezetszennyező módon, teherautóval a lisztet, utána pedig sok dízelolaj elégetése árán a XI. kerületben megvásárolhatom a nálunk sütött kakaóscsigát. (Nem vicc, az egyik Budafoki úti boltban kapható!) Közlekedésben erősen a vasutat és a kötöttpályát favorizálom a sokkal balesetveszélyesebb és környezetszennyezőbb közút helyett.

Az oktatást gyökeresen átszervezném, a poroszos tanrend helyett már az óvodától kezdve azt figyelném, hogy melyik gyereket mi érdekli, miben tehetséges és arra repülnék rá.

Progresszív adórendszer, vagyonadó, ingyenes egészségügy, oktatás, lakhatási támogatás az arra rászorulók számára. A segély helyett munka jó irány, de a jelenlegi közmunkaprogram zsákutca. Ahogy például Bogdán Lászlóék Cserdiben csinálják az már sokkal jobban tetszik. A feltétel nélküli alapjövedelemről nem tudom mit gondoljak, nagyon sok pró és kontra dolgot olvastam.

Nem szeretem ezt az erősen exportfüggő gazdaságpolitikát, hogy Schiffer András szavaival élve „összeszerelő üzem” lett a hazánk. Az évszázados magyar ipart, a patinás Ganz-MÁVAG-ot vagy Ikarust én is sajnálom, de ez a hajó sajnos már elment. A magyar start-upokat, know-how-t, kvaterner szektort kéne támogatni azokból az összegekből, amiket most a csarnokokban betanított munkásokat ugráltató multik kapnak, akik aztán kiviszik a profitot az országból.

A rendszerváltást követő három legkártékonyabb ember Antall József, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor voltak, utóbbi kettő hataloméhes, gonosz ember, előbbi csak egy jóindulatú, dilettáns, töketlen ostoba. Azért Bokros apánkért sem rajongok. (Megszorítások sajnos kellettek, de tandíj? Az ország jövőjén leverni? Az én világomban az okosabb gyerek lesz MTA tag, nem az, akinek a szülei ki tudják fizetni…)

Abszolút támogatom a melegek jogait, legyen szó házasságról vagy örökbefogadásról. A kábítószereket legalizálnám, de a magas addikciós potenciállal rendelkező, a használót néhány év alatt kinyíró szereket (pl. heroin), csak függőknek adnék, a kórházban, hogy legalább biztos helyről kapják és ne az alvilág kezében landoljon az ára. A füvet vagy a varázsgombát ugyanúgy nagykorúaknak boltban kaphatóvá tenném, mint a sört vagy a dohányt. A bűnüldözésből felszabaduló költségeket megelőzésre és leszoktatásra fordítanám. Az abortuszt viszont hajlandó lennék szigorítani, feltéve, ha egy komoly és jól működő örökbefogadói hálózatot építünk fel mögé. Nem kellenek csecsemőgyilkosságok és illegális magzatelhajtás szövődményeibe belehalt nők.

Teljes vallásszabadságot akarok, jómagam ateista vagyok, erős vonzalommal a buddhizmus, a taoizmus, a dzsainizmus, a hindu és a rasztafári világnézetek felé. Viszont Európa iszlamizációját nem szabad hagyni! Pont azért, mert liberális vagyok, örülök, hogy járhattam lányokkal egy szakra a műszaki egyetemen, akik térd fölé érő szoknyában jöhettek előadásra, örülök, hogy a Deákon meg tudok inni egy sört, örülni fogok, ha lesz melegházasság és legális fű. És nem akarom, hogy ezeket az embereket megkövezzék, lefejezzék. A kormány EGYETLEN döntése, amit támogatok, az a kerítés. Amelyiknek nem tetszik, hogy itt egy kendő nélküli egyetemi tanárnő cigiszünetet tart, az húzzon haza és soha többé ne tegye be a lábát Európába.

Külpolitikailag nem tudom mi ez a fene nagy nyugatmánia. Az oké, hogy nem akarunk egy melegeket verő, ellenzéki újságírókat gyilkoló rezsimben élni, de azért emlékezzünk már Irakra, Líbiára, Szíriára, a nicaraguai polgárháborúra, Vietnamra, a britek gyarmati kegyetlenkedéseire. A német EU-biztos kijelentette, hogy azért nem függesztik fel a támogatások kifizetését Lengyelország felé, mert abból úgyis majd német teherautókat, eszközöket vesznek, meg német cégekkel építettnek. Van olyan hülye ember, aki elhiszi, hogy azért fizetnek nekünk Nyugatról, hogy az ő konkurenciájuk felnőjön? Olcsó munkaerő és felvásárlópiac kell nekik. Ez nem azt jelenti, hogy Putyin vagy Erdoǧan-féle autokráciát akarok! Én a közép-európai népek (kon)föderációjában hiszek, egy elmélyített és kibővített V4-es együttműködésben, erős kötődésekkel, de el nem köteleződéssel, mind nyugat, mind kelet felé. Persze idehaza lehet, sőt kell is nyugatos szabadságjogokat adni az embereknek, de ezt lehet erős orosz politikai és gazdasági kapcsolatok mellett is, lásd Finnország vagy Franciaország. Én nem bökném szemen az alvó medvét. (Persze a meleg sz_rig sem nyalnék be neki, mint Orbán.)

Az Árpád-sáv, a rovásírás, a turulmadár számomra nem gúnyolandó jelképek, hanem a magyar identitás részei. Nevetséges, hogy Baszkföldön, Katalóniában, Írországban, Skóciában a balosok ápolják a hagyományokat és a függetlenségi törekvéseket, idehaza pedig neonáci tarkopasz alkoholista focihuligánnak titulálják azt, aki felszólal a székely autonómia mellett. (Nem mellesleg némi tapasztalat alapján.) A népek önrendelkezési joga ősi balos elv.

A nagy GMO-ellenes hisztit megint csak nem értem. A tudományos szabadság hallatlan csorbítása betiltani. Nem mellesleg nézz bele egy éhező afrikai gyerek szemébe és mond azt neki, hogy betiltottuk a szárazságtűrő, kártevőknek ellenálló, bővebb termést hozó növények kutatását.


Alapvetően sírok, hogy már nincs 4K!, az LMP-Momentum a fő irány, a PM, Együtt még szódával oké, de bárkiről meggyőzhettek, még a Jobbikról is! :-D Köszönöm szépen, hogy végigolvastátok.


2017. ápr. 23. 13:44
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Inkább ne szavazz! Főleg mert ilyen párt nincs a választékban.


Sőt sok gondolatmeneteddel egyetértek, de ezt a komcsizmust hanyagolni kellene szerintem. Leáldozott, bukott, fenntarthatatlan dolog.

2017. ápr. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:

Hát igen, Szántóvető, a narancsgárdában némi identitást tényleg kapnék. Még ha három majmosat is, de kapnék :-D


Az MSZP nekem elásta magát a föld alá 2006-ban, echte balosként azt mondtam, hogy ennél még a Fidesz is jobb lehet csak. Hát nem lett :-/ Egészen Botka László színrelépéséig a pokolba kívántam őket, most jó kérdés, hogy képesek lesznek-e szocdem párttá válni, vagy a neolib euroatlantista palotaforradalom elsöpri a szegedi gyorsot.


A Jobbik vezetői szépen, konszolidáltan nyilatkoznak, viszont lejjebb, főleg a vidéki, BP-i kerületi tagságokban hemzsegnek a suttyó, rasszista, iskolázatlan bunkók, bár ez a néppártosodással talán lefarigcsálódik. Viszont volt már a közelmúltban olyan kormányunk, ami Simicska tenyeréből evett... Plusz a társadalmi programjuk (kábítószerkérdés, melegek, vallásszabadság) kilométerekre van az enyémtől.

2017. ápr. 24. 19:16
 23/25 A kérdező kommentje:

"Mondjuk azt elmagyarázhatnád, hogy miért jó a baloldali anarchia."


Na ez külön megér egy kommentet, mert tapasztalat van mögötte, elmagyarázom szívesen.


Azért bal, mert akinek szíve van, az szerintem csak balos lehet. A Hayek-féle elmélet, az Adam Smith-es láthatatlan kezesdi tök mókás dolog, csak elfeledkeztek az öröklésről. Gyerek voltam, amikor apám addig egészen jól futó vállalkozása (átlag középosztálybeli élet) becsődölt. Nem önsajnáltatni akarok, mert egész szépen talpra álltunk, bár olyan jól már sosem fogunk élni, mint akkor, már ha csak realistán nézem azt, hogy az apám 50+-os. Én persze élhetek még jobban, sőt, szeretnék is, de a családunk ott akkor megroppant. Oké, apám rossz üzleti döntéseket hozott, jóhiszeműen megbízott olyan üzletfelekben akikben nem kellett volna. Igen, ez a piac láthatatlan keze, ilyenkor vinni kell az ingatlant, a kocsit, mindent, aki a piacon nem állja meg a helyét az kiszorul, stb. És a gyerekei? Pár éves voltam, az öcsém még meg sem született, hol tehetünk erről? A családomnak, beleértve magamat is, sokkal keményebben oda kellett tennünk magunkat, hogy tanulhassak Pesten. Másik haverom meg kapott egy lakást Pesten, amikor felvették egyetemre. Nem irigylem tőle, értelmes, jóindulatú srác, az apja pedig végtelenül értelmes és tisztességes munkával szerezte a vagyonát.

De szóval akkor ebből következik, hogy nekem le kell rágnom a körmömet, hogy bekerülök-e koliba, vagy elviszi majd egy albi a fél fizumat, neki meg nem? Miben különb egyikünk a másiknál? Aki ezt átlátja, nem pláne átéli, az nem lehet más, csakis baloldali.Senkit sem szabad a születésénél fogva diszkriminálni, mint ahogy például az öcsémmel történt. És ebben az értelemben még kapitalista is vagyok. Tényleg nyerjen a tehetségesebb, okosabb, ügyesebb. De az, hogy valaki féltávról indul, valaki kocsival, valaki meg gödörből, létra nélkül, hát az anyátokat is nagyon szeretem...


Szóval a bal szerintem evidencia, ha valaki végignéz a társadalmon.


Anarchia. Minden hatalom rossz. Eredendően az, akkor is, ha jóra használják. Kedvelem és romantikával tekintek a latin-amerikai balos mozgalmakra, csodálom a skandináv jóléti modellt. De a hatalom romlott, még akkor is, ha önkorlátozó módon éppen jót tesz. A fékek és ellensúlyok is csak egy kegy a hatalom részéről az alatta lévők felé. Önmagát láncolta meg, önmaga dobhatja le, ha megunja a bohóckodást. (Trump egy kis lépés például ebbe az irányba, a Fidesz egy picit nagyobb, de persze még mindig kicsi.) Én mindig bekötöm magamat az autóban (bár nagyon keveset autózok), mert nem áll szándékomban a maradék 40-60 évet nyaktól lefelé bénultan leélni. De a hideg futkos a hátamon, amikor azt hallom, hogy "kösd be magad kisfiam, mert megbüntet a rendőr". Nem, te hülye gyökér, kösse be magát, ha nem akarod a gyereked agyvelejét lenyalogatni a szélvédőről. És lám, a hatalom még egy jó célt is csak erőszak útján képes átadni. Elrendeli a kötelező védőoltásokat és bünteti azt, aki nem adatja be. Pedig én az agyhártyagyulladás elleni védőoltást (a.k.a. kullancsoltás) állami presszió nélkül adattam be magamnak, mert nem akarok meghalni.

Nézzünk egy példát: XY falu polgármesterét megkeresi egy manusz, hogy "Építsünk szuperűrcsúszdát tehenek számára, beépített digitális szívritmusszabályzóval". Elmagyarázza a polgármesternek, hogy ebből hatszáz évig dőlni fog a lé, mindenki ide fogja hordani a teheneit csúszdázni. A polgi boldog, örömmel felveszi a hitelt, megépítteti jóhiszeműen hatszor túlárazva ezt a baromságot, aztán persze kiderül, hogy a kutyát sem érdekli. Na most mi van? Most van az, hogy egy közeli jó barátom, aki jogot végzett, elkezdett bólogatni. Erre mondják feléjük, hogy "Jogot szolgáltatunk és nem igazságot."

a.) Ejtsük pofára szegény polgármestert, aki jóhiszeműen, jóindulatúan járt el, plusz még meg sem született generációkat is szívassunk meg a hitellel, meg a kamattal

b.) Ejtsünk pofára egy hitelintézetet, ezzel azt az üzenetet kommunikálva, hogy bárki szabadon elfuthat bárki pénzével

c.) Köpjük pofán a jogállamot és csapjunk oda annak a vállalkozónak, aki teljesen jogszerűen, a PTK-nak megfelelően és a BTK-ba nem ütköző módon szerződött


Na, ennyit ér a hatalom, az államrend és a jogrend. Olvass utána a Zimbardo-féle börtönkísérletnek! Olvass utána a Milgram kísérletnek! Olvass utána az Eichmann pernek!

Tudományos tény napjainkban már, még egyszer, tudományos tény, hogy a hierarchikus szervezetek (cég, állam, börtön, hadsereg, sportegyesület) elősegítik a felelősség áthárítását. Jóravaló emberek akkora disznóságokra képesek egy hierarchiába belesimulva, egyforma ruhában deperszonalizálódva, hogy az hihetetlen...


Na ezért meg vagyok anarchista.

2017. ápr. 24. 19:56
 24/25 anonim ***** válasza:

"Bős-Nagymarost is eltúlzott hisztinek tartom, még mérnökhallgatóként jártam ott"



Ezért gondoltam, hogy a '90-es években voltál mérnökhallgató.

2017. ápr. 25. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Na, kedves gyerekek, ilyen egy gondolkodó ember. Jó pár dologban nem értek egyet mondjuk, de ez mellékes.


Az anarchia egy önellentmondás. Ha nincs egy külső erő, ami fenntartja, azonnal kialakul egy érdekcsoport, ami hatalomra tör. Örökség majomcsorda korunkból.


Egyetértek, hogy Antall nagyon kártékony volt. Most nem fogok mindent felsorolni, amivel egyetértek, de ezt ki akartam emelni.


A Momentum bennem is reményt kellett, de már kezdek kiábrándulni. Nem ismerem részletesen a programjukat, de nekem úgy tűnik, hogy a lakhatás elősegítését ők a nyugati, bérlésen alapuló modell szerint képzelik el (ezt én elutasítom).


Na befejezem, mert telefonról írok, és így túl körülményes.

2017. ápr. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!