Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szóltok hozzá, hogy az...

Mit szóltok hozzá, hogy az erdélyi magyar értelmiség is kiáll a CEU mellett?

Figyelt kérdés

Száz erdélyi magyar értelmiségi küldött közös levelet Balogh Zoltán emberminiszternek, zömmel egyetemi professzorok, adjunktusok, oktatók, doktorátussal rendelkező magyar értelmiségiek.

Ők zömmel a Babes-Bolyai Tudományegyetem, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem oktatói.


Közös levelük alább:


„Kétségtelen, hogy a gazdag hagyományokra visszatekintő peregrinációk történetéből Ön is tudja: az előző évszázadokban számos fiatal diák megfordult nyugati egyetemeken, és tért haza Erdélybe tudásban, lélekben gazdagodva. Ők jelentős mértékben hozzájárultak a magyar tudományosság fellendüléséhez; de erdélyiségünk, illetve magyarságunk megőrzéséhez, megmaradásához is. Az 1990-es rendszerváltást követő időkben a Közép-Európai Egyetemről hazatérő fiataljaink hasonló értéket képviselnek az erdélyi magyar társadalomban. Különösen a társadalomtudományi szakok képviselői profitálhattak sokat ennek az intézménynek a létéből. Elsősorban azok, akik diákjai voltak, vagy doktori címet szereztek ott. De sokan mások is: akik konferenciákon, nyári egyetemeken, tantervfejlesztési vagy más posztgraduális képzéseken vettek részt. A páratlan könyvtárának olvasóiként is elmondhatjuk, hogy a Közép-Európai Egyetem szakmai fejlődésük igen fontos állomását jelentette.

A hazahozott tudás – akárcsak elődeink esetében – közösségi létünk garanciája, és úgy gondoljuk ez a megállapítás a XXI. századi történelmi körülmények között nemcsak az erdélyi, hanem a többi határon túli magyar közösségre is érvényes a szóban forgó oktatási intézmény vonatkozásában is. Ezért aggodalommal olvastuk a sajtóban, hogy a T/14686. Számú törvényjavaslata a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról olyan helyzetet teremt, amelyben a KözépEurópai Egyetem budapesti működése ellehetetlenedik. Tisztelt Miniszter Úr! Arra kérjük, vizsgálja felül és vonja vissza törvénymódosítási javaslatát! Meggyőződésünk, hogy ezzel jó ügyet támogat, hiszen nekünk létfontosságú érdekünk, hogy benne maradjunk a nemzetközi tudományos vérkeringésben, amelynek fontos központja a budapesti székhelyű Közép-Európai Egyetem.”


(A Transindex.ro beszámolója itt: [link]

Az aláírók névsora itt: [link]


Mi a véleményetek róla, hogy a tömegtüntetések résztvevői, a magyar és nemzetközi tudományos élet kiválóságai, a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Tudományos Akadémia, az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, 17 Nobel-díjas tudós, és összesen 66.416 EGYÉNI megszólaló után most az erdélyi magyar értelmiség és tudományos közösség is felemelte a szavát a Fidesz ámokfutása ellen és a Közép-Európai Egyetem értékei mellett?


Szerintetek hallgat a kormány az erdélyi magyar tudósokra, vagy az erdélyi magyarság ezúttal is csak szavazatszerzésre jó, a véleményük pedig nem érdekli őket?


Meddig megy el a kormány szerintetek Magyarország egyik legjiobb egyetemével szemben és mindazokkal szemben, akik kiállnak mellette?



2017. aug. 15. 15:30
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

# 3-as, az általam feltett kérdések címe és zárlata szándékosan azonos szerkezetű mindig, így könnyen felismerhető. Ha ez sikerült, engedd meg, hogy gratuláljak: felzárkóztál egy alsós negyedik osztályos szövegértelmezési szintjéhez, képességeid már-már egy ötödikesével vetekednek!


Elárulom: egyáltalán nem áll szándékomban úgy tenni, mintha nem ugyanaz a személy volnék, sőt, ellenkezőleg (ezért is sikerült felismerned, hogy jéééé, mindenik kérdésem úgy kezdődik: "Mit szóltok hozzá", és azzal zárul, hogy meddig megy el a kormány a hülyeségben).


Ezzel a gesztussal szándékosan kapcsolom össze a kérdéseket, hogy látható legyen: lassan minden értelmes ember kiáll a CEU mellett és a kormány hülyesége ellen, úgy Magyarországon mint külföldön. A kérdés pedig mindig ugyanaz: meddig folytathatja a kormány az ország lejáratását a tudományos értékek szembeköpését és az emberek hülyének nézését ebben az ügyben (is)? Erről érdekel az emberek véleménye (a tied is)!


Ugyanakkor azt is elárulom: nem minden CEU-hoz kapcsolódó kérdést én tettem fel, az elmúlt napokban sem, csak azokat, amelyek szándékosan ehhez hasonló szerkezetűek.

2017. aug. 15. 18:45
 12/18 anonim ***** válasza:
4%

Kedves kérdező te a CEU-t magyarország legjobb egyetemének állitod be és az emberek akik mellette állnak a demokráciát és szabad oktatást sérelmezik a törvényben.


Ámde ez az egyetem egy magyar embernek szinte megfizethetetlen ha csak nem stróman az illető.

Ezt a rendszert hogy lehet demokratikusnak és szabadnak nevezni ha nincs pénzed távozz alapon működik ez egy kicsit ironikus nem gondolod?

2017. aug. 15. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

# 12/12 Időpont ma 19:13


Tehát akkor az sem demokratikus, hogy a Budai Vár (ha eladnák) többet ér, mint egy ózdi putri?

2017. aug. 15. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
86%
#12 19:13 Az, hogy a CEU az ország messze legmagasabban rangsorolt egyeteme a nemzetközi ranglistákon, az puszta tény. Az, hogy egy forint közpénzbe nem kerül (sőt, 10 milliárd ft adót fizet), cserébe fenntartja az ország legnagyobb ingyenesen hozzáférhető akadémiai könyvtárát, történelmi archívumát, és ezreknek ad munkát, szintén csak tény. A magyarországon születő tudományos publikációk kb. harmada CEU-s közreműködéssel születik. A második megjegyzésedre annyit mondanék, hogy a legtöbb magyar diák ösztöndíjjal tanul, azaz ingyenes az oktatás, és még lakhatást és havi zsebpénzt is kap, hogy a tanulmányaira tudjon koncentrálni. Gyakorlatilag minden, amit ezzel kapcsolatban mondtál hazugság.
2017. aug. 16. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Márics Attila ***** válasza:
5%
A CEU annyira magasan rangsorolt, hogy a top 10 magyar egyetemben nincs benne akárhol megnézheted.
2017. aug. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
70%
#16 úgy érted, hogy az intézmény, aminek Soros pár évtizede adott alaptőkét, mindig talál egyéneket akiknek van igényük magas szintű, nemzetközileg versenyképes oktatásra? Hát igen, minő borzasztó, nem csoda, hogy 140 ország legjobb diákjai tanulnak az intézményben hálózatkutatást, közgazdaságtant, jogot, stb. Ha te örülsz, hogy el kell költöznie az ország legmagasabban rangsorolt intézményének, akkor csak gratulálni tudok, valószínűleg életedben nem jártál egyetemre, és semmi rálátásod nincs arra, hogy merre halad a világ, azon kívül amivel a kormánypropaganda megetet.
2018. máj. 24. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
51%
Határontúliak nem fizetnek adót ide, nem viselik az itteni következményeket. Ne szóljanak bele mi van itt
2018. máj. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

# 17-es: a határon túliaknak nem lehet véleményük bármely más országról (pláne az anyaországukról)?


A magyarországi magyarok fizetnek adót Németországban? Ha nem, akkor miért nyilvánítanak véleményt Angela Merkelről?


Mi ez a hülyeség, hogy csak az mondhat véleményt valamiről, aki közvetlenül érintett? Nemcsak amerikai állampolgároknak lehet véleményük Trumpról, nemcsak oroszok beszélhetnek Putyinról, nemcsak katolikusok hozhatják szóba Ferenc pápát!


Véleménye bárkinek lehet bármiről, és annak egy nyít levélben is hangot adhat, ha akar. Az erdélyi magyar tudományos közösség semmi mást nem tett, mint hogy kifejtette a véleményét.

Miért is korlátozná a véleménynyilvánításukat az, hogy nem élnek Magyarországon?


Milyen érdekes, hogy ezt a hülye érvet sosem olvasni olyan topikokban, ahol magyarországiak mondják el a véleményüket az amerikaiakról, az oroszokról, a kínaiakról, a németekről, Izraelről, a Közel-Keletről vagy Észak-Koreáról... Valamiért mindig a határon túliak száját akarják befogni egyesek, amikor nem tetszik az, amit mondanak...

2018. máj. 28. 20:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!