Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szóltok hozzá, hogy az...

Mit szóltok hozzá, hogy az erdélyi magyar értelmiség is kiáll a CEU mellett?

Figyelt kérdés

Száz erdélyi magyar értelmiségi küldött közös levelet Balogh Zoltán emberminiszternek, zömmel egyetemi professzorok, adjunktusok, oktatók, doktorátussal rendelkező magyar értelmiségiek.

Ők zömmel a Babes-Bolyai Tudományegyetem, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem oktatói.


Közös levelük alább:


„Kétségtelen, hogy a gazdag hagyományokra visszatekintő peregrinációk történetéből Ön is tudja: az előző évszázadokban számos fiatal diák megfordult nyugati egyetemeken, és tért haza Erdélybe tudásban, lélekben gazdagodva. Ők jelentős mértékben hozzájárultak a magyar tudományosság fellendüléséhez; de erdélyiségünk, illetve magyarságunk megőrzéséhez, megmaradásához is. Az 1990-es rendszerváltást követő időkben a Közép-Európai Egyetemről hazatérő fiataljaink hasonló értéket képviselnek az erdélyi magyar társadalomban. Különösen a társadalomtudományi szakok képviselői profitálhattak sokat ennek az intézménynek a létéből. Elsősorban azok, akik diákjai voltak, vagy doktori címet szereztek ott. De sokan mások is: akik konferenciákon, nyári egyetemeken, tantervfejlesztési vagy más posztgraduális képzéseken vettek részt. A páratlan könyvtárának olvasóiként is elmondhatjuk, hogy a Közép-Európai Egyetem szakmai fejlődésük igen fontos állomását jelentette.

A hazahozott tudás – akárcsak elődeink esetében – közösségi létünk garanciája, és úgy gondoljuk ez a megállapítás a XXI. századi történelmi körülmények között nemcsak az erdélyi, hanem a többi határon túli magyar közösségre is érvényes a szóban forgó oktatási intézmény vonatkozásában is. Ezért aggodalommal olvastuk a sajtóban, hogy a T/14686. Számú törvényjavaslata a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról olyan helyzetet teremt, amelyben a KözépEurópai Egyetem budapesti működése ellehetetlenedik. Tisztelt Miniszter Úr! Arra kérjük, vizsgálja felül és vonja vissza törvénymódosítási javaslatát! Meggyőződésünk, hogy ezzel jó ügyet támogat, hiszen nekünk létfontosságú érdekünk, hogy benne maradjunk a nemzetközi tudományos vérkeringésben, amelynek fontos központja a budapesti székhelyű Közép-Európai Egyetem.”


(A Transindex.ro beszámolója itt: [link]

Az aláírók névsora itt: [link]


Mi a véleményetek róla, hogy a tömegtüntetések résztvevői, a magyar és nemzetközi tudományos élet kiválóságai, a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Tudományos Akadémia, az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, 17 Nobel-díjas tudós, és összesen 66.416 EGYÉNI megszólaló után most az erdélyi magyar értelmiség és tudományos közösség is felemelte a szavát a Fidesz ámokfutása ellen és a Közép-Európai Egyetem értékei mellett?


Szerintetek hallgat a kormány az erdélyi magyar tudósokra, vagy az erdélyi magyarság ezúttal is csak szavazatszerzésre jó, a véleményük pedig nem érdekli őket?


Meddig megy el a kormány szerintetek Magyarország egyik legjiobb egyetemével szemben és mindazokkal szemben, akik kiállnak mellette?



2017. aug. 15. 15:30
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

Amúgy a székelyudvarhelyi uh.ro külön riportot is készített a CEU-n végzett udvarhelyiekkel, A CEU-n nem folyik agymosás címmel.

Ez is tanulságos olvasmány: [link]

2017. aug. 15. 15:35
 2/18 anonim ***** válasza:
76%
Petike már visszakozott, lassan teljesen visszavonják az agymenésüket.
2017. aug. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
85%
Nem unod még feltenni lényegében ugyan azt a kérdést minden héten? Onnan tudom hogy ugyan az az illető írja ahogy a mondataidat megfogalmazod.
2017. aug. 15. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Molyember ***** válasza:
67%
Majd Németh Szilárd megmondja, hogy Soros emberei, és ezzel minden el lesz intézve.
2017. aug. 15. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
65%
Majd "meggyőzik" őket, hogy tulajdonképpen, nem ez a véleményük...
2017. aug. 15. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
71%
Ha meg nem sikerül, akkor nyilván ők is ballibsi, sorosbérenc hazaárulók lesznek.
2017. aug. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Én éppen most szarom le.
2017. aug. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
35%
Nem áll ki. A magyar értelmiség az ügy előrr azt sem tudta, hogy létezik a CEU. Bp-en lakok, sok ugyanúgy diplomás barátom van, de egyikük sem hallott sosem ezelőtt a CEÜ-ről
2017. aug. 15. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
53%
#8: Azért a levél alapján, mégiscsak vannak olyanok, akik kiállnak.
2017. aug. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
96%
#8: Hát, lehet, hogy a te diplomás ismerőseid nem hallottak róla, de ez nem feltétlenül jelenti, hogy ez az általános a diplomások körében.
2017. aug. 15. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!