Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár korszakban miért volt...

A Kádár korszakban miért volt ilyen olcsó és egyszerű építkezni, felépíteni egy házat?

Figyelt kérdés

A Kádár korszakban, illetve még a 90-es években is. Valahogy az EU-s csatlakozással vált luxussá és rémálom drágává az építkezés.

Ilyen 50-55 éves emberekkel beszélek milyen volt akkoriban az élet. Legutóbb olyat meséltek, hogy neki még az első munkahelye az tipikus kommunista "álmunkahely" volt, annyi volt a dolga, hogy egy gyárban söprögetett. Tehát ilyen eszméletlenül termelékeny munkahelyet kapott az állam bácsitól. Bezzeg 200 négyzetméteres, több emeletes palotára arra futotta neki más huszonévesen is, majdnem önerőből, minimális családi támogatással. Egy mostani átlag huszonéves örül, ha egy patkánylyukban lakhat, nem hogy még ilyen "Kádár-palotában", vagy legalább is sokan úgy gúnyolják ezeket a nagy ingatlanokat így utólag, a rendszerváltás után. Továbbá még csak nem is söpröget egy gyárban a mai fiatal, hanem szakmunkás vagy programozik, legalábbis aki külön tudott költözni a szüleitől támogatás nélkül. Hogy lehet, hogy mégis sokkal szarabbul él mint Kádár idejében az átlagember?


2017. nov. 2. 22:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%

Hagyjuk már, akkor sem lakott mindenki 200 négyzetméteres palotában. '75 - ben születtem, albérletben laktunk egy burkolatlan, sáros utcában, budi az udvaron, mosdás lavórból - Budapesten. Oda vállaltak a szüleim két gyereket. Voltam már 18 mire vezetékes telefonunk lett, egy Ladára öt - hat évet vártál.


Nagy sokára - főleg több gyerekkel volt ez egyszerűbb - utalták ki a "kaptárt", a panelt. De ez sem volt olyan egyszerű.


Teljesen mások voltak akkor az igények, volt ami olcsóbb volt, volt ami elérhetetlen akkor is. Az emberek kevesebbet háborogtak, elfogadták, ahogy van, úgy tűnt akkor, az a rendszer örökké úgy marad.

2017. nov. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Egyrészt akkor egyszerűbb ingatlanok épültek, a "kádár-kockák", panelépületek mai szemmel már nagyon hiányos kialakításúak.

Olcsók voltak a lakáshitelek, az állam támogatta a saját otthonhoz jutást. Mivel biztosabbak voltak a munkahelyek, megélhetés a szocializmusban, így a fiatalok is bátrabban mertek belevágni az otthonteremtésbe, mint manapság a pénzügyi, gazdasági válság, devizahiteles problémák után, mely jelentősen átformálta a közhangulatot.

2017. nov. 2. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Mert akkor még inyen készült a fal,legfeljebb a cigányokat kellett etetni,amig a falu végén kivetették a vályogtéglát.Utána meg a vállalattól/téesztől/erdőgazdaságtól el lehetett lopni /pálinkáért,tyúklibakacsáért meg lehetett szerezni a hozzávalók zömét.A nyolcvanas évek építkezéseit pedig sokan még tán ma is nyögik,akkor már nem volt olyan buli.
2017. nov. 2. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Lazy Lover ***** válasza:
2nél a pont!
2017. nov. 2. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Szerintem nem volt sem olcsó, sem egyszerű építkezni. Esetleg annyiban könnyebb volt, hogy sokan úgy csinálták, hogy maguk, családi és baráti munkaerővel építettek először egy szoba-konyhát, aztán lassanként hozzá egy-egy szobát, fürdőt, ahogy a pénz összejött hozzá.


De a városi többség kis lakásokban élt. A tanácsnál lehetett igénylést beadni, a legkevesebb egy főre jutó jövedelmesek tanácsi bérlakást kaptak, a közepesek szövetkezeti lakásokra fizethettek be, és a legmagasabb egyfőre jutóval OTP lakásra írták listára őket. Hosszú volt a várakozás, addig vagy szolgálati lakásban-szobában vagy szülőknél éltek, családosan gyerekekkel is.


Faluban építkeztek inkább meg a városok külső részein.


Egyáltalán nem "futotta" huszonévesen is lakásra, nem tudom, honnan hallottad.

Én olyan embert sem ismertem, akinek nem kellett rendesen dolgoznia. Az igaz, hogy a cigányoknak sokat elnéztek, örültek, hogy igyekszik, ha már bement dolgozni. Viszont nem is laktak rendes helyeken, hanem pl. a mi városunkban valami romos téglagyárban. És a gyerekeik, ha rossz volt az idő, nem is tudtak iskolába jönni.

2017. nov. 3. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
85%

1. Ahogy #2 is mondja, alacsony műszaki színvonal. Olcsó volt felépíteni. Ja, hogy aztán a világ minden pénze sem elég a fűtésére? Az másik kérdés.


2. Akkor családi házakat kalákába is lehetett építeni. Össze lehetett szedni 4-5 embert, akik minden nap meg tudtak jelenni délután háromkor, és nyomták sötétedésig. Ma már ennek nincs realitása, ma mindenki elfoglaltabb, és a jogszabályi környezet is ellene van.


3. Ami a Kádár rendszerben olcsóbbnak és egyszerűbbenk tűnt, annak utána, a rendszerváltás után fizettük meg az árát. Akinek akkor olyan jó élete volt, mert csak a gyárudvaron söprögetett, annak a jó életét te meg én finanszíroztuk, akik dolgoztunk, adóztunk, kitermeltük az államadósság törlesztését 20-30 évvel később. Utálom ezt a Kádár-nosztalgiát, és fel nem tudom fogni, hogy lehet valaki annyira korlátolt, hogy nem látja át, hogy a későbbi létbizonytalanság annak volt köszönhető.

2017. nov. 3. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
70%

Ma már azért ilyen drága, mivel növekedtek az igények is. Ma már bevezetik a vizet, a fűtést a házakba is, ami a szocializmushoz képest eléggé megnövelte az árakat. A csodás szocializmusban mi volt? Fürdeni úgy fürödtek, hogy a kútról hoztak be maguknak vizet a kádba. Spórolás céljából aztán ezekbe mosták ki sokszor a ruhákat is. Akinek nem volt sok pénze az meg csak lavorban mosakodott. Sokat elárul az akkori helyzetről, hogy mikor bevezették édesanyámék a vizet a házba az egész falu a csodájára járt. Annyira drága volt ez, hogy nagyapám és nagybátyám össze is vesztek, hogy utóbbi miért ilyenekre akarja elkölteni a sok pénzt.

200 négyzetméteres, több emeletes palotái egyedül a gazdagoknak voltak. Gyárban söprésért senki se kapott annyit, hogy ilyeneket építsen.

2017. nov. 3. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Én arra lennék kíváncsi, hogy a régi rendszerben mennyibe kerültek az építési telkek. Ma egy két nem túl felkapott kisvárosban is elkérnek 4-5-6 milliót egy építési telekért.

A műszaki tartalom is sokat változott. Hőszigetelt nyílászárók, hőszigetelés a tetőtérben, falakon, lemezalapnál az alap alatt és a lábazatnál. A helyiségenkénti kályház fűtés és a korszerű fűtések kialakítása között is 7 számjegyű árkülönbség van. Ma már alapból minden ház fürdőszoba vagy fürdőszoba+kölön wc(k) kialakításával épül ez is simán milliós tétel.


Ha csak a különféle technológiai eltéréseket összeadjuk, akkor milliós különbségek is lehetnek a végösszegben.


Valami építészeti fórumon kellene megkérdezni, hogy a jelenlegi 200-230 000Ft/nm építési költségeket mennyiben csökkentené, ha a Kádár-kockáknak megfelelő színvonalon építenénk ma egy házat. Kíváncsi lennék a becslésre.

2017. nov. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"Aki nincs ellenünk, az velünk van!"

Aki nem politizált, az hazavihette a fél gyárat. :-)

2017. nov. 3. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ja, még annyi, hogy a falubeli, menő traktorosok szeretik elfelejteni, hogy az idősebb családtagjaik szinte széthordták a tsz-eket a 80-as évek végén. Ők így indultak.

Jogállamokban ezért börtön járt volna.

2017. nov. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!