Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy függ össze a Paksi...

Hogy függ össze a Paksi atomerőmű Szovjeunióval?

Figyelt kérdés
Sziasztok, Ausztriában születtem és ezért nem igazán foglalkoztam a magyar politikával, de most a Paksi atomerőmű és Szovjetunió kapcsolatáról kell írnom a suliban az egyik órára. A kérdésem az, hogy milyen kapcsolat van a Paksi atomerőmű és Szovjetúnió között. Netán Szovjetúnió építette abban az időben? Vagy Magyarország Oroszországtól kapja az áramot? El tudná nekem esetleg valaki magyarázni, hogy is van ez? Sokat keresgéltem a neten, tudok a bővítésről, stb. de még mindig hiányzik az alapinformáció, hogy valójában mi is a háttere az egésznek. Nagyra értékelném, ha valaki nagyjából le tudná nekem írni.

2017. nov. 11. 12:59
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
0%
Úgy, hogy ott is felrobbant egy.
2017. nov. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
68%

Ott is? Mert egyébként hol máshol? :DD

Ráadásul nem felrobbant, hanem leolvadt, és a katonai kísérleti jellege miatt szabadulhatott ki a környezetbe a sugárzó anyag.


Arról meg már ne is beszéljünk, hogy Paks egy nyomott vizes reaktor, nem pedig grafitmoderátoros, Paks 2 meg még Paks 1-re is ráígér biztonság tekintetében.

2017. nov. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
89%
Hogy a kérdésre válaszoljunk, onnan kezdheted, hogy szovjet tervek alapján, szovjet technológiával épült, a reaktorok Szovjetunióban készültek, a fűtőelemeket onnan kaptuk (kapjuk), és ha kiégnek, pihentetés után oda kerülnek visszaszállításra. A finanszírozása abban az időben KGST módon történt,elsősorban bartellel, jó sok Ikarust, gyümölcsöt, gabonát, stb adtunk érte.
2017. nov. 11. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
Kedves 3.dik, köszönöm az útmutatást :)
2017. nov. 11. 14:34
 5/26 anonim ***** válasza:
26%

A harmadik elég jól leírta a lényeget. Természetesen akkoriban játékfilmben is népszerűsítették a Paksi Atomerőmű építését az akkori legnépszerűbb zenészekkel, szóval ment az ügyes propaganda. [link]

https://www.youtube.com/watch?v=s5PMQbqANJU (Feltűnhetnek a filmrészletben a cirill betűs

ládák, és az orosz katonák.


A Paksi Atomerőmű (már Paks1.-nek hívnánk, hiszen folyamatban van a Paks2 is) leírásához sok újat nem tudok mondani. Kis mellékinformációkat találsz még itt: [link] az Atomváros fejezet alatt. Meg itt: [link] Bár tudom, hogy nem hiteles forrás a Wikipédia, de azért érdekes háttérképeket lehet meríteni belőle.


Amit kiemelnék én is az az, hogy szocializmus volt, vagyis nem kapitalizmus. Ez így hülyén hangzik, de a lényeg, hogy nem volt pl. nyilt közbeszerzés, nem volt verseny, csak a KGST-n belülről szovjet nyomás hatására szovjet terméket vettünk. Azért meg kell jegyezni, hogy a keleti blokkban atomerőmű fejlesztéssel tudtommal más nem is foglalkozhatott, így ez papírforma szerint ment, mert nyugatról nyilván elképzelhetetlen lett volna a rendelés politikai és gazdasági okok (devizahiány) miatt is.


Jelenleg Paks1 Oroszországtól kapja a fűtőelemet, és Oroszországba megy vissza a radioaktív fáradt fűtőelem. Az utaztatás kicsit kockázatos, mert Ukrajnával kiegyensúlyozatlan a politikai helyzet, így vagy más úton, vagy kockázatosabb módon oldják ezt meg.


Ami nagy gond, hogy Magyarország Oroszország felé teljesen energiafüggőségben van: kőolajat is tőlük vesszük, és nem egyszer volt már gond abból, hogy elzárogatták télen a vezeték csapját, hogy valamelyik államot megszívassák.

Paks1-be való fűtőelemet csak az oroszoktól tudjuk beszerezni, mert egyedi, titkos szabvány szerinti termékről van szó, de ha más elő is tudná állítani, akkor is iszonyat drága lenne az egyedi termékátállás, szóval irreálisan drága.


Paks2-nél Jávor Benedek a Párbeszéd Európai Parlamenti képviselője világított rá a legtöbb problémára:


- túlzott titkosítás

Ebből egy kicsit engedett Magyarország, de még mindig indokolatlanul sok a titok, nagy az átláthatatlanság, ami nem megnyugtató.


- hatalmas eladósítás - a piacinál rosszabb feltételű orosz hitellel

A feltételeket bár a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor az évszázad üzletének hirdette, de a részleteket titkolta, az oroszok nem tekintették népük előtt annyira titkosnak a dolgot, és orosz nyelven sok részlet kiderült, amiből mi is megláttuk, hogy nem olyan jó üzlet. Szerencsére az orosz bank, amivel kötelező lett volna felvennünk a hitelt, olyan rosszul állt, hogy végül máshonnan kell hitelt felvennünk.


- környezeti ártalmak

pl. a Paks1 és Paks2 működése során a Duna vize több fokkal melegszik, ami az élővilágra káros hatással van.


- környezeti kockázatok

Paks2-t pont egy geológiai törésvonalra építenék. [link]


- technikai kockázatok

Ezzel a technológiával még egyetlen atomerőmű sem működik. A prototípus Oroszországban még mindig építés alatt van, nincs beüzemelve, és több problémát is kiszivárogtatott egy volt munkás.

Bár a kezdetekkor a Fidesz azzal érvelt, hogy ha a finneknek jó lesz, akkor nekünk is, csak azt hallgatták el, hogy a finneknél nem közpénzből épül, ráadásul a tervben is több plusz biztosítás van, ami a magyar verzióban nem szerepel, végül pedig ez:

[link]


- gazdasági aggályok:

Nem volt igazi nemzetközi pályázat, emiatt volt is egy kis EU-s bonyodalom, végül kompromisszummal néhány dolog építését az oroszok átengedték más vállalatoknak

Már a Fidesz sem tagadhatja, hogy az atom áram nagyon drága. A napenergia és a szélenergia már jelenleg is olcsóbb, mint ahogy azt a Paks2 termelné, és felesleges erőművet vásárolni, amikor áramot olcsóbban vásárolhatunk külföldről (amikor nem süt a nap, és nem fúj a szél). Az energiaversenyt mégis úgy torzítja a kormány, hogy a napelemre több adót is kivet, míg máshol éppen támogatni szokták, és a szélerőművek építését pedig gyakorlatilag betiltotta. [link] [link] de van a napelemre környezetterhelési adó is, miközben az atomáramra nincsen, azt közpénzből pihentetik, majd viszik el Oroszországba. Több ilyen költségbeszámítási szőnyegalásöpréssel hazudják olcsóbbnak az atomárat, de így sem lenne igaz.


- tanulmányi problémák

Az is kiderült, hogy a gazdasági tanulmány a megtérülés kapcsán folyamatos 100%-os üzemeléssel számolt, ami egyszerűen irreális, de így is csak csalással jött ki az olcsó áram, amit végül hallgatólagosan el is ismertek. Másfelől viszont a környezetvédelmi tanulmányban meg épp ellenkezőleg, visszafogott üzemeléssel számoltak.


Sokak szerint Orbánt zsarolja és/vagy megvesztegeti Putyin, és ezért a nagy "orosz-magyar barátság".

2017. nov. 11. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
43%
egyébként az atompárti érveket is így ismered? gondolom nem te szegény sorosárva
2017. nov. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
77%

Igen, annak idején a Szovjetunió segítségével épült a 70-es években ill. a 80-as évek elején a Paksi Atomerőmű. (tervek, technológia, személyzet kitanítása, üzemanyag stb.) Mivel Magyarország nem tudja magát ellátni villamos energiával, így importra szorul, ennek nagy része ma is Oroszországból érkezik. A megépített erőmű üzemideje hamarosan lejár, blokkonként 30 év, + 20 év meghosszabbítás van folyamatban. A blokkok üzemidejének lejárta után, mivel az már nem hosszabbítható, be kell zárni, és újakat kell helyette építeni. Ez van most folyamatban. Miért pont atomenergiával pótoljuk a kieső áramtermelő kapacitást? Egyszerűen azért, mert összességében, hosszú távon ez a leggazdaságosabb. Más fajta erőművel egyszerűen nem pótolható a kieső áramtermelő kapacitás, 2000 MW. Az atomerőmű típus alaperőmű: télen/nyáron, hidegben/melegben, éjjel/nappal, szélcsendben/erős szélben, árvíz és aszály idején is megbízhatóan működik, károsanyag (széndioxid) kibocsájtása nélkül. Semelyik másik erőműtípus ezt nem tudja. Robbanás? Csernobilban emberi butaság, hülyeség miatt történt. Fukusima? Alapvető tervezési hiba okozta.

Előnye még, hogy a megépítés után az energia-függetlenséget növeli: a fűtőelemeket bárhonnan meg lehet vásárolni, nem csak Oroszországtól. Jó időre, 1-2 évre előre is.

Jávor Benedek érveivel ne foglalkozz, nem ért a dologhoz.

Pl. nincs titkolózás, csak a valóban fontos üzleti titoknak minősülő kérdésekben. Finanszírozás: nem orosz banktól kellene hitelt felvenni, hanem az orosz állami nyugdíjalapból finanszíroznák. Közbeszerzés hiánya: igenis volt közbeszerzési felhívás. Eszerint az tegyen ajánlatot, aki felépíti az új erőművet, és ad hozzá építési hitelt is. Csakhogy erre senki nem adott pozitív választ, mert hitelt senki sem akart intézni (vegyünk fel mi drága külföldi hitelt). Csak Putyin mondta azt, hogy adok nektek hitelt, abból az alapból, amiből majd évek, évtizedek múlva az orosz nyugdíjakat kifizetik, nyilván a mi törlesztéseinkből. Ez volt a legnyomósabb érv az orosz erőműépítés mellett. (A technológiai színvonal gyakorlatilag azonos lenne, akár az amerikaiak, franciák stb. építenék az erőművet.)

2017. nov. 12. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
29%
Arra azért figyelj, hogy azt írd le, amiket a tanáraid hallani akarnak! A történelem hamisítás ott is megy ezerrel, főleg amikor a Magyarokról van szó.
2017. nov. 12. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Huh.., nagyon szépen köszönöm a segítségeteket. Többet mondtatok, mint amennyit a neten találtam, így már minden világos.:D Köszi :)
2017. nov. 12. 09:28
 10/26 anonim ***** válasza:
67%
Az orosz csapelzárásról: az oroszok sohasem zárták el a csapot. Az ukránok zárták el a csapot, mert az oroszok nem szállítottak nekik (mert az ukránok nem fizettek). Az elzárt csapról irányították maguknak a gázt. Mindenki figyeljen oda, miket írogatnak hozzá nem értő emberek!
2017. nov. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!