Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy függ össze a Paksi...

Hogy függ össze a Paksi atomerőmű Szovjeunióval?

Figyelt kérdés
Sziasztok, Ausztriában születtem és ezért nem igazán foglalkoztam a magyar politikával, de most a Paksi atomerőmű és Szovjetunió kapcsolatáról kell írnom a suliban az egyik órára. A kérdésem az, hogy milyen kapcsolat van a Paksi atomerőmű és Szovjetúnió között. Netán Szovjetúnió építette abban az időben? Vagy Magyarország Oroszországtól kapja az áramot? El tudná nekem esetleg valaki magyarázni, hogy is van ez? Sokat keresgéltem a neten, tudok a bővítésről, stb. de még mindig hiányzik az alapinformáció, hogy valójában mi is a háttere az egésznek. Nagyra értékelném, ha valaki nagyjából le tudná nekem írni.

2017. nov. 11. 12:59
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

#19-hez: A Bátaapátiban, a Mórágyi-rög gránitjában létesült Nemzeti Radioaktív Hulladéktároló (NHRT) a Paksi Atomerőmű kis és közepes aktivitású hulladékának befogadására szolgál. [link]

A kiégett fűtőelemek végleges elhelyezésére a Mecsekben, a Bodai Aleurolit Formáció területén keresnek lehetőséget, ami még kutatás alatt van. [link]

2017. nov. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
#10 Azt írtad le, amit én válaszoltam voltam volna.
2017. nov. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat :)
2017. nov. 21. 16:51
 24/26 anonim ***** válasza:
Amikor a Paksi atomerőmű tervek születtek még az RBMK grafit moderátoros mellett épült volna de szerencsére a csúszások miatt áttervezték nyomottvizesre ami sokkal modernebb és biztonságosabb. Valamint a magyar szakemberek sem bíztak semmit a szovjet technikára, minden mozgó és bontható alkatrészt újból szétszedtek beépítés előtt átnézésre,pl minden csapágyat minőségire cseréltek és saját pecséttel láttak el. Nem volt ritka az új alkatrészeknél a korrodált belső és száraz csapágy stb. Ezt egy ottani volt rokonom mondta.
2017. dec. 7. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
100%

Kis kiegészítés a #24-es válaszhoz: Pakson már az 1960-as években sem RBMK, hanem vízhűtésű, vízmoderátoros reaktort terveztek. VVER-440/230-ast. Olyat, mint Bulgáriában Kozloduj 1-2-3-4, Szlovákiában Bohunice 1-2. Ezeknél nincsenek olyan rendszerek, amik egy hűtőközegvesztéses üzemzavar (primerköri fővezették törése) mérséklik, és a kibocsátásokat hatékonyan visszatartják: nincs lokalizációs rendszer és hűtőközegvesztés esetén kiáramlás lehetséges a hermetikus térből. Ezek később nem feleltek meg a Nyugat-Európában elvárt biztonsági normáknak és a felsorolt VVER-440/230-as reaktorokat az EU csatlakozás után le kellett állítani.

A 60-as évek végén szüneteltették a beruházást, majd az olajárrobbanás miatt 1974-ben indult el újra az építkezés. Ekkor már az oroszok és átvették a nyugati biztonsági normákat és a "mi megmodjuk a tutit" helyett az eladó-vevő szemlélet uralkodott. Emiatt a korszerűbb, VVER-440/213 típust építették be, amelyek 20 évvel később, Európai Unióhoz való csatlakozásunkkor is megfeleltek az EU-ban elvárt biztonsági normáknak. A néhány év késedelemmel nagyon sokat nyert Magyarország: ha az 1966-os tervek szerint épült volna fel a Paksi Atomerőmű, ma nem működhetne.

Adalék: a 2000-es évek elején elvégzett biztonságnövelő intézkedések miatt a Fukushimai baleset után elvégzett célzott biztonsági felülvizsgálat sem állapított meg biztonsági hiányosságot, a Fukushima után újraértékelt szempontok szerint sem.

2017. dec. 10. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, igazán hasznosak a hozzászólásaitok. Sokat segítettetek, a munkám is egyes lett. Köszi még egyszer :)
2018. ápr. 3. 22:06
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!