Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A tanárok fizetése miért a...

A tanárok fizetése miért a 2014-es minimálbérrel van számolva?

Figyelt kérdés

A pedagógus bérek számítási képletéből 2015-től kivették a minimálbér emelkedésének hatását, helyette továbbra is a 2014. évi 101.500 forintos minimálbér szerepel szorzóként "vetítési alap" néven. Ez alapján ma egy kezdő főiskolát végzett ( BSC diplomás ) tanár fizetése bruttó 177 ezer forint, egy 10 éves munkatapasztalattal rendelkező ( pedagógus I ) tanár pedig bruttó 239 ezer forintot kap. Ez az első esetben kb nettó 115 ezret jelent, míg 10 év munka után már nettó 160 ezer forint körül van.

Ha a fizetésüket a következő féleképpen szabályoznák, máris magasabb lenne a bérük:

2 évvel ezelőtti minimálbér a vetítési alap ( azaz 2017-ben a 2015-ös számítana ), 105 ezer forint lenne az alap. Ez 4%-al magasabb bruttó fizetést jelentene.

Ha az 1 évvel ezelőtti ( jelen esetben 2016-os ), akkor 111 ezer forint lenne az alap. Ez már 10%-ot jelent.

Ha az azéves ( jelenleg 2017-es ), 127 500 forint lenne a vetítési alap, akkor 25%-al lenne magasabb a fizetésük.

Miért nem emelik? Miért mindig a 2014-eshez viszonyítanak?


2017. nov. 22. 21:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Gondolom nem akarták, hogy a pedagógus bérek és a minimálbér együtt mozogjon. Amibe azért van ráció, mert a pedagógusokat az állam fizeti míg a minimálbért meg többnyire a piaci szereplők.

(az hogy minimálbérhez van kötve vagy vetítési alaphoz ez csak egy technikai kérdés, nem emiatt lesz több vagy kevesebb a fizetés, mert ha nem akarnák nagyon növelni és a minimálbérhez lenne kötve akkor meg a szorzókon változtatnának)


[link]


amúgy eszerint a cikk szerint idén is volt emelés illetve az általad írt számok se teljesen stimmelnek(bár akkor gondolom a 177 helyett a 182,7 lehet az emelés)

2017. nov. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
1# én januárról szóló cikket találtam ( [link] ), így lehetséges hogy azóta kaptak emelést. Ellenben a cikk szerinti bruttó 7000 ezer forint se jelent sokat ( nettó 4000 miatt nemigen verném magam a földhöz ).
2017. nov. 22. 21:23
 3/9 anonim ***** válasza:

#2 az emberek semmiért se szokták magukat a földhöz verni, ha idén emelnek 10%-ot maximum annyit érnek el, hogy egy évig fogják a szájukat de utána ha jövőre nincs emelés akkor megint megy a károgás. (nominálisan 2010 óta 50%-ot emelkedtek a tanárok bérei úgy, hogy az infláció 20% alatt volt, ha ez így menne tovább akkor vásárlóerő paritáson számolva kb. 20 év múlva már a dupláját tudnák költeni annak amit ma. Ez nem olyan rossz kilátás egy pályakezdőnek, főleg ha közben a bértáblán is lépked előre)

Biztos megérdemelnének többet is a tanárok de nem ezen múlik, hogy mennyire jól végzik a munkájukat.

Illetve én annak vagyok ha híve, hogy inkább kapjak kevesebbet de azt biztosan, mint annak, hogy szórjanak meg 10-20%-al aztán meg mikor már hozzászoktam akkor visszavegyék.

(tipikus Görög példa, még a nagy fizetés levágások után is jobban keresnek, mint ami indokolt lenne de mégis a többség kétségbe van esve és nem tudja hogy lehet ilyen "kevésből" megélni)

2017. nov. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

nem tudom miért mártírkodnak itt a tanárok, nyugodtan mutassanak fityiszt az államnak és menjenek el mérnöknek


sajnos nagyon sok esetben az általános és középiskolák tanárai jobb híján kerültek oda

2017. nov. 22. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

4# és esetleg arra nem gondoltál hogy sokan pont a rossz fizetés miatt nem mennek tanárnak, ápolónak, mentősnek, stb-nek?

Hogy ezek nem azért hiányszakmák mert 100/99 ember utál emberekkel, gyerekekkel foglalkozni és tojik a jövőre, hanem mert 100/99 ember azt mondja hogy "a tököm fog 4 évet tanulni hogy aztán 8-12 órát dolgozzak 120 ezer forintért, inkább megyek külföldre csirkét sütni 1200 euróért"?

Én is azért nem lettem mentős mert egy mentőápoló bruttó 160 ezret keres, de emellett 12-24 órában dolgozik. Szeretek másokon segíteni, de nem azon az áron hogy az én életem menjen rá. És nagyon sokan gondolkoznak hasonlóan, azért nem mennek tanárnak, ápolónak, stb, mert alul vannak fizetve.

Ráadásul mérnök se lehet mindenkiből. Műszaki egyetemre járok, százával szórják ki az embereket, mert nem ide valók és mert ha mindenki elvégezné, túlképzés lenne.

2017. nov. 22. 23:31
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
jelenleg ALULKÉPZÉS van mérnökökből, és ha ők is tanárnak mennek akkor aztán lehúzhatja a rolót a magyar ipar
2017. nov. 22. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

6# mint említettem a Műegyetemen vagyok mérnök hallgató. Tisztában vagyok vele hogy mennyire keresett szakma.

Mint ahogy azzal, hogy rohadt nehéz. Nem véletlenül szórják százával az embereket a műszaki egyetemek. De tanárok nélkül mérnökök se lesznek. Se orvosok, se más dolgozók.

2017. nov. 23. 00:51
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdező te ott vagy alapvető tévedésben, hogy azt hiszed, a tanárok bérének számítása valamiféle tévedés, vagy hozzá nem értés következménye. Olyankor szoktunk így érvelni.

De nem, itt arról van szó, ki tud ügyesebb trükköt kitalálni, hogy egy területet miként lehet a legfeltűnésmentesebben elsorvasztani. A kormány és a párt tagjai azon versenyeznek, ki tud jobb ötletet a pálya tönkretételére, hiszen a főnökük erre utasította őket. Hülyegyerek nem veszi észre, ha kilopják a szemét. Okos ember még a kezére is csap a tolvajnak. Még okosabb lesitteli. Hát hiányzik ez nekik?

2017. nov. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

azt hiszed a tanár valami különlegesen fontos és egyedi munka amit csak a legjobbak tudnak elvégezni? hát nem...

gyakorlatilag szellemi sormunka


az meg hogy kiből milyen tanuló lesz sokkal nagyobb részben áll a szülei anyagi helyzetén, mint a tanárain


ez a világon mindenhol így van, még finnországban is

ne a finn oktatás olyan nagyon jó, hanem a finn társadalom homogén vagyonilag

2017. nov. 23. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!