Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehetséges eleve vagy utólag...

Progizo kérdése:

Lehetséges eleve vagy utólag csalásra programozni a választási rendszer szoftverét?

Figyelt kérdés
Egy program elvileg azt csinálja, amit betápláltak neki, tehát ha arra tanították, hogy pl. 2*2=5, akkor aszerint is működik. Akkor elvileg elképzelhető ilyen szándékos csalások beépítése ebbe a tegnap levitézlett milliárdos szoftverbe? Esetleg külföldről is belenyúlhattak? Pl. a putyini Oroszországból, ami miatt mások, pl. az USA is panaszkodtak már?

2018. ápr. 9. 10:35
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
90%
Nem a számítógépes rendszer jelenti a problémát, hanem a humán tényezők. Őket könnyű megvesztegetni, fenyegetni, irányítani. Rengeteg szavazókörben nem is volt ellenzéki delegált a bizottságban. Ennek folyományát mindenkinek a fantáziájára bízom.
2018. ápr. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:

11 órakor elromlott a szavazatokat számláló rendszer, ezt úgy vették észre hogy csak 24% volt a fidesz része, amit lehetetlenül kevésnek találtak.

Azért a korábbi szavazó programot vették alapul, ami alapján ugyan azok a fideszes mandátumok, és pár újak is bele kerültek, csak hogy meg legyen a 2/3.

És mivel féltek hogy esetleg csalást gyanítva a nép neki indul az NVI épületének, ezért felrendelte a vidéki készenlétes rendőröket, hogy kordonnal biztosítsák a zavartalan kormánypártnak megfelelő szavazatok számlálásának összegzését, úgy hogy egyik régió szavazó körzetében se üssön szemet az ott számlált résztvevők, régió összességére vonatkozóan a szavazati eredmények.

2018. ápr. 9. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
Most már egyre több helyen hallani ezt a dolgot és hogy lesz valaki aki kéri az újraszámlálást, kíváncsi leszek.
2018. ápr. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

#12: reménykeltően hangzik. Esetleg valami linked van a forráshoz?

Nekem az összes ismerősöm csak vakarja a fejét mert egy sem szavazott a Fideszre, szóval enyhén szólva is bűzlik ez a dolog ...de hát mit várunk ezektől a maffiózóktól, amikor minden pénzt hatalmat és hazugságot felhasználtak az ellenzék (leginkább Vona) lejáratására. És ilyen gerinctelen patkányok kerültek hatalomra. A belem kifordul tőlük. Rég a vádlottak padján kellene számot adniuk a bűneikről.

2018. ápr. 10. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

"11 órakor elromlott a szavazatokat számláló rendszer, ezt úgy vették észre hogy csak 24% volt a fidesz része, amit lehetetlenül kevésnek találtak."

Ezt baromira nem értem. Idén nem voltam szavazatszámláló bizottsági tag, de előtte mindig. Eddig úgy volt, hogy

1) A helyi szavazatokat helyben számoltuk meg mi magunk.

2) Csak a szavazóhelyiség bezárása után, azaz 19:00-kor, vagy az addig sorban álló emberek szavazatának leadása után kezdődik a szavazatok számolása. Addig tehát nem látja senki, hogy kire adtak mennyi szavazatot, hacsak nem változott valami. Szóval szerintem ez kacsa.


Csalások meg egyértelműen voltak szerintem, de az újraszámolás csak egy fajtáját zárja ki a csalásoknak, ha ténylegesen beikszelt szavazatokat dobtak be sokszázasával , és zárás után aláhamisították az el nem jövő szavazók nevét pont ekkora mennyiségben, akkor ez soha nem fog kiderülni, és ez azokban a körökben, ahol nem volt ellenzéki szavazatszámláló, nagyon is előfordulhat. Márpedig a felében nem volt. Vidéken. Ott inkább meg vannak félemlítve az emberek.

2018. ápr. 10. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

Több ebben részt vevő is megírt pár furcsaságot. Te mint aki végül is benne volt ebben mit szólsz pl ehhez:


[link]

2018. ápr. 10. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
68%

Teljesen jogos, és nem egyedi, nem kacsa. Én magam idén nem voltam szavazatot számlálni, de sok ismerősöm igen, és kaptam olyan visszajelzéseket, vidékről, ami ezt megerősíti valamilyen formában. Nekik nem azt mondták kerek perec, hogy lassítsanak, mert előbb Budapest, hanem hogy a számítógépes rendszer nem működik, és ezért kell órákat várni az eredmény elküldésével, ezért kell várni nekik is. Ez baromság!


Először is azzal kezdeném, hogy a szavazatszámlálók a helyiségből addig nem mehetnek ki zárás után, amíg meg nem számolták a szavazatokat, el nem készül a jegyzőkönyv, aztán mennek az önkormányzatba, ott van a nagy tolongás. Minden delegált megkapja a jegyzőkönyv hitelesített másolatát, és az önkormányzat elküldi az eredményeket a központba.


A szavazatszámlálás után már a delegáltak tuti, hogy elküldik a nemhivatalos eredményeiket a pártjuknak. Ez történik a Fidesznél is, akiknek mindig 100%-os a lefedettségük. Tehát ők pontosan tudják, az eredményt, ki tudják "elvileg" (és gyakorlatban is) sakkozni, hogy hogy állnak, (mennyit kéne még csalni).


Műveletek tehát a következők az ügymenetben:

1. Urnabontás

2. szavazatok válogatása (érvényes, érvénytelen, pártok és egyéni jelöltek szerint)

3. különböző szavazatok, érvénytelen szavazatok, fel nem használt ívek megszámolása, ellenőrzése, hogy megegyezik-e a kiadott ívek mennyiségével

4. jegyzőkönyv készítése

5. Jegyzőkönyv kivételével mindent bele egy dobozba, lezárni, bevinni az önkormányzatba. A dobozt már nem nyitják ki, csak akkor, ha valami gáz van, pl. az egyik delegált urnabontást kér, vagy a jegyzőkönyvben olyan súlyú kifogást emel. Tehát semmi indok arra, hogy a dobozt szorongassák, egy pillanat alatt le lehetne adni, és gondolom átadás átvétel során pontos időpontot is fel szokás írni ennek a jegyzőkönyvére. (Ezt csak vélelmezem, mert én mezei szavazatszámláló vagyok, nem jegyzőkönyvvezető.)

6. (elvileg) hitelesített másolatot készíteni a jegyzőkönyvekről. Ha ezt megkapták a küldöttek (pártdelegáltak), akkor a szavazatszámláló bizottsági tagok mehetnek haza.

7. Eredmény beküldése. ITT VOLT AZ ÁLLÍTÓLAGOS ELAKADÁS!!! De ez nem indokolja, hogy miért kell az előző pontokat szándékosan blokkolni. Miért nem mehetnek el a szavazatszámlálók, stb.


Eleve nem értem, hogy milyen rendszer nem működött. Országosan nem ment az internet? Nem volt fax? Nem volt mobil? Ha egyik se ment egyszerre órákon át országos szinten, akkor azt mondom, hogy oké, de ilyet ugye senki nem tapasztalt. Valami szoftverakármire hivatkoznak, de nem tudom, hogy az a szoftver valójában mire is kell. Magához a szavazatszámláláshoz elég néhány számítógép és egy egyszerű hálózatban is működő Office szoftver táblázatkezelője. Végszükség esetén abba szépen be lehet írni a tájékoztatásjellegű adatokat, de még a véglegeset is, és egy ügyesebb felhasználó meg el tudja készíteni a megfelelő képleteket, aminek a segítségével kiszámítják az összesített eredményeket, sőt még a mandátumokat is. Hogy a honlap hogy működik, hogy nem, az egy másik kérdés.

(Libreoffice ingyenes is, és ha jól tudom, az is tud működni hálózatban. Nem mondom, a képlet megírása jelenthet némi kihívást, de egy informatikus főiskolás 100 ezerért már boldogan elkészíti, és máris rengeteg pénzt lehetett volna megtakarítani, de most a választási csalás a lényeg, nem a pénzherdálás.)


A túlterheltséget Viszont egyáltalán nem értem.

Szervert éppen azzal lehet túlterhelni, ha egyszerre jelentkeznek be, nem pedig azzal, hogy az elküldött szám nem 3000, hanem 5000, mert sokan szavaztak. Vagy nem volt főpróba? A túlterhelést azzal lehetett volna elkerülni, hogy arra kérik a felhasználókat, hogy minél egyenletesebben küldjék be az adatokat.


Mindenesetre azzal, hogy az átadást országos szinten egyszerre tették lehetővé, mesterségesen késleltetve a vidéki leadásokat, ahol pedig sokkal gyorsabban történik az eredmény átadása, egy értelme lehet. A Fidesznek idő kell, hogy a budapesti eredményeket is megismerjék, így megtudják az összes eredmény, ekkorra tudják azt, hogy hol, mennyit kell még csalni ahhoz, hogy biztosan meg legyen a 2/3, és magát a csalást kivitelezik. Nyilván - mivel csak a választókerületek kb. 50%-ába jutott ellenzéki delegált szavazatszámláló, és nagyon sok helyen a választott és a delegált szavazatszámláló, a jegyzőkönyvvezető és az elnök is elkötelezett Fideszes, simán szétcsalhatták a körzetet, és csak aztán zárják az urnát hamisan írt jegyzőkönyvvel az időt tekintve.

Ha rögtön leadhatják, amikor kész, akkor az a gond, hogy ugye a csalós szavazókörökben kiugrik, hogy nahát, itt milyen sokára van az átadás, míg máshol tök korán. Felvetődik a kérdés, hogy vajon nekik mi tartott ilyen sokáig, és hogyhogy olyan elütően nagy az eltérés a szavazatok terén.


Ezt az elméletet az is megerősíti, hogy a 19:30-as idő nagyságrendekkel magasabb volt, mint a végleges mennyiség. Ezt állítólag a strigulázás elrontásával magyarázzák, de hogy mindenhol következetesen ebbe az irányba megy a túlbecsülés, és ennyi helyen, ilyen mértékben, na ez kizárt.

Nyilván sok helyen előre készültek a csalással, és hát azt nem lehet, hogy 19:30 és 20:00 között, vagyis fél óra alatt annyi szavazó jön be papíron, mint egész délután átlag négy óra alatt.

Szóval gyanús, hogy minden ellenőrző lehetőség össze vissza romlott, és egyikre sem lehet támaszkodni. Komolyan mondom, ennél már csak az lett volna durvább, ha a jegyzőkönyvhöz írhatatlan papírt adnak!

2018. ápr. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
Köszi, most értettem meg akkor ez hogyan történt. Azzal együtt amit te elmagyaráztál a delegáltak elmondása teljesen összeáll és értelmet nyer, bennem nem hagy kétséget ezután, hogy nem tudjuk a valódi eredményt.
2018. ápr. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
51%

Hát ez van. :( És persze ELMÉLETILEG úgy is lehet csalni, hogy nyilván tudják azt, mely szavazókörökben voltak kizárólag "lojális" szavazatszámláló tagok, és teljesen lojális láncolat, ott még feljebb is mehet a csalás, ha mindez nem lenne elég. A pártok a részeredményeknek csak azon kis szeletkéjét ismerik, ahol volt saját emberük, így nem tűnik fel nekik az, hogy jééé, amikor én számoltam, akkor ennek a pártnak ennyi volt, annak amannyi, a hitelesített jegyzőkönyvmásolatomon is ez van fehéren feketén, és nahát a neten meg egészen más eredmény van a szavazókörömet illetően. Bár nem tudom hirtelen, hogy mennyire nyilvános és átlátható a szavazatok nyilvántartása EVK-n túl a kis helyi szavazókörökre bontva.


Ez azért kicsit kockázatos lenne, mert egy országos bontással és újraszámolással azért kiderülhet a turpisság, VISZONT itt is érvényes, hogy ha van akarat a bontásra, akkor még eltüntethetik a nyomokat. Meg hát kérdés, hogy ki végzi az újraszámolást. Ha egy színtiszta választási bizottság, akkor semmit sem ér. Ha csak néhány urnát bontanak, ahol tudják, hogy nem volt csalás, akkor sem ér semmit.


A bontás során kétféle csalás derülhet ki:

1) a piti, hogy pl. néhány MSZP-s szavazat volt a fideszes közé dugva, érvénytelen fideszes szavazatokat érvényesnek nyilvánítottak, stb.

2) hatalmas, az előbb leírt központi csalás.

2018. ápr. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Jelenleg a jegyzőkönyveket nem adják ki a pártoknak amivel megkezdhető lenne valami ellenőrzés, egy hét múlva ígérik szkennelve, mert rossz a rendszer, meg kell csinálni az NVI szerint. Ez bőven elég rendbehozni a dolgokat akkor. Nem hiszem, hogy a nagy rendszerszintűre fényt lehet deríteni így végül is.


Az érdi szavazatszámláló hölgy akit bezártak az óvodába amúgy nem látja át ilyen módon a dolgot mint te, folyamatosan azt ismételgette Kálmán Olgának, hogy nem érti miért csinálták ezt meg azt, csak hogy az egész mennyire nem normális és megmagyarázhatatlan és soha nem volt példa azelőtt ilyesmikre.

2018. ápr. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!