Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok? A magyar...

Mit gondoltok? A magyar munkaerőpiac egyre inkább hasonlítani próbál a nyugat-európaihoz, illetve fejlett távol-keleti országokéhoz?

Figyelt kérdés

A diplomások folyamatosan aránya növekszik, a fiatalok többsége csak diplomás munkakörben képzeli el magát,de akik nem szereznek diplomát ők is szellemi munkát szeretnének végezni.

Például a fejlett távol-keleti országokban nagyon magas a diplomások aránya, Dél-Korában a 25-34 évesek 70 százaléka diplomás.



Viszont a fejlett országok munkaerőpiacát a munkaerőhiány is jellemzi, Magyarországon is kezd felértékelődni a szakmunka és kezdik őket egyre jobban megfizetni.



Ami viszont Magyarországon nem megoldott, az a segédmunka/betanított munka/szalagmunka pótlása, ugyanis ebből is hiány van.

Nyugat-Európában sem helyi lakosok végzik ezt,hanem bevándorlók,de jobb esetben senki sem,hanem kiszervezik mondjuk Magyarországra.


2018. máj. 6. 19:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nagy kérdés, hogy a robotizáció belátható időn belül mennyi egyszerű munkakört tud betölteni robotokkal. Nagypn ellentmondóak a becslések. De amíg ez nem következik be, nagy szükség van a nemdiplomás munkaerőre is Magyarországon. (is)
2018. máj. 6. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Sok mindenre szükség van, de először is nem szabad elfelejteni, hogy az gyors technikai fejlődés új szakterületeket hozott létre, lásd informatikának mára rengeteg különböző szaka van amit lehet tanulni.


Másrészt a gazdaság átalakul és már nem az határozza meg egy ország gazdaságát, hogy mennyire erős az ipara. Ha már nyugat a példa, nézzétek meg, hogy a GDP legnagyobb részét a szolgáltatások teszik ki.

2018. máj. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
65%

"Nagy kérdés, hogy a robotizáció belátható időn belül mennyi egyszerű munkakört tud betölteni robotokkal. Nagypn ellentmondóak a becslések."


Azért ellentmondóak, mert más az, hogy mire képes a robotizáció, és mit éri meg robotizálni. Van egy szint, ami alatt ugyanis olcsóbb ha emberek dolgoznak, mint méregdrága gyakran meghibásodó, a termelési ütem fenntartásához gyakori cserét igénylő gépeket beszerezni. Ez egy érdekes paradoxon, ugyanis a szaktudást, gyakorlatot, kézügyességet igénylő munkaköröket hamarabb váltják ki vagy már ki is váltották gépekkel, ugyanis ezek a munkások magasabb fizetést is kérnek, így a munkaadó motiváltabb őket "leselejtezni" így padox módon sok területen, éppen a munkás-középosztály tűnik el, ugyanis jól képzett, tapasztalt munkaerő sokkal többet kér, mint egy betanított segédmunkás, így jobban meg is éri kiváltani géppel.

A szállítmányozási cégek is azért várják valósággal nyáladzva az önvezető kamionokat, mert ma messze-messze a legdrágább része az árufuvarozás a kamionvezető fizetése, eleve ahhoz kell egy E kategóriás jogosítvány, aminek megszerzése több év, és vezetési tapasztalat, így egy sokak által lenézett szakmával "a sofőr abból lesz, aki minden szakmához hülye" szólt a régi mondás, ma már kisebb vagyonokat keresnek meg. Ma egy árutonna kilométerre vetítve messze a legnagyobb költség a humán, tehát a járművezető bére.

Ha hirtelen a kamionosok nettó 120 ezerért ülnének be a volán mögé, máris kevésbé lenne vonzó az önvezető kamion, de amíg ennek a négy-ötszörösét is elkérik, akkor egy önvezető jármű már másfél-két év alatt simán visszahozza majd az extra költségeket.

Ugyanez a paradoxon van sok értelmiségi munkakörben is, ugyanis az alsó értelmiségi réteget, valósággal föl fogják zabálni a szoftverek, tehát akik diplomával keresnek viszonylag sokat pl. fordítók, pénzügyesek, de gépesíthető a munkájuk, azoktól hamarabb fognak megválni, mint a kávét főző alkalmazottól, aki fele annyit se kér.

Itt van például a gyakorin egy válaszoló, akinek lassan az egész családját ismerjük oda-vissza, mert mindig onnan hoz példákat, ő jól kereső külföldön dolgozó kamionos, felesége nettó 400 ezeret kereső, két nyelvet beszélő, sokpapíros titkárnő, unokaöccse háromszázezret kereső darus.

Na ez a családmodell mint olyan úgy 10-15 év múlva el fog tűnni, mert se kamionos, se titkárnő, se darukezelő nem fog kelleni, mindhárom munkakörben ugyanis az ember könnyen kiváltható a megfelelő géppel vagy szoftverrel, ráadásul mindhárman aránylag jól keresnek alkalmazotthoz képest, ha főnök vagy, kit építesz le elsőnek? A drága és szükségtelen alkalmazottat vagy az olcsó alkalmazottat, hát persze, hogy a drágát.

Emiatt lesz az a paradoxon, hogy a robotizáció még jobban föl fogja zabálni a középosztályt, mert vagy aprópénzért dolgozol, amit egyszerűen nem éri meg gépesíteni, vagy nagyon magasan képzett vagy, amit meg nem lehet gépesíteni. A középosztály meg szépen zsugorodik tovább, egyre kevesebb ember kezében fog egyre nagyobb jövedelmi hányad összpontosulni.

Megoldás pedig az államnál lesz, egy brutális visszaosztási rendszerrel lesz kénytelen fellépni, ha nem akarja hagyni, hogy kialakuljon egy párhuzamos társadalom, ahol van egy gazdag, de vékony réteg meg egy szegény hatalmas réteg.

Nagy balhék lesznek még ebből...

2018. máj. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Én ezt nem igazán látom. Lehet, hogy egyre több a diplomás, de egyre többen tovább is állnak.
2018. máj. 7. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!