Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar munkaerőpiac is kezd...

A magyar munkaerőpiac is kezd hasonló lenni, mint a nyugati (mentalitásban)?

Figyelt kérdés

Bár, én más területen dolgok, de mindig is érdekelt a különböző országok munkaerőpiaci változása, helyzete.


Magyarországon nem csak a munkaerőhiány tapasztalható bizonyos szektorokban, hanem egyre inkább fontosabbá válik a presztízs.


A nyugat-európai munkaerőpiacokon egy echte nyugati számára nagyon fontos a presztízs, ugyanis csak jó pozíciókat hajlandóak betölteni, ha nem talál egyből állást,akkor inkább vár egy kicsit.

A presztízs náluk olyan, hogy általában rugalmas vagy kötetlen munkaidő, jó szellemi munka, gondolkodást, kreativitást igényel.

Pár slágerpozíció arra például kontroller, beszerző,stratégiai beszerző, logisztikai menedzser és hasonló menedzseri pozíciók.Ja és fizessen sokat.


Ami nem ilyen annak nincs presztízse.Például Németországban a mozdonyvezetők bérét hiába taszigálják felfele, nem lesz népszerűbb, mivel monotonnak tartják és rossz a munkabeosztása, van, amikor hajlani 3-kor el kell indulniuk hazulról.

Hasonló okok miatt, az orvos, ápoló képzés sem népszerű, mivel túl kötöttek, 12 órázni kell.Plusz az orvosnak nagyon hosszú a képzési ideje, annyi idő alatt lerak a nyugati polgár egy gazdasági vagy műszaki BSC-t és többet keres, mint orvosként.



Magyarországon hasonló tapasztalható 90-es évek elején születettek körében,bár nem olyan módon, mint Nyugaton,de ahhoz közeledik.

Számukra is egyre inkább fontosabb a presztízs, egyre magasabb a diplomások aránya, ezáltal egyre nagyobb igény van a jó pozíciókra.


2018. jan. 22. 20:07
 1/7 anonim ***** válasza:
28%

Nos én a 90-es évek közepén születtem, most végeztem a gazdasági egyetemen, folyékonyan beszélek 2 nyelven, szaknyelvet is ismerem. Voltam már szakmai gyakorlaton, és most fogok pályakezdőként állást keresni.

Nem fogok "droid munkát" elvállalni mint pl számlázó agy egyéb adminisztratív feladat. De szerintem ez természetes. Az ilyen monoton munkákat bárki el tudja végezni max 1 hét betanítás után, ehhez nem kell egyetemet végezni.

Olyan munkát szeretnék végezni amiben tényleg tudom használni a tehetségemet, az agyamat és azt amit tanultam.


A másik a fizetés.

Budapesten élek, minden nap látom a BKV hirdetését, hogy nettó 200 ezerért + cafeteria + munkásszállás + ingyenes jogosítványszerzés buszra , keresnek buszsofőrt.

Ha egy buszsofőr 1 jogosítvánnyal (max fél év) megkeres ennyit. Akkor egy egyetemet végzett, nyelveket beszélő ember mennyit kérjen?

Lehet, hogy sokan a valóságtól elrugaszkodottnak fognak tartani, de én nettó 280-300 + cafeteria alatt nem megyek el sehova. Inkább akkor kimegyek mesterszakra meg részmunka időbe külföldre, aztán 2 év után keresek havi 1 milliót mondjuk Hollandiában.


És ezzel nem vagyok egyedül. Gyakorlatilag mindenki aki !hasznos és piacképes! egyetemet végzett és beszél nyelveket hasonlóan gondolkodik.

Szóval szerintem igen, hála a munkaerőhiánynak és az EU-nak eljött az ideje annak, hogy a cégek alkalmazkodjanak a munkavállalókhoz. A kizsákmányolásnak vége van. Mert ha nem kellünk mi fiatalok ennyiért, akkor elmegyünk máshova, aztán nézhetnek.

2018. jan. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Estádio de Felchút ***** válasza:
50%

"de én nettó 280-300 + cafeteria alatt nem megyek el sehova"


Te dolgod. De nem is értem, mit vered a nyálad, közgazdászként tudhatnád, hogy a béreket a kereslet és a kínálat határozza meg. Nem te mondod meg, hogy tojáshéjjal a sejhajodon mennyit érsz. A piac mondja meg. De ismét kérdezem, közgazdászként miért vagy ennyire buta, hogy ezt sem tudod?

2018. jan. 23. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Tudja mennyit ér de nem megy egy szint alá.

Ha pedig ebből külföld lesz akkor igenis menjen ne nyomorogjon itt le egy életet.

2018. jan. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Te dolgod. De nem is értem, mit vered a nyálad, közgazdászként tudhatnád, hogy a béreket a kereslet és a kínálat határozza meg. Nem te mondod meg, hogy tojáshéjjal a sejhajodon mennyit érsz. A piac mondja meg. De ismét kérdezem, közgazdászként miért vagy ennyire buta, hogy ezt sem tudod?"


Munkaerőhiány van a piacon tudtommal :)

Ezt amúgy láttam is a szakmai gyakorlatom alatt, ugyanis a "standard" pozíciókat is gyakornokokkal töltötték fel, mivel nincs emberük. Rengeteg álláshirdetést látok, mindenhol kell ember, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy kedvemre válogathatok az állások között.


Az a helyzet, hogy most ebben a munkaerőpiaci helyzetben a munkavállaló azaz én szabom a feltételeket, nem a cég.

Huszonévesen amúgy is enyém a világ, nem muszáj nekem ebben az országban dolgozni.


De mondom, ha egy újonc buszsofőr 200 nettó + cafeteria akkor egy kezdő, de már fél év szakmai tapasztalattal bíró diplomás 2 nyelven beszélő közgazdász minimum 280-300 nettó + cafeteria.

Ha ez nincs meg akkor nincs ember. Ez ilyen egyszerű.

2018. jan. 23. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Én meg azt látom, hogy ácsot, kőművest, villanyszerelőt keresnek. Népművelőből, közgazdászból, elméleti emberekből van kínálat.
2018. jan. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Biztosíthatlak, hogy már semmiből nincs kínálat.
2018. jan. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"De mondom, ha egy újonc buszsofőr 200 nettó + cafeteria akkor egy kezdő, de már fél év szakmai tapasztalattal bíró diplomás 2 nyelven beszélő közgazdász minimum 280-300 nettó + cafeteria.

Ha ez nincs meg akkor nincs ember. Ez ilyen egyszerű."


Önkényesen kiválasztasz egy munkakört, és ahhoz kezdesz el hasonlítgatni. Miért nem mondjuk a szociális szektor dolgozóit mondod?

Ott főiskolai diploma + nyelvtudás kezdő fizetés nettó 120. Máris irreálisan magasnak tűnik a 280-300ad.

2018. jan. 24. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!