Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért volt "divat" a 70-es,80-...

Miért volt "divat" a 70-es,80-as, sőt a 90-es években is, hogy az emberek a szemetet az ablakon dobálják ki, mint a középkorban?

Figyelt kérdés

Én 90-ben születtem, de a szüleim meséltek arról, hogy a 70-es, 80-as években szokás volt, hogy az emberek a panelház ablakán dobálták ki a szemetüket az udvarra, mint Angliában Shakespeare-korában.


Emlékszem rá kb 99-ből, hogy akkor is volt, hogy a véres betétet, tampont, szaros pelenkát, krumplihéjat szintén az ablakon öntötték ki sokan a panelből a közös füves udvarra. Másnapra a legyek is jöttek rá, mondjuk talán egy fokkal jobb annál, mint amikor régen a bilit meg az éjjeliedényt öntötték ki így.


Ez mennyire volt szokás a 20. század folyamán? "Nyugaton", pl. az NSZK-ban meg Ausztriában is így tettek a korabeli emberek? Manapság már annyira nem látni ilyen viselkedést, inkább az észrevehető, hogy a csöves turkál a panel kukáiban, és az utcán szétszórva hagyja a szemetet.



2018. máj. 17. 00:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Gondolom egy adott környéken volt ez szokás, nálunk pl egyáltalán nem történt ilyesmi
2018. máj. 17. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a mai napig kidobálnak minden szart, pedig ez a gazdagréti lakótelep, ami állítólag kulturált.

Mondjuk tampont meg pelenkát szerencsére nem.

2018. máj. 17. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
77%
Mit gondolsz, a "panelproli" szót véletlenül találták ki? Nagyon sok primitív, buta ember költözött a lakótelepekre annak idején, akiknek finoman szólva semmi tapasztalatuk nem volt abban, hogy is kell közösségben élni. Ezek általában elmaradott vidékekről, komfort nélküli lakásokból szédültek fel Pestre vagy a megyeszékhelyre, és már az is fura volt nekik, hogy nem a kert végébe járnak szarni, az utcán meg beton van.
2018. máj. 17. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
79%

Lakótelepen nőttem fel és éltem sokáig utána is, de soha nem tapasztaltam hasonlót.

Nem szokás volt, esetleg a szüleid laktak egynéhány sötét bunkó közelében aki csinált ilyet.

Az egyetlen amit a panel ablakán kidobni szoktak, az a fenyőfa karácsony után. azt is csak azért, mert így egyszerűbb lejuttatni a földszntre. Tényleg van pár ember aki csak ledobta és otthagyta, hogy a kukások szedjék össze, de a legtöbben lementek utána (vagy eleve lent volt valaki) és elvitték a gyüjtőhelyre.

2018. máj. 17. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
52%
Üdvözöllek az Észak-Balkánon.
2018. máj. 17. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én ugyan sose éltem panelben, de volt egy-két osztálytársam, barátom, akiknél gyakran jártam ilyen épületben a 70-es, 80-as években, sose tapasztaltam ilyet. Ez valami nagyon lepusztult környék lehet, kérdező, amiről írsz.
2018. máj. 17. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én a 90-es években voltam gyerek.


Nálunk vidéken a "vidd ki az árokba" volt a szokás. Akár a saját házunk, akár a nagyszülők háza előtt üres vagy mezőgazdasági telkek voltak, fasorral, árokkal az út mellett. És oda lett kihordva kommunális hulladék, építési törmelék, lemetszett gallyak, szőlők, kikapált gaz. Így utólag belegondolva azért elég paraszt szokás volt.


Panelban is hasonlókat tapasztaltam, egyrészt mindenki a másikra rázza ki a szőnyeget, illetve saját nagyszülőm is mindig kiszórta a morzsákat, krumplihéjat a galamboknak, mert milyen aranyosak. Aztán jól odaszoktatta őket és ment a panaszkodás, hogy a rohadt galambok összeszarnak mindent.


De a nyakig úszunk a szemétben dolgot inkább a kisebbségnél meg mély szegénységben élőknél tapasztaltam. Ilyenkor mindig elgondolkoztam, hogy mennyire sajnálja őket mindenki, miközben arra nem képesek, hogy a saját mocskukat eltakarítsák.

2018. máj. 17. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Még ma is megfigyelhető természetközeli népeknél hogy ha rájuk zúdítják az iparosodás termékeit, műanyag palackokat stb., egyszerűen nem lehet őket megtanítani arra, hogy a szemetet a kukába dobják. Ameddig a társadalmaik szegénységben éltek, minden eszközt természetes anyagból készítettek, nyugodtan eldobhatták bárhol, úgyis lebomlott. A szemetes a társadalmaikban ismeretlen fogalom.

Az erőltetett városiasítás során megtörténhetett, hogy egy különösen erősen elmaradott térség lakóit betelepítették egy tömbházba, és mindenki ugyanott folytatta, ahol egy taktamenti zsákfaluban abbahagyta: a szemetet át a kerítésen, és meg van oldva. A szomszéd meg azért nem szólt rá, mert ő is ugyanígy intézi a dolgokat, csak azt nem tudják, hogy az a pár lehajtható fedelű kerekes hordó miért van a földszinten.

Ezért.

2018. máj. 17. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
91%
Dobáltál te volna valamit... elvitt volna a házmester nem rendeltetésszerű lakáshasználat címén, azt beköltöztetnek a helyedre vki mást. Kicsit rugalmasabban mentek az ilyen dolgok. Más se volt abban a korban, mint függöny mögül egymást leső irigy emberek és feljelentgetők. Nem ám a világító telefont lesték, hanem a másik összes mozdulatát. Panelháznak meg nincs is udvara, hanem közterület van körben, ahol könnyen a fejire pottyanhat a járókelőnek valami.
2018. máj. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Az egyetlen amit a panel ablakán kidobni szoktak, az a fenyőfa karácsony után. azt is csak azért, mert így egyszerűbb lejuttatni a földszntre."


Hát nálunk áprilisban még ott volt fennakadva a fák ágain a hatodik emelet magasságában...

2018. máj. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!