Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem lehet egy választáso...

Miért nem lehet egy választáson több pártra is szavazni? Nekem több is megfelelt volna, és másoknak is.

Figyelt kérdés
2018. aug. 29. 23:33
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
A rangsoros rendszerben nem pontokat adsz, hanem effektív rangsorolod a jelölteket. Tehát ha van öt jelölt, akkor lesz 1., 2., 3., 4. és 5. preferenciája a szavazónak. Számolásnál először csak az 1. preferenciákat számolják meg, és ha az egyik jelölt több mint 50%-ot kap, akkor ő lesz megválasztva. De ha nincs meg az 50%-a senkinek, akkor a legkevesebb szavazatot kapott jelölt kiesik és megnézik a kiesett jelölt szavazóinak a második preferenciáit, amit hozzáadnak a többi jelölt szavazataihoz. És ez így megy, amíg egy jelöltnek nincs 50%-nál több szavazata.
2018. aug. 30. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

#10

A demokrácia nem erről szól.

Arról, hogy kit akarnak többen és nem arról, hogy kit nem akarnak kevesebben vagy kit akarnak többen második helyen stb.

Ettől még a választási rendszert minden ország olyanná teszi a maga számára amilyenné akarja. Megtehetné, hogy mindenkit sorba állít, majd amikor ő következik, akkor megforgat egy kereket és amelyik jelölt neve mellett megáll a mutató, az kapja a szavazatát. Vagy hogy mindenkinek 5 szavazata van és ha akarja akkor az összeset 1 pártnak adhatja, ha akarja akkor 5-nek adhat 1-1 szavazatot. Bárhogyan dönthet az ország ÉPPEN TÖBBSÉGBEN LEVŐ része, vagyis akiket MÁR megválasztottak.

És pontosan ezért nem döntenek így sehol, mert tudják, hogy ez sem nekik, sem az országuknak nem lenne jó. De megtehetnék és akkor is demokrácia lenne.

A választások azonban arról szólnak, hogy kire akarod bízni az ország vezetését az életedről való döntést. Hogy ki az akinek a kezébe átadod a te saját döntési jogodat arra a pár évre, mert képviseleti demokráciában élünk, vagyis az általános választójog - hogy mindenki szavazhat - az vagy a népszavazáson érvényesül azzal, hogy tényleg mindenki szavazhat, vagy a parlamenti választáson átruházod ezt a döntési jogodat egy parlamenti képviselőre.

Nem ruházhatod át a döntési jogodat kicsit az egyikre jobban meg a másikra, hanem neked kell eldöntened kinek akarod odaadni.

Szavazhatsz több pártra most is - ha más jelöltjére szavazol, mint amelyik pártra adtad a voksodat. Vagy ha egy olyan jelöltre adod a szavazatodat akit több párt támogat, netán ha egy pártszövetségre szavazol, mint az mszp-p volt legutóbb.

De döntened kell a jelöltek között, ezzel fejezed ki hogy tudod mit csinálsz és tudod kire akarod átruházni a döntési jogodat.

Ha házasodni akarnál sem tehetnéd meg, hogy választod X-t, de másodiknak meg legyen ott Y is, mert ő is tetszik és hátha X még sem olyan jó döntés. Nem fagylalt vásárlásról van szó, hanem olyan fontos dologról, ami legalább 4 évre határozza meg utána az életedet.

2018. aug. 30. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

Ember, egy kicsit elszálltál. Nem házasságról van szó, hanem egy elég nagy közösség ideiglenes vezetéséről, ahol fontos lenne elvileg, hogy a közösség minél nagyobb hányada ne kivánja a háta közepére azt a vezetést, pont azért mert az életükről döntenek. És a kit akarnak többen elv nem érvényesül amikor egy jelöltnek nincs többsége, csak mondjuk 30-40 százalékos támogatottsága. Ő nem mondhatja el, hogy hitelesen képviselheti a szavazókat az adott kerületben. Lehet, hogy a maradék 60-70% meg utolsó helyre sorolta be őt, mert utálják mint a szart, csak épp az ő szavazatuk megoszlott a többi jelölt között. Szerintem a lakosok szempontjából sokkal jobb, ha kijön egy olyan jelölt győztesnek, aki lehet, hogy olyan, hogy a relatív többség nem áll mögötte úgy, hogy őt szeretnék képviselőnek, viszont őt elfogadnák a többi jelölt támogatói is kompromisszumként.


Egyébként nem kell felháborodni, egy rangsoros rendszerben is a Fidesz nyert volna legutóbb, mert a legtöbb kerületben 50% körüli eredményt értek el. Tehát nyugi, nem arról van szó, hogy itt csúnya ellenzékiek megváltoztatnák a szabályt, hogy nyerhessenek. Egyáltalán, ilyen választási rendszer bevezetésének az esélye Magyarországon még a nullánál is kevesebb, ettől még el lehet róla vitázni.

2018. aug. 31. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

#13

És ez miben is áll ellentétben azzal amiket leírtam?

A választás nem arról szól, hogy ki az akit kevesebben nem akarnak, hanem hogy ki az akit legtöbben akarnak az ország vezetésére. SZERINTEM ezért nem értelmes és jó egy rangsor a választáson, mert az nem választás valójában. De ahogy én is írtam, ettől még olyan rendszert csinál egy ország amilyet akar - akár ilyen rangsorolásos választ is, és egyáltalán nem hiszem, hogy más eredmény lett volna egy ilyen rendszerrel is a legutóbbi választáson.

2018. aug. 31. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

Egyetértek a 13-assal. Takács, te ugyanazt ismételgeted újra és újra, és semmit nem teszel hozzá a vitához.

Én viszont hajlok a konszenzusra, és van egy új ötletem: Rendben, szavazzunk csak egyre, de lehessen egy vétójoga is mindenkinek, amit levonnának a pozitív szavazatokból. Csak azért, hogy ne lehessen olyan párt kormányon, amelyet a szavazók 51%-a utál. Mert abban talán még Takács úr is egyetért velem, hogy akik ezekre a szerencsétlen ellenzéki pártokra szavaztak, azokat nem motiválhatta más, mint a Fidesz elleni undor.

2018. aug. 31. 23:20
 16/25 anonim ***** válasza:

Igen, ugyanazt ismételgetem, mert nem vagytok képesek elolvasni és megérteni amit leírtam, csak beleköttök, mert ott a nevem.

"Ettől még a választási rendszert minden ország olyanná teszi a maga számára amilyenné akarja. Megtehetné, hogy mindenkit sorba állít, majd amikor ő következik, akkor megforgat egy kereket és amelyik jelölt neve mellett megáll a mutató, az kapja a szavazatát. Vagy hogy mindenkinek 5 szavazata van és ha akarja akkor az összeset 1 pártnak adhatja, ha akarja akkor 5-nek adhat 1-1 szavazatot. Bárhogyan dönthet az ország ÉPPEN TÖBBSÉGBEN LEVŐ része, vagyis akiket MÁR megválasztottak."

Ennél kompromisszumkészebb választ, hogy minden ország olyan rendszert hoz létre amilyet akar, függetlenül attól, hogy szerintem mi a jó, hogyan lehetne leírni?

Ott van az orrotok előtt, csak mivel nem a nevem utáni első mondat, hanem a harmadik, idáig már nem sikerül eljutni.

2018. szept. 1. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:

Neked üldözési mániád van, nekem a Takácsról csak az jut eszembe, hogy Sző,fon,nem takács - ez egy nagyon jó kis szólásgyűjtemény, a gyerekeim imádták.

Igenis elolvastam ezt a bekezdésedet is, és eszembe jutott róla, hogy volt már olyan, talán az ókori demokráciában, hogy szimplán kisorsolták a politikai vezetőket. Érdekes ötlet.

De mi a véleményed a vétójogos ötletemről?

2018. szept. 1. 23:48
 18/25 anonim ***** válasza:

Ebben a dologban én kétféle vagyok. Egyrészt magam csakis az egy ember - egy szavazat elvét vallom és hogy tudatosan kellene azt az 1 szavazatot leadni, ismeretében annak, hogy az a párt vagy jelölt utána kivel is lenne hajlandó összefogni - szemben azzal, amit állít magáról, mert sokszor láttam már az ellenkezőjét.

Másik oldalról viszont könnyen elfogadom azt, ha a többség vagy a többség által megválasztott döntéshozók egy másikféle rendszert hoznának be. Így volt ez a kisebb parlamenttel is. Szerintem csökken az emberek képviselete ha kevesebb képviselő van, vagyis jobb volt, hogy kisebbek voltak a választási körzetek - de elfogadom és értem is azt hogy másképp döntöttek és miért döntöttek másképpen.

A vétójoggal nem értek egyet. Nem támogatnám és nem szeretném ha bevezetnék. De ha megtörténne akkor megérteném az indokait és elfogadnám, hogy olyan ezentúl a választási rendszer.

2018. szept. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
Jelen helyzetben, amikor az ellenzék egyetlen javaslatát sem veszi figyelembe a kormány, sőt, dacból direkt az ellenkezőjét csinálja, a szavazók 51%-ának gyakorlatilag nincs képviselete a magyar parlamentben.
2018. szept. 2. 23:30
 20/25 anonim ***** válasza:

Mondj egy olyan időszakot, egy bármely ország bármely kormányát, amelyik nem azt csinálta amit ő, a nyertes párt vagy pártszövetség akart, hanem azt, amit az ellenzék!

Azért van a választás, hogy eldőljön ki vezeti az országot 4 évig, hogy ki hozza meg a döntéseket a maga elképzelései szerint. Nem azért, hogy ugyan ők nyertek, de a veszteseknek nem tetszik, akkor csináljuk azt amit a vesztesek akarnak.

Minden kormány ilyen volt eddig is és ez is a dolga. Ha a neked tetsző párt kerülne kormányra akkor azt tartanád helyesnek hogy olyan döntéseket hozzon ami a vesztes fidesznek tetszik? Hiszen éppen azért szavaztál rájuk, hogy NE a fidesz hozzon döntéseket, mert nem értesz egyet velük.

2018. szept. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!